26 سرطان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دهقانان نیمروزی تخم اصلاح‌شدۀ گندم دریافت می کنند

دهقانان نیمروزی تخم اصلاح‌شدۀ گندم دریافت می کنند

کابل/۲۶ سرطان /باختر ریاست زراعت نیمروز برای دهقانان آن ولایت ۳۲۶...

برنامه های اصلاحی و بنیادی درنظام تحصیلات عالی کشورآغازشده است

برنامه های اصلاحی و بنیادی درنظام تحصیلات عالی کشورآغازشده است

کابل/۲۶ سرطان/باختر مرحله دوم برنامۀ ملی بازنگری و انکشاف نصاب‌ های...

داکترعبدالله با شارژدافیر سفارت امریکا درکابل صحبت کرد

داکترعبدالله با شارژدافیر سفارت امریکا درکابل صحبت کرد

کابل/۲۶سرطان/باختر داکترعبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ ملی امرور با راس...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اخبار جهان


تهران/ بی بی سی/۲۶ سرطان/ باختر
سیلاب ها در چند ولایت ایران دست کم چهار کشته بر جای گذاشت.
یک مقام هلال احمر ایران اعلام کرد که مرد جوان ۱۹ ساله‌ یی در آمل در اثر رعدوبرق درگذشت و همچنین زنی ۶۵ ساله در تالش و دو پسر ۱۲ ساله در اردبیل جانشان را در پی سیلاب ها از دست دادند.
مناطقی از ۱۳ ولایت شمالی و غربی ایران دچار سیلاب ها و آبگرفتگی شده است.
فریده بابک
///////////

واشنگتن/ بی بی سی/۲۶سرطان/ باختر
دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا که برای انتخاب مجدد سخت در تلاش است، رییس ستاد انتخاباتی خود را تغییر داد.
ترامپ در کمتر از چهار ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور بیل استیپین از سیاستمداران جمهوریخواه را جایگزین برد پارسکیل، رییس ستاد انتخاباتی خودکرده است.
گفته شده است که  پارسکیل از این پس به عنوان یکی از مشاوران ارشد خدمت خواهد کرد.
جانشین او بیل استیپین، دستیارپیشین گورنر سابق نیوجرسی است.
این تغییر در حالی صورت گرفته است که نظرسنجی‌ها حاکی از عقب ماندن  ترامپ در مقابل جو بایدن، رقیبش از حزب دموکرات است.
مدیریت  ترامپ در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا در امریکا به محبوبیت او در أن کشور ضربه بزرگی زده است.
گفته شده است که شماری از سیاستمداران نزدیک به ترامپ، برد پارسکیل را مسبب حضور ضعیف او در گردهمایی ماه گذشته در ایالت اوکلاهما می‌دانند.
فریده بابک

واشنگتن/ وی او ای / ۲۶سرطان/ باختر
پس از آن که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا قانونی  توشیح کرد که به روابط ترجیحی تجارتی میان امریکا و هانک کانگ خاتمه می‌دهد، چین هشدار داده است که در یک اقدام تلافی جویانه علیه افراد و شخصیت های حکمی امریکا تعزیرات وضع خواهد کرد.
رییس جمهور امریکا ‌ گفت که "کلیه استثناهای پیشین در ارتباط با هانگ کانگ" لغو شده است و به گفتۀ وی از این پس امریکا با هانگ کانگ نیز مانند چین برخورد خواهد کرد. او گفت که هر مقام چینی که خودمختاری هانگ کانگ را ارج نگذارد، با تحریم امریکا روبرو خواهد شد.
یک روز پس از این اقدام واشنگتن، هووا چن ینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که این اقدام امریکا تخطی از قوانین بین المللی و مداخله در امور داخلی چین است و به گفتهٔ وی بیجینگ بدون تردید به آن پاسخ قوی خواهد داد.
سخنگوی وزارت امورخارجۀ چین گفت که مقام‌های امریکایی باید اشتباه شان را در مورد آنچه خودمختاری هانگ کانگ می‌خوانند، تصحیح کنند.
بر اساس قانون جدید که هر دو مجلس کانگرس اریکا نیز آن ها راتصویب کرده است، در صورت عدم احترام به استقلال و آزادی هانگ کانگ، فشارهای جدی به بیجینگ وارد خواهد شد.
این قانون همچنان به رییس جمهور امریکا اختیار می دهد که دارایی های مقامات را ضبط کند و مانع ورود آنان به امریکا شود.
در عین حال، حکومت امریکا در هفته جاری توانست مقامات بریتانیایی را متقاعد کند که فعالیت بزرگترین شبکه مخابراتی هواوی را در شبکه "پنچ جی" بریتانیا متوقف کند.
ترامپ در این اواخر گفته است که روابط واشنگتن و بیجینگ به خاطر عملکرد چین در مقابله با شیوع ویروس کرونا "به شدت آسیب دیده" است و وی علاقه یی به گفت وگو با چین درباره مرحلۀ دوم توافق تجاری ندارد.
فریده بابک

باکو/ دویچوله/ ۲۶ سرطان/ باختر
هزاران تن شب گذشته با راه اندازی تجمعات اعتراضی در باکو، پایتخت آذربایجان خواهان عملیات نظامی علیه کشور همسایه ارمنستان شدند. بنا بر گزارش ها این معترضان خواهان واپس گیری ارتفاعات قره باغ شدند.
  به گزارش خبرگزاری فرانسه، شب گذشته هزاران معترض در باکو، پایتخت آذربایجان تجمع کردند و از مقامات این کشور خواهان حمله نظامی بر کشور همسایه ارمنستان شدند. معترضان با بلندگوها خواستار واپس گیری نواحی ارتفاعات قره باغ شدند.
معترضان با وجود محدودیت های گشت و گذار برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا تجمع کردند و با بلند کردن پرچم آذربایجان شعار می دادند که «قره باغ، آذربایجان است.» پولیس این کشور با استفاده از موتر های آبپاش معترضان را متفرق کردو چندین تن را در این ارتباط بازداشت کرد.
در روزهای اخیر چندین درگیری میان نیروهای نظامی دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان در مناطق مرزی دو کشور رخ داده است. در این درگیری ها یازده سرباز آذربایجان به شمول یک جنرال این کشور و یک فرد غیرنظامی کشته شده اند. همچنان جانب ارمنستان نیز چهار کشته داشته است. این شدیدترین درگیری میان دو کشور متخاصم از سال ۲۰۱۶ به اینسو بوده است.
هر دو کشور واقع در قفقاز از ۳۰ سال به اینسو بر سر نواحی ارتفاعات قره باغ ادعای ارضی دارند و به همین دلیل روابط دو کشور به شدت مکدراست.
ارتفاعات قره باغ که اکثریت باشندگان آن ارمنی ها استند، در زمان اتحاد شوروی پیشین تحت تصرف آذربایجان بود. اما جنگجویان طرفدار ارمنستان در پایان دهه ۸۰ میلادی این نواحی را از آذربایجان پس گرفتند و تحت تسلط خود در آوردند.
در سال ۱۹۹۱ مقامات ارتفاعات قره باغ استقلال این نواحی را اعلام کردند اما تا کنون  جامعۀ جهانی این محل ها رابه حیث نواحی مستقل به رسمیت نشناخته است. 
فریده بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL