وزیر امور خارجۀ امریکا به اعضای جرگه : رهایی زندانیان سبب کاهش خشونت‌ و آغاز مذاکرات می‌شود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن/ وی او ای/ ۱۷ اسد/ باختر
ایالات متحدۀ امریکا از برگزاری جرگۀ مشورتی صلح برای تصمیم دربارۀ روشن‌شدن سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان استقبال کرده است و آن ‌را فرصت تاریخی برای پایان جنگ در افغانستان خوانده است.
مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریکا امروزدر اعلامیه‌یی گفت که رهایی زندانیان طالبان منجر به آغاز گفت وگوهای بین‌ افغانان خواهد شد.
پمپیو افزود: "طالبان تعهد کرده اند که پس از آزادی به موقع این زندانیان، با تیم ملی که نمایانگر قوت و تنوع جمهوری اسلامی افغانستان است، وارد مذاکره خواهند شد."
پمپیو گفت که طالبان تعهد کرده اند که در جریان مذاکرات بین‌افغانان، خشونت‌ها را کاهش خواهند داد تا از یک مسیر سیاسی روی آتش‌بس "دایمی و جامع" به توافق برسند.
او همچنان افزود : "امریکا قصد دارد که طالبان این  تعهدات شان را نگه دارند."
امریکا از حکومت افغانستان، رهبران سیاسی و اشتراک کنندگان لویه جرگه خواسته است که از "این فرصت تاریخی برای صلح" استفاده کنند.
از سوی دیگر،  پمپیو تاکید کرده است که کشورش متعهد به "کاهش بار مالیات دهندگان و خطر به سربازان ایالات متحده امریکا" است.
در اعلامیۀ  پمپیو آمده است که امریکا، متعهد به کمک در توسعه اقتصادی و بهبود وضعیت در افغانستان است؛ اما این مقام بلندپایه امریکا هشدار داده است که تصامیم و عملکرد حکومت افغانستان و گروه طالبان روی کمک‌های آینده امریکا "تاثیر خواهد گذاشت".
در این حال، ستیفانو پونتیکورو، نماینده ارشد غیرنظامی ناتو برای افغانستان، برگزاری جرگه مشورتی صلح را فرصتی برای بحث در مورد روند صلح و رهایی زندانیان خوانده است.
پونتیکورو در صفحۀ تویترش گفته است که توقع دارد اعضای این جرگه در جریان گفت وگوهای شان برای تحکیم رویکرد ملی صلح تلاش کنند.
جرگۀ مشورتی صلح را امروز به گونۀ رسمی محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان آغاز کرد و این جرگه تا سه روز در کابل ادامه خواهد داشت.
رییس جمهور غنی ۴۶۰۰ عضو گروه طالبان شامل در فهرست ارائه شدۀ آن گروه را رها کرد؛ اما گفت که حق تصمیم در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده را ندارد و مردم باید روی آن فیصله کنند.
رهایی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان جز توافقنامه صلح امریکا و طالبان است که در ۲۹ فبروری سال جاری میلادی در دوحه امضا شد.
فریده بابک

 

back to top