24 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پولیس از امنیت انتخابات در تخار اطمینان داد

پولیس از امنیت انتخابات در تخار اطمینان داد

تالقان 24 میزان باختر آمر امنیت تخار اطمینان میدهد که روند...

معین امورجوانان ازجوانان خواست که درانتخابات پیشرو سهم فعال بگیرند

معین امورجوانان ازجوانان خواست که درانتخابات پیشرو سهم فعال بگیرند

کابل باختر24 میزان داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

تهران – بی بی سی – 24 میزان - باختر
شماری از نفرات نیروهای مسلح ایران در مرز پاکستان ربوده شده‌اند. ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، می گوید این افراد از نیروهای بسیجی طرح امنیت  میرجاوه هستند.
بر اساس این گزارش ربوده شدگان ۱۴ نفرند و بین ساعت چهار تا پنج صبح به وقت محلی در منطقه صفر مرزی لولکدان ربوده شدند. قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه مستقر در سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که نیروهای ایرانی "با خیانت و تبانی عامل یا عوامل نفوذی گروهک های ضد انقلاب ربوده شدند".
گروه جیش العدل با انتشار اطلاعیه ای مسئولیت این اقدام را به عهده گرفته است. این گروه خود را مدافع حقوق سنی‌ها به ویژه در ولایت سیستان و بلوچستان ایران معرفی می‌کند.
جیش العدل پیشتر نیز در چندین مورد، درگیری‌هایی مسلحانه با نیروهای نظامی و امنیتی ایران داشته و مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی جنوب شرق ایران را هم به عهده گرفته است.
حکومت ایران این گروه را تروریستی و وابسته به سازمان های اطلاعاتی عربستان  و آمریکا می‌داند. فریده

انقره- ایرنا- 24 میزان – باختر
شبکه ان.تی.وی ترکیه اعلام کرد که در بررسی شب گذشته تیم پولیسی ترکیه از ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، سرنخ هایی درباره قتل جمال خاشقچی به دست آمده است.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، این رسانه از نوع سرنخ به دست آمده اطلاعاتی منتشر نکرده ولی برخی منابع خبری غیررسمی به نقل از یک منبع در دفتر څارنوالی عمومی ترکیه اعلام کردند که سرنخ های به دست آمده در نتیجه تحقیقات فنی دیشب نشان می دهد که تلاش هایی برای از بین بردن آثار جرم صورت گرفته است.
هیچ کدام از رسانه های ترکیه در خصوص نوع سرنخ ها و آثار و اسناد احتمالی قتل خاشقچی خبری منتشر نکرده اند ولی شواهد نشان می دهد که اسناد متقنی در ساختمان کنسولگری به دست نیامده است.
هنوز هیچ مرجع رسمی پولیسی و قضایی ترکیه در خصوص کشف سرنخ و یا شواهد قتل خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان  در استانبول اظهار نظر نکرده اند و اطلاعات به نقل از منابع غیر رسمی اعلام و منتشر شده است.
شب گذشته تیم پولیسی مشترک ترکیه و عربستان با استفاده از 'نور آبی' که برای ثبت آثار تغییرات فیزیکی استفاده می شود، هر گونه تغییر احتمالی در فضای فیزیکی ساختمان و محوطه و نیز دیوارهای کنسولگری را بررسی کردند.
هنوز از نتیجه تحقیقات این تیم مشترک تفحص و بررسی کارشناسی و فنی پولیس ترکیه و عربستان گزارشی منتشر نشده است.
رسانه های ترکیه در دو روز گذشته اعلام کردند که در داخل برخی اتاق های کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول رنگ آمیزی صورت گرفته و ممکن است که برخی تغییرات فیزیکی نیز در دیوارها برای محو آثار قتل صورت گرفته باشد.
روز گذشته شبکه های تلویزیونی از ورود یک تیم حرفه ای نظافتی به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول تصاویری را پخش کرده و ورود آنها را ساعاتی قبل از بررسی فنی تیم پولیسی مشکوک و در راستای پاک کردن آثار جرم عنوان کردند.
به گزارش ایرنا، تیم تفحص و بررسی سرنوشت «جمال خاشقچی» روزنامه نگار ناپدید شده در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول در چارچوب کار گروه مشترک عربستان و ترکیه، دیشب وارد این ساختمان شد و 9 ساعت به جستجو پرداخت.
در جریان این عملیات جستجو، 9 دستگاه موترپولیس حامل تجهیزات تخصصی و فنی برای جستجوی دقیق محل وارد محوطه ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شد و تیم پولیسی مشترک ترکیه و عربستان فعالیت خود را تا ساعات پنج صبح امروز ادامه داد.
دیشب ابتدا تیم کارشناسان فنی عربستان وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شد و دقایقی بعد تیم کارشناسان پولیس جنایی استانبول به همراه موترهای حامل تجهیزات تخصصی جستجوی فنی و جنایی وارد این ساختمان شد.
در چند روز گذشته عربستان اجازه جستجوی فنی و تخصصی را به پولیس ترکیه نداده بود ولی با آغاز فعالیت کارگروه مشترک ترکیه و عربستان، این اجازه به تیم پولیس جنایی ترکیه داده شد.
اعضای هیات بررسی عربستان پیش از آغاز کار خود در ساختمان کنسولگری، حدود دو ساعت با مقامات امنیتی و پولیسی ترکیه دیدار و مذاکره کردند.
این تیم تحقیقاتی مشترک که تشکیل آن در گفت و گوی تلفنی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان نیز مورد تاکید قرار گرفت، پس از بررسی تخصصی موضوع، نتایج به دست آمده را به دولت متبوع خود اعلام و دو کشور به صورت مشترک نتیجه تحقیقات را اعلام خواهند کرد.
هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(10 ماه میزان ) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیررسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او از ساختمان کنسولگری خارج نشده است.
چند روز پیش روزنامه صباح ترکیه اعلام کرده بود که اتاق هایی از اقامتگاه و ساختمان کنسولگری عربستان  در استانبول به علت وجود آثار احتمالی قتل خاشقچی، رنگ آمیزی شده است.
خاشقچی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.
خاشقچی روزنامه نگار مشهور عربستانی که از اعضای انجمن رسانه های ترک ـ عرب بوده است، از دو هفته پیش و از زمان مراجعه به ساختمان سرکنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شد.
برخی منابع غیر رسمی خبری مدعی قتل روزنامه نگار منتقد آل سعود از سوی ماموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان شده اند.
بر اساس شایعه منتشر شده، خاشقچی از سوی 15 ماموری که در روز و ساعت حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول آمده بودند، به قتل رسیده است و قاتلان نیز به کشور خود باز گشته اند.
خاشقچی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان در عربستان انتقاد کرده بود.   فریده

واشنگتن /بی بی سی نیو ز/ 24 میزان/ باختر
پال الن، از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت، در سن ۶۵ سالگی در اثر بیماری سرطان درگذشت.
الن که ابتدا در سال ۲۰۰۹ تحت  تداوی قرار گرفته بود دو هفته پیش از بازگشت بیماری خبر داد.
او در وبسایت خود نوشته بود که همچون داکتران به  تداوی "خوشبین" است.
جودی، خواهر  الن، در بیانیه ای که عصر دوشنبه منتشر شد ضمن تایید خبر درگذشت او نوشت که برادرش "از هر نظر انسان فوق العاده ای بود."
او و بیل گیتس که هم مکتبی بودند در سال ۱۹۷۵ شرکت مایکروسافت را تاسیس کردند.
او در سال ۱۹۸۳ از این شرکت جدا شد، وقتی که بیماری سرطان خون هاجکین در او تشخیص داده شد. او بعدا در سال ۱۹۸۶ با تاسیس شرکت "والکان" سرمایه دار موفقی شد.
بیل هیلف، مدیرعامل والکان، در بیانیه ای نوشت: "او با سخاوت خود، با پشتکار برای ساختن جهانی بهتر و میل زیاد برای موفقیت بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر گذاشت."
به گزارش آسوشیتدپرس تخمین زده می شود که او در طول زندگی بیش از دو میلیارد دالر کمک خیریه برای اموری مثل پیشبرد علوم، آموزش و حفاظت از حیات وحش اعطا کرده باشد.
او در سال ۲۰۱۰ قول داده بود بخش اعظم ثروت خود را بعد از مرگ صرف امور خیریه کند. فریده

دمشق – بی بی سی – 24 میزان - باختر
تحقیق مشترک برنامه پانوراما و بخش عربی سرویس جهانی بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که از ماه سپتامبر سال ٢٠١٣ که بشار اسد  رئیس جمهور سوریه عهدنامه بین‌المللی منع سلاح‌های کیمیایی را امضا کرد، حداقل ١٠٦ حمله کیمیایی در سوریه رخ داده است.
یک ماه بعد از آنکه چند حمله کیمیایی با گاز سارین در حومه دمشق رخ داد که صدها کشته به جا گذاشت (٢١ اگست ٢٠١٣)، سوریه با امضای این پیمان تعهد کرد سلا‌ح‌های کیمیایی خود را معدوم کند. در آن زمان دولت‌های غربی گفتند این حملات کیمیایی را فقط نیروهای حکومتی می‌توانستند انجام دهند اما حکومت بشار اسد حملات را کار مخالفان خود دانست.
در واکنش به این حملات، آمریکا تهدید به حمله نظامی کرد اما روسیه توانست آمریکا را متقاعد کند که به سوریه حمله نکند و در عوض این کشور را وادار به امحا و نابودی سلاح‌های کیمیایی خود کند.
با آنکه سازمان منع سلاح‌های کیمیایی و سازمان ملل ١٣٠٠ تن سلاح کیمیایی سوریه را معدوم کردند حملات کیمیایی در این کشور ادامه یافت و حکومت بشار اسد هم دخالت در این حملات را انکار کرد.
گروه حقیقت یاب سازمان منع سلاح‌های کیمیایی و گروه مشترک تحقیق سازمان ملل و سازمان منع سلاح‌های کیمیایی - که اکنون منحل شده- از سال ٢٠١٤ گزارش‌های استفاده از سلاح های کیمیایی را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که بین سالهای ٢٠١٣ تا ٢٠١٨، در ٣٧ مورد یا سلاح کیمیایی به کار رفته یا احتمال استفاده از سلاح کیمیایی مطرح شده  است.
کمیسیون مستقل تحقیق بین‌المللی شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور سوریه و سایر نهادهای وابسته به سازمان ملل هم به این نتیجه رسیده‌اند که زمینه کافی وجود دارد که در ١٨ مورد از سلاح کیمیایی استفاده شده است. فریده

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL