02 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

صلاح الدین ربانی استعفا داد

صلاح الدین ربانی استعفا داد

کابل / اول عقرب/باختر صلاح الدین ربانی وزیرامورخارجه از سمت خود...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

بغداد / ایرنا / 1 عقرب/ باختر
«مارک اسپر» وزیر دفاع امریکا امروز در سفری اعلام نشده وارد پایتخت عراق شد و پیش بینی می شود در دیدار با مقامات عراقی از جمله همتای عراقی خود، آخرین تحولات مربوط به تهاجم ترکیه به شمال سوریه و تبعات آن بر عراق، موضوع انتقال نیروهای امریکایی از سوریه به خاک عراق و نیز روابط دوجانبه را با آنان بررسی کند.
طبق یک خبر دیگر :منابع سوری از انتقال ۴۰ نظامی امریکایی، فرانسوی و بریتانیایی از منطقه المالکیه سوریه به عراق خبر دادند.
این ۴۰ نظامی از طریق میدان هوایی  محلی رحیبه  در شمالی ترین نقطه سوریه در ولایت الحسکه با هلیکوپتر به عراق منتقل شدند.
براساس این گزارش، همزمان با عقب نشینی این نظامیان، کاروانی از دهها موتر زرهی و تجهیزات وابسته به نیروهای امریکایی در القامشلی به سمت مرزهای عراق حرکت کردند.
"مارک اسپر " وزیر دفاع امریکا دیروزگفت که سیاست واشنگتن خروج نیروهای نظامی از سوریه و بازگشت آنان به امریکا است و حضور سربازان ما در عراق نیز دایمی نخواهد بود.#  بابک

دوحه / بی بی سی / 1 عقرب/ باختر
براساس گزارش‌ها قرار است گفت وگوهای صلح افغانستان با حضور نمایندگان دولت افغانستان، طالبان و جامعه جهانی در چین برگزار شود.
سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر درباره نشست چین به بی بی سی گفته است  که این نشست هفته آینده در بیجینگ، پایتخت چین برگزار می‌شود و طالبان نیز هیئتی را به سرپرستی ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر به چین خواهد فرستاد.
تاکنون دولت افغانستان اعلام نکرده است که چه کسی در این نشست به نمایندگی از دولت اشتراک  خواهد کرد.
به گزارش رسانه ها ، امریکا و شماری از کشورهای عضو ناتو گفت وگوهای صلح را تنها راه ختم خشونت ها در افغانستان می دانند.
شاهین گفت که این گروه به توافقاتی که در جریان ۹ دور مذاکرات با امریکا رسیده بود، پابند است.
او در ادامه گفته است که علاوه بر تلاش های چین، روسیه و کشورهای دیگر "از طرف امریکا هم تماس‌هایی با ما گرفته شده است."
نمایندگان شماری از کشورهای عضو ناتو و زلمی خلیلزاد، نیز با نشر یک اعلامیه مشترک بعد از دیدار در بروکسل، گفته اند که وضعیت افغانستان را بررسی می کنند و تایید می‌کنند که راه رسیدن به صلح تنها از طریق مذاکرات ممکن است.
در این نشست که نمایندگان اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناروی، بریتانیا، سازمان ملل متحد  و امریکا حضور داشتند، آنان متعهد شدند که با دولت افغانستان، طالبان، سیاست ورزان و جامعه مدنی افغانستان کار می کنند تا به یک توافق صلح پایدار برسند که منجر به پایان جنگ شود و افغانان از آن نفع ببرند و به ثبات منطقه و جهان کمک کند.
در این اعلامیه از تمام طرف‎ها خواسته شده که قدم فوری و لازم را برای کاهش خشونت و تلفات غیرنظامیان بردارند تا زمینه صلح مساعد شود.
شرکت کنندگان از مقام‌های ارشد افغانستان خواسته‌اند که درباره هیئت مذاکره کننده "بین الافغانی" فهرست فراگیر و ملی را در نظر گیرند.  بابک

مسکو/ رشیه تودی/ 1 عقرب/ باختر
ولادیمیر پوتین ، رییس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان ، رییس جمهور ترکیه  پس از ملاقات شان در شهر سوچی روسیه توافق کردند که پولیس نظامی روسیه و سربازان سوریه در شمال شرق سوریه مستقر شوند و عملیات نظامی  ترکیه به نام " چشمه صلح " در ساحه محدود ادامه یابد. قابل ذکر است که استقرار قوا در زون خارج از عملیات ترکیه در شمال سوریه خواهد بود.
در این ملاقات که دیروز صورت گرفت ٬ ولادیمیر پوتین ، رییس جمهور روسیه گفت ، مسكو دلایل حمله مداوم اردوی ترکیه به سوریه را می داند ، اگرچه او تأکید كرد كه نباید به دست تروریستان بازی كند و باید تمامیت ارضی سوریه حفظ شود. در نهایت ، آن کشور باید از  "حضور همه نظامیان خارجی غیرقانونی" آزاد شود ، همچنان "رییس جمهور روسیه  بر موضع طولانی مدت روسیه در سوریه  تاکید کرد.
مذاکرات پوتین و اردوغان  تقریبا هفت ساعت در سوچی ادامه داشت  وبر اوضاع سوریه ، به ویژه حمله در منطقه شمال شرق آن کشور متمرکز بود. بابک

اسلو/ دیلی تایمز/ 1 عقرب/ باختر
پولیس ناروی در جستجوی فردی است که یک امبولانس را سرقت کرد و آن را به میان عابران راند و پنج تن را زخمی کرد.
این حادثه دیروز در شهر اسلوپایتخت ناروی روی داد و یک تن  یک امبولانس ربوده شده را به میان عابران راند که در این حادثه پنج تن که همه اعضای یک خانواده استند ، زخم برداشتند.
زخمیان به شفاخانه منتقل شدند ، در بین زخمیان دو کودک نیز شامل اند و حالت صحی آنان خوب توصیف شده است.
شاهدان عینی گفتند با وجودی که پولیس بر فرد مظنون شلیک می کرد ولی وی توانست پنج تن را زخمی کند. مظنون از نزد پولیس فرار کرده است . پولیس ناروی در جستجوی مظنون و انگیزه این حادثه است.  بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL