24 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

بیروت/ بی بی سی نیوز/ 24 قوس/ باختر
در ادامه ناآرامی‌های لبنان، شب گذشته به‌دلیل درگیری بین پولیس و معترضان، ده‌ها نفر مجروح شدند.
پولیس برای پراکندن معترضان از گاز اشک‌آور و گلوله‌های مصنوعی استفاده کرد و معترضان متقابلا به طرف پولیس سنگ پرتاب کردند.
این دور تازه از خشونت‌ها زمانی آغاز شد که معترضان علیه سیاست‌های حکومتی لبنان در جاده بست‌ نشسته بودند و افراد نقاب‌دار به آنها حمله‌ور شدند.
در این درگیری‌ها دست‌کم ۲۰ پولیس نیز مجروح شدند.
از زمان اعتراضات لبنان که در  اکتبر آغاز شد، این بدترین دور از خشونت‌ها بوده است.
معترضان، سیاستمداران تمام جناح‌ها و احزاب را به فساد مالی گسترده متهم می‌کنند و خواستار برکناری کل نظام حاکم از جمله سران حکومت استند.
سعد حریری، نخست وزیر موقت لبنان یک ماه پیش از مقامش استعفا کرد و حالا گفته است که از نامزدی برای تشکیل حکومت جدید کناره‌‌گیری می‌کند.
گفت‌وگوی مقام‌های لبنانی بر سر تشکیل حکومت جدید به بن‌بست رسیده است.
بابک

نیویارک / رویترز/ 24 قوس/ باختر
مذاکره کنندگان تغییر اقلیم اوایل امروز در مادرید تلاش کردند که یک تعهد جدی جهانی برای بیرون رفت از تغییرات اقلیمی ارائه کنند.
قرار بود مذاکرات جمعه  گذشته به پایان برسد ، اما کشور های بزرگ اقتصادی  و کشورهای کوچکتر برای حل مسایل برجسته تحت توافق نامه 2015  پاریس، موضوع  مقابله با گرم شدن کره زمین را به یک روز دیگر موکول کردند.
کوین کنراد ، نماینده اقلیمی پاپوا گینه نو ، به نمایندگان گفت که مذاکرات باید "باز و شفاف" باشد ، و نگرانی های برخی از کشورهای در حال انکشاف  را ابراز کرد که صدای آنها شنیده نمی شود.
کنراد گفت: " در 24 ساعت گذشته ،٪ 90 از شرکت کنندگان در این روند شرکت نکرده اند."
کارولینا اشمیت ، وزیر چیلی که ریاست این گردهمایی سالانه دو هفته یی را بر عهده دارد ، از بیش از 190 کشور در توافق نامه پاریس خواست که گرد هم آیند و یک پیام روشن حمایت  شان را پیش از مرحله مهم اجرای آن  در  2020، ارائه کنند.
اشمیت به شرکت کنندگان گفت  :"ما تقریباً آنجا هستیم. کار سختی است ، دشوار است ، اما ارزش آن را دارد. "
حامیان اقدام علیه تغییر اقلیم  هشدار می دهند که توافقنامه  پاریس می تواند از هم پاشیده شود.  مگر اینکه کشورها در اجلاس سران مادرید اعلام کنند که با تقویت سریع برنامه ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه یی ، آماده استند تا به توافق برسند.
طبق یک گزارش  گاردین، فعالان محیط زیست از سراسر جهان ناامیدی خود را به دلیل نبود پیشرفت در یافتن راه حلی برای مشکلات اصلی ابراز کردند هرچند که برخی از سازمان دهندگان این اجلاس و به ویژه اتحادیه اروپا درباره اهداف جدید بلندمدتی در زمینه کاستن از گازهای گلخانه یی به توافقاتی دست یافتند.
هدف از این مذاکرات ، تلاش برای حصول توافق بر سر سقف تازه یی برای کاهش آلاینده‌های کاربنی تا پایان  ۲۰۲۰  است.
مذاکراتی که از دو هفته پیش در مادرید آغاز شد فرصتی فراهم کرد تا شرکت کنندگان آن درباره مسایل فنی مربوط به مسایل محیط زیست  جهان گفت وگو کنند. بابک

واشنگتن/بی بی سی/ 24قوس/ باختر
رسانه های امریکا به نقل از مقام‌‌های آن کشور گزارش دادند که واشنگتن در چند روز آینده برنامه‌ خود را برای خروج ۴۰۰۰ نیروی نظامی از افغانستان اعلام می‌کند.
به گفته این مقام‌‌ها٬ در پی خروج نیروهای امریکایی، تعداد نیروهای نظامی این کشور در افغانستان به ۸ تا ۹ هزار نفر خواهد رسید.
دونالد ترامپ در ماه اگست به تلویزیون فاکس آن کشور گفته بود می‌‌‌خواهد در اولین مرحله٬ تعداد نیروهای نظامی کشورش در افغانستان رابه ۸۶۰۰ نفر برساند.
در حال حاضر تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ نفر است.
شبکه «ان بی سی» که اول از همه این خبر را اعلام کرد به نقل از دو مقام امریکایی گفته است این کاهش نیرو ترکیبی از انتقال زودهنگام بخشی نیروها و جایگزین  نکردن بخش دیگری از آنهاست.
شبکه خبری «سی ان ان» از قول مقام‌های دفاعی این کشور گفته است که با کمتر شدن تعداد نیروهای امریکایی، عملیات آنها در افغانستان عموما بر مقابله با تروریزم و گروه‌هایی مثل القاعده و شاخه دولت اسلامی (داعش) در این کشور متمرکز خواهد شد و توانایی آنها در آموزش و مشاوره نیروهای افغان تا حد قابل توجهی کاهش میابد.
اعلام این خبر یک روز پس از توقف دوباره مذاکرات با طالبان صورت گرفته است.
روز جمعه زلمی خلیلزاد٬ نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان گفت: مذاکره با نمایندگان گروه طالبان پس از یک هفته به طور موقت متوقف شده است.
شبکه «ان‌بی‌سی» گفته است مقام‌های امریکایی نگفته‌اند این خروج از چه زمانی آغاز می‌شود٬ اما تاکید کرده‌اند خروج مرحله به مرحله و ظرف چند ماه انجام می‌شود.
طالبان خواستار خروج نیروهای امریکا از افغانستان استند و برخی رسانه‌ها تصمیم حکومت امریکا برای اعلام خروج نیروهایش را امتیازی در چارچوب مذاکرات با طالبان ارزیابی کرده‌اند. بابک

دهلی جدید/وی او ای/ 24قوس/ باختر
تظاهرات خشونت‌آمیز در شرق هند که در اعتراض به تصویب قانون شهروندی براساس دین صورت گرفته، وارد چهارمین روز شده است.
تظاهرکنندگان در ایالت بنگال حداقل پانزده بس شهری و شش مرکز قطار آهن را آتش زدند و خدمات ترانسپورتی را برهم زده اند.
حکومت نرندرامودی گفته است که قانون جدید شهروندی، به پیروان مسیحی و هندو که از کشورهای مسلمان بنگله دیش، پاکستان و افغانستان فرار کرده اند، زمینۀ شهروندی هند را فراهم می‌کند.
اما منتقدان باور دارند که اعطای شهروندی به افراد، بدون آنکه شامل حال مسلمانان نیز شود، پایگاه های سکولار حکومت هند را تضعیف می‌کند.
از زمان تصویب این قانون در پارلمان، اعتراض‌ها در نقاط مختلف هند صورت گرفته است، اما شدیدترین تظاهرات در ایالت های شرقی بوده است، جایی که مهاجران زیادی از بنگله دیش در آن مستقر اند.
تظاهراتی در ایالت شمالی اوتراپرادیش نیز صورت گرفته است؛ جایی که معترضان مسلمان خانه به خانه رفتند و از مردم برای شرکت در تظاهرات دعوت می‌کنند.
در دهلی جدید، پایتخت هند نیز صدها نفر در اعتراض به این قانون دست به تظاهرات زده اند، اما این تظاهرات عمدتا مسالمت آمیز بوده است.
دو روز پیش، در اثر درگیری پولیس با معترضان در ایالت آسام، حداقل یک نفر از تظاهرکنندگان کشته شد.
لایحه شهروندی هند براساس دین برای نخستین بار در سال ۲۰۱۶ از سوی حکومت ملی گرای نرندرامودی پیشنهاد شد. اما به دنبال بروز اعتراض ها در این مورد، از تبدیل شدن به قانون باز ماند.
با این حال، اعطای شهروندی هند به اقلیت هایی که بر مبنای مذهب شان در کشورهای مسلمان مورد پیگرد قرار دارند، یکی از شعارهای اصلی  مودی در آستانه برگزاری انتخابات سال جاری بود. بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL