28 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهور بر هماهنگی بیشتر میان نهاد های امنیتی و دفاعی تاکید کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهور بر هماهنگی بیشتر میان نهاد های امنیتی و دفاعی تاکید کرد

کابل باختر ۲۷ اسد جلسۀ سرقوماندانی اعلی قوای مسلح، به ریاست...

کشته شدن یک قومندان گروه طالبان درمیدان وردگ

کشته شدن یک قومندان گروه طالبان درمیدان وردگ

میدان شهر۲۷ اسد باختر یک قومندان گروه طالبان درحمله نظامیان در...

آغازکارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه

آغازکارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه

شهرفراه ۲۷ اسد باختر کارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه آغازشد. مسوولان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

خرطوم – بی بی سی – 27 اسد - باختر
شورای نظامی حاکم بر سودان و ائتلاف گروه‌های سیاسی مخالف حکومت نظامیان این کشور دیروز توافق‌نامه تاریخی تقسیم قدرت را امضا کردند.
یک فرمانده بلندپایه نظامی در سودان وعده دادبه این توافق‌نامه که بر اساس آن مخالفان در قدرت سهیم می‌شوند، پایبند بماند.
حمد حمدان دقلو، معروف به "حمیدتی" که قدرتمندترین مرد سودان تلقی می‌شود، در گفت ‌وگویی با بی‌بی‌سی، تعهد خود به این توافقنامه را اعلام کرد.
سودان در پی کناره‌گیری عمر البشیر رییس‌جمهوری پیشین این کشور، دستخوش ناآرامی‌هایی بوده است. شورای نظامی انتقال قدرت را در دست گرفته است اما در برابر انتقال آن به مخالفان غیرنظامی حامی دموکراسی مقاومت کرده است.
هدف از این توافق، پایان دادن به ماه‌ها ناآرامی و حرکت به سمت حکومت  در آن کشورقانون است.  فریده بابک

اسلام اباد – صدای امریکا – 27 اسد - باختر
نیروهای هند و پاکستان امروز در ساحه مرزی ٬ کشمیر را میان دو کشور تقسیم می‌کند، همدیگر را مورد گلوله باری  قرار دادند.
تا حال در مورد تلفات ناشی از این درگیری ها گزارشی در دست نیست، اما سخنگوی اردوی پاکستان از آمادگی اردوی پاکستان برای جنگ خبر داده بود.
با آن هم، تا حال واضح نیست که کدام جناح نخست به گلوله باری پرداخته است.
آصف غفور سخنگوی اردوی پاکستان گفت: " اردوی پاکستان به هر گونه پرخاشگری هند پاسخ مناسب خواهد داد."
از جانب دیگر، عمران خان، صدر اعظم پاکستان دیروز تصمیم شورای امنیت ملل متحد مبنی بر این که مساله کشمیر را به بحث خواهد گرفت، تمجید کرد.
او گفت: " من از تصمیم شورای امنیت تمجید می‌کنم که وضعیت جدی جمو و کشمیر اشغال شده را به بحث می‌گیرد. در ۵۰ سال گذشته، این نخستین بار است که بلندترین نهاد دیپلماتیک جهان به این موضوع می‌پردازد."فریده بابک

واشنگتن – صدای امریکا – 27 اسد - باختر
لندسی گراهام، از سناتورهای جمهوری‌خواه امریکا می‌گوید، لازم است هر گونه توافق میان امریکا و طالبان، به شکل همه‌جانبه از سوی کانگرس و مردم امریکا بررسی شود.
گراهام هم‌زمان با این، از دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا خواسته است که در امضای توافقنامه با طالبان، جانب احتیاط را رعایت کند و تصمیمی نگیرد که به تقویت گروه‌های افراط‌گرا منجر شود.
او در صفحه تویتر خود نوشته است: "امیدوارم رییس جمهور و گروه کاری‌اش، در مورد تهدید گروه‌های افراطی اسلام‌گرا که از افغانستان متصور است  جایی که حملات یازدهم سپتمبر از آن طراحی شد  تصامیم درست و با دوام اتخاذ کند."
گراهام افزود: "منتظرم روی هر گونه توافقنامه صلح با طالبان که آینده حضور امریکا در افغانستان را متاثر می کند، در کانگرس جلسات و نشست‌هایی داشته باشیم و بتوانیم آن را به رای‌گیری بگذاریم."
اظهارات این سناتور برجستۀ امریکا در حالی مطرح می‌شود که به گزارش رسانه‌های امریکایی، دونالد ترامپ روز جمعه با اعضای ارشد حکومت خود در مورد آیندۀ صلح در افغانستان تشکیل جلسه داد.
هفته گذشته هشتمین دور مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه به پایان رسید و مقامات گفته اند که توافق میان این دو جناح وارد مراحل نهایی خود شده است.
با این حال،  گراهام تاکید کرده است که اگر توافق با طالبان، مسوولیت مبارزه با تهدید افراط‌گرایان در افغانستان را از نیروهای امریکایی بگیرد و به طالبان واگذار کند، "اشتباه بزرگی" خواهد بود که منجر به تامین صلح نمی‌شود.
گراهام می‌گوید: "هر توافقی که توانایی امریکا برای مبارزه جدی با تروریزم را بگیرد، توافق صلح نیست. در عوض، این مساله راه برای حملات بیشتر به خاک امریکا و حمله به منافع امریکا در سراسر جهان باز خواهد کرد."#  فریده بابک

واشنگتن – جیو نیوز – 26 اسد – باختر
دونالد ترامپ ، رییس جمهور امریکا با عمران خان ، صدراعظم پاکستان گفت و گوی تیلفونی کرد.
به گزارش آژانس باختر به نقل از شبکه خبری جیونیوز، ترامپ در این گفت و گوی تیلفونی خواهان ارتباط پاکستان با هند شد و  تاکید کرد که از تنش ها در منطقه کشمیر کاسته شود.
در بیانیه یی که در این مورد نشر شد ترامپ بیان کرد که هند و پاکستان تنش های موجود بر سر کشمیر را از طریق دیالوگ دو جانبه کاهش دهند .
عمران خان ماه گذشته از قصرسفید دیدن کرد و تماس تیلفونی دیروز در حالی صورت گرفت که به نظر می رسد که امریکا با طالبان به یک توافق صلح احتمالی در افغانستان نزدیک شده است . فریده بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL