27 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سرپرست وزارت معارف به پرسش های سناتوران پاسخ داد

سرپرست وزارت معارف به پرسش های سناتوران پاسخ داد

کابل باختر 26 جوزا سرپرست وزارت معارف درجلسه امروز مشرانوجرگه،...

141 کودک مصاب به سوراخ قلب به شفاخانه های دولتی معرفی شدند

141 کودک مصاب به سوراخ قلب به شفاخانه های دولتی معرفی شدند

کابل باختر 26 جوزا جمعیت هلال احمر افغانی با همکاری جمعیت...

نخستین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل برگزار شد

نخستین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل برگزار شد

کابل باختر26 جوزا اولین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

انقره – بی بی سی – 26 جوزا - باختر
رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، گفته است که درمورد خرید سیستم دفاع  راکتی از روسیه با دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در نشست گروه ۲۰ گفت وگو خواهد کرد.
اردوغان گفته است که انتظار می‌رود راکت‌های اس-۴۰۰ در ماه جولای به ترکیه تحویل داده شوند.
تنش بین امریکا و ترکیه در مورد اقدام ترکیه برای خرید این سیستم  راکتی از روسیه شدت یافته است. امریکا هشدار داده که این توافق ترکیه با روسیه همکاری نظامی بین دو متحد ناتو را به خطر خواهد انداخت.  فریده بابک

 

ریاض – بی بی سی – 26 جوزا – باختر
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان  در گفتگو با روزنامه الشرق الوسط گفته است که عربستان به دنبال جنگ در منطقه نیست اما آماده دفاع از تمامیت ارضی و منافع خود در برابر هر تهدیدی است. عربستان همچون امریکا و بریتانیا ایران را مسئول حملات روز پنجشنبه به دو نفتکش در بحیره عمان می‌داند. ادعایی که ایران آن را رد می‌کند.
اگر چه مقصر دانستن ایران از سوی عربستان غیرقابل پیش‌بینی نبود اما اظهارات ولیعهد عربستان که بسیاری او را حکمران اصلی این کشور می‌دانند می‌تواند اثر مستقیمی بر سطح تنش در شرقمیانه بگذارد.
محمد بن سلمان دیروز در گفت وگو با شرق الوسط گفته است ریاض برای پاسخ دادن به هر تهدیدی "تردید نخواهد کرد".
"ما جنگ در منطقه نمی‌خواهیم... اما در مقابله با تهدید مردم، تمامیت ارضی و استقلال و منافع‌مان تردید نخواهیم کرد."  فریده بابک

بی بی سی – 25 جوزا - باختر
شورای بین المللی دریانوردی بالتیک (بیمکو)، بزرگ‌ترین انجمن کشتیرانی در دنیا نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در تنگه هرمز و خلیح فارس هشدار داده است.
هشدار بیمکو پس از حملات اخیر به دو تانکر نفتی صورت گرفته است.
دو کشتی روز پنجشنبه در نزدیکی ساحل جنوبی ایران هدف قرار گرفتند. امریکا، ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کرده است ، اتهامی که ایران آن را رد کرده است.
جیکوب لارسن، رئیس بخش امنیت بحری بیمکو گفته است بدون جریان داشتن یک درگیری نظامی، تنش‌ها به بالاترین حد رسیده است.
پاتریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع امریکا گفته است تمرکز او، مایک پومپیو، وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا ، ایجاد "اجماع جهانی" علیه ایران است.  فریده بابک

دبی – العربیه – 25 جوزا - باختر
براساس مطالعه که در مجله  طبی «ساینس ترانزلاشیونال مدیسین» امریکا منتشر شد، دانشمندان پوهنتون آرکانس، دستگاه لیزری ساخته‌اند که می‌تواند سلول‌های سرطانی را ردیابی کرده و با لیزر آنها را از بین ببرد.
به گزارش بخش عربی رادیوی مونت کارلو ، مجله مهندسی و علوم تطبیقی بریتانیا گزارش کرد، کشف این روش تداوی جدید می‌تواند انقلابی در تداوی بیماری‌های سرطانی ایجاد کند، زیرا که این دستگاه لیزر می‌تواند سلول‌های سرطانی را کشف و پیش از آنکه تبدیل به توده‌های بدخیمی شوند که جان بیمار را می‌گیرد، آنها را از بین  می برد. این دستگاه اشعه لیزر را به پوست بیمار می تاباند.
ولادیمیر زاهاروف، نویسنده این گزارش، گفت: «استفاده از لیزر توانست انقلابی در تشخیص و تداوی بیماری‌ها ایجاد کند... آزمایش‌های اولیه به شدت امیدوارکننده هستند و در آنها 96 درصد سلول‌های سرطانی یک بیمار از بین رفت.»
دانشمندانی که این پروژه تحقیقاتی را پیش می‌برند گفته‌اند که این تکنالوژی جدید می‌تواند از مجموع 28 نوع سلول‌ سرطانی، 27 نوع آنها را تشخیص دهد.  با وجود این ، زاهاروف و تیم همراهش هنوز نتوانسته‌اند، این سلول‌ها را کاملا ًاز بین ببرند. زاهاروف امیدوار است که افزایش توان لیرز و در حین آزمایش‌های پیش‌رو، این دستگاه کارایی بیشتری داشته باشد.  فریده بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL