09 میزان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام‌های رهبری ومقامات جمهوری اسلامی پاکستان درحمایت ازصلح مثبت بود

پیام‌های رهبری ومقامات جمهوری اسلامی پاکستان درحمایت ازصلح مثبت بود

کابل /۹ میزان / باختر داکترعبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ...

زنان سومین رستورانت را درشبرغان ایجاد کردند

شبرغان/ ۹ میزان / باختر سومین رستورانت زنانه در شهر شبرغان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اخبار جهان

واشنگتن /نیوزنو / 9میزان /باختر
واشنگتن ازسفرمایک پمپیووزیرخارجه امریکا درهفته آینده به جاپان ، منگولیا وکوریای جنوبی خبرداد.
این سفراز6-8اکتوبر به کشورهای متحد امریکا درحالی صورت می گیردکه روابط چین وواشنگتن به سردی گرایده است.
اززمان سفر پمپیودرسال 2019 به تایلند این اولین سفر وی به آسیای شرقی خواهدبود و اشتراک درنشست قاد که درآن وزیران امورخارجه هند ، استرالیاوجاپان گردهم می آیند، بخشی ازسفرپمپیوخواهد بود این تعامل چهار جانبه به خاطر احیای همکاری های امنیتی وگزینه های هماهنگ تامین مالی زیرساخت های منطقه یی ارائه شده ازسوی چین درسال 2017 است .
روابط بین چین و امریکا دراین اواخر به اثر شیوع ویروس کرونا ورقابت های تجارتی میان این دو قدرت اقتصادی به پائین ترین سطح رسیده است. مهدی نظری

شهر کویت/ تویترو ایرنا/9میزان/باختر
شیخ نواف احمد جابر الصباح به عنوان امیر جدید کویت در پارلمان آن کشور سوگند یاد کرد.
چنانکه پیش‌بینی می‌شد ساعاتی پس از آنکه تلویزیون دولتی کویت وفات شیخ صباح الجابر الاحمد الصباح را اعلام کرد، کابینه آن کشور شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح ۸۳ سالۀ که ۱۴ سال ولیعهد آن کشور بود، به عنوان امیر جدید معرفی کرد و وی امروز در پارلمان آنکشور سوگند یاد کرد.
ماده ۴ قانون اساسی و ماده ۱ قانون جانشینی (توارث) آن کشور تاکید دارد که  "کویت یک امارت موروثی برای فرزندان مبارک الصباح است." در ماده ۴ قانون جانشینی هم آمده است که "در صورت خالی ماندن جایگاه امیر، ولیعهد جانشین او خواهد شد".
شیخ نواف الاحمد در ۲۴ ژجون ۱۹۳۷ در یکی از توابع شهر کویت به دنیا آمد. او فرزند ششم از دهمین امیر کویت شیخ احمد الجابر المبارک الصباح است که طی سالهای ۱۹۲۱ تا ۱۹۵۰ براین کشور حکومت کرد.
امیر جدید کویت متاهل است و دارای ۵ فرزند ( ۴ پسر و یک دختر ) به نام های احمد ، فیصل ، عبدالله ، سالم و شیخه استند. فریده بابک

ایروان / رییا بلیک ورلد / 9میزان / باختر
ارمنستان ترکیه را به حمایت نظامی از آذربایجان در چندین دهه جنگ و تنش ها درمنطقه نگورنو قره باغ متهم کرد.
وزارت خارجه ارمنستان دربیانیه یی گفت که کشورترکیه به گونۀ علنی درجنگ بین ارمنستان و آذربایجان از آذربایجان حمایت نظامی می کند.
این درحالی است که آذربایجان این ادعا ها را رد می کند ولی ترکیه آشکارا حمایت نظامی خود را در رویداد های اخیر این منطقه اعلام کرد.
وزارت خارجه ارمنستان اظهار کرد که قوای متحد ترکیه و آذربایجان درکنار هم در مقابل قوای ارمنستان جنگ می کند و از سلاح های ترکی که شامل هواپیمای جنگی نیز است استفاده می کند.
دردرگیری سه روزگذشته بین آذربایجان و ارمنستان نزدیک به یکصدتن کشته شده اند. امریکا ، روسیه و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان آتش بس بین این دوکشور شده است. ختم/ مهدی نظری ...ک...م

دوحه/ تویتر/9 میزان/باختر
زلمی خلیلزاد نمایندۀ امریکا در امور صلح افغانستان دیشب در تویترش نوشت: که دوباره رهسپار دوحه  و منطقه شدم که با شریکان ما در مورد مذاکرات صلح به رهبری افغانان، در مورد اتصال  منطقه یی ، تجارت و انکشاف پس از مذاکرات صلح ، گفت وگو هایی داشته باشم "
وی در ادامه نوشت که افغانان و جامعۀ جهانی از نزدیک اوضاع را زیر نظر دارند و منتظر مذاکره در مورد نقشه راه برای آینده سیاسی افغانستان و حرکت به سمت آتش بس پایدار و جامع استند.
مذاکرات صلح بین هیئت حکومت افغانستان و طالبان در 22 سنبله در دوحۀ قطر آغاز شد و دو طرف چند بار با هم نشست هایی داشتند ولی تا هنوز، در مورد طرزالعمل کاری مذاکرات به توافق نرسیده اند.
فریده بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL