30 سنبله 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن 98 هراس افگن در مناطق مختلف کشور

کشته شدن 98 هراس افگن در مناطق مختلف کشور

کابل باختر 30 سنبله درنتیجه عملیات های نظامی نیروهای امنیتی کشور...

اطلاعیه وزارت دفاع ملی

اطلاعیه وزارت دفاع ملی

کابل باختر 30 سنبله به اطلاع آنعده جوانان قشر ذکور...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

نیویارک – ایرنا – ۲۹ سنبله - باختر
بیش از چهارصد هزار نفر از مسلمانان روهینگیا به خاطر تنش ها بین گروه مسلح مسلمان و اردوی میانمار این کشور را به مقصد بنگله دیش ترک کرده اند.
به گزارش آژانس باختر به نقل از ایرنا،دیدبان حقوق بشر در آستانه برگزاری هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از شورای امنیت و کشورهای جهان خواست تحریم های هدفمندی از جمله توقیف اموال، منع سفر و ممنوعیت ارسال تسلیحات را علیه مقام های نظامی میانمار اعمال کنند.
دیدبان حقوق بشر می گوید این تحریم ها باید با هدف توقف خشونت اردوی میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در ایالت غربی راخین اعمال شود که در هفته های اخیر موجب فرار صدها هزار تن از مسلمانان روهینگیا به بنگله دیش شده است.
گروه های امداد بین المللی از جمله نجات کودکان می گویند تامین نیازهای اساسی سیل پناهجویان به بنگله دیش که بیش از نیمی از آنها را کودکان تشکیل می دهند به یک نگرانی و چالش روزانه تبدیل شده است.
«آنگ سان سوچی» رهبر دولت میانمار در هفته های اخیر بخاطر آنچه خودداری از تلاش برای فرونشاندن خشونت ها علیه اقلیت مسلمان روهنیگیا عنوان می شود، مورد انتقاد و زیر فشار گسترده بین المللی قرار گرفته است.
سرمنشی سازمان ملل متحد می گوید خانم سوچی فرصت توقف خشونت ها در کشورش را دارد و تا دیر نشده باید در این راستا گام بردارد.
آنتونیو گوترش به تازگی خشونت نیروهای حکومتی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را پاکسازی قومی توصیف کرد.
آنگ سان سوچی هفته گذشته اعلام کرد در اجلاس  مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک شرکت نخواهد کرد. ختم / فریده

مسکو - ایرنا -  ۲۹ سنبله – باختر
جام برونزی با اشعار حافظ شیرازی متعلق به قرن شانزدهم میلادی در کاوش های زیرزمینی در مسکو کشف شد.
به گزارش آژانس باختر به نقل ازایرنا، شهرداری مسکو روز سه شنبه اعلام کرد: قطعات جام برونزی مزین به اشعار حافظ شاعر مشهور ایرانی در کاوش نزدیکی میدان سرخ مسکو یافت شد.
در گزارش آمده است: کارشناسان دو ماه برای ترجمه و معنی اشعار روی جام از زبان فارسی به روسی که ماجرای یک بزم عاشقانه و عارفانه را شرح می داد، زمان صرف کردند.
این جام در جریان کاوش ها در چارچوب برنامه «خیابان من» کشف شد.
در گزارش شهرداری مسکو، سروده حافظ بر روی جام برونزی اینگونه آمده است:
ساقی به نور باده برافروز جام ما
مطرب بگو که کار جهان شد به کام ما
ما در پیاله عکس رخ یار دیده ایم
ای بی خبر ز لذت شرب مدام ما
هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده ی عالم دوام ما
چندان بود کرشمه و ناز سهی قدان
کاید به جلوه سرو صنوبر خرام ما
ختم / فریده

مسکو – بی بی سی نیوز – ۲۹ سنبله - باختر
مجسمه میخائیل کلاشینکف، طراح معروفترین سلاح دنیا یعنی ماشیندار ۴۷-AK، در مسکو رونمایی شد.
میخائیل کلاشینکف، طراح این ماشیندار چهار سال پیش در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
به گزارش آژانس باختر به نقل از بی بی سی  ، تخمین زده شده که بیش از صد میلیون ماشیندار کلاشینکف از اواخر دهه چهل میلادی تا به حال در سراسر دنیا ساخته شده است.
این سلاح در سال ۱۹۴۷ تکمیل شد و AK-۴۷ نام گرفت و به نماد جنبش‌های مسلحانه استقلال‌طلب و جنگ‌های چریکی بدل شد.
در دهه‌های اخیر این ماشیندار، یکی از سلاح‌های اصلی نیروهای انقلابی و شبه نظامیان در نقاط مختلف دنیا از جمله ویتنام، افغانستان، آنگولا و الجزایر بوده است.
یکی از دلایل محبوبیت این سلاح در دنیا و به ویژه در کشورهای رو به انکشاف و کشورهای بلوک شرق سابق، ساده بودن ساخت و راحتی تمیز کردن، نگهداری و استفاده از آن است.
بخشی از شهرت این سلاح به دلیل استفاده چریک‌‌های فلسطینی از آن است و همچنین عکسی از اسامه بن لادن با این ماشیندار.
این سلاح -یکی از پر استفاده‌ترین تفنگ‌های خودکار جهان- در ایران به "کلاشینکف" معروف و سلاح سازمان سپاه پاسداران و بسیج ایران است.
این ماشیندار همچنین سلاح سازمانی پولیس افغانستان و سلاح سازمانی اردو و پولیس تاجیکستان است.
سال پیش رسانه‌های ایران خبر دادند که کلاشینکف‌ جدیدی (مدل ک-۱۰۳) از روسیه خریداری شده و در اختیار برخی  قطعات نیروهای مسلح ایران قرار گرفته است.  ختم / فریده

اسلام آباد – رسانه های پاکستان – ۲۹ سنبله – باختر
انفجار بمب کار گذاشته شده در یکی از قسمت های کارخانه سمنت شهر 'سکهر'  ایالت سند پاکستان که عصر دیروز رخ داد، موجب کشته شدن دست کم چهار تن شد.
به گزارش آژانس باختر به نقل از رسانه های  پاکستان، زمانی که گروه خنثی سازی مشغول خنثی کردن بمب بود، انفجار روی داد و دو تن از اعضای گروه خنثی سازی، یک  تن از نیروهای نظامی و یک تن از کارگران کارخانه جان خود را از دست دادند.
تا کنون هیچ فرد یا گروه مسئولیت این بمب گذاری را برعهده نگرفته است.
روز دوشنبه نیز در حمله انتحاری در اطراف ناحیه مرزی چمن در نزدیکی ایالت بلوچستان، یک نفر کشته و حدود 10 نفر دیگر زخمی شدند.
همچنین روز یکشنبه هفته جاری انفجار بمب در منطقه ' باجور ' از جمله مناطق قبایلی شمال غرب پاکستان پنج کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشت.  ختم / فریده

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL