02 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

امریکا تجویزریمدیسویر را برای بیماران کووید١٩ تصویب کرد

امریکا تجویزریمدیسویر را برای بیماران کووید١٩ تصویب کرد

واشنگتن/ وی اوای/۲ عقرب/باختر ادارۀ غذا و دوای امریکا دیروز...

طالبان هفت کارگریک شرکت سرک سازی را دربلخ ربودند

طالبان هفت کارگریک شرکت سرک سازی را دربلخ ربودند

مزارشریف/ ۲ عقرب/ باختر طالبان امروزهفت کارگریک شرکت خصوصی سرک سازی...

 ششمین دوررقابت های ماراتن کشور،دربامیان برگزارشد

ششمین دوررقابت های ماراتن کشور،دربامیان برگزارشد

بامیان/۲ عقرب/ باختر ششمین دور رقابت های ماراتن کشور،امروزبا شرکت حدود۵۰۰...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

وزیرخارجۀ امریکا با وزیر خارجه پاکستان در مورد تامین صلح در افغانستان گفت وگو کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن/دی دان/ ۱۸ اسد/ باختر
در حالی که لویه جرگۀ مشورتی در كابل برای پیشبرد روند صلح در افغانستان جریان دارد، مایک پمپیو وزیر امور خارجه امریكا، با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجۀ پاکستان در باره نقش پاکستان در تامین صلح در افغانستان گفت وگو كرد .
آژانس باختر به نقل از رسانه های پاکستان خبر داد که پمپیو در تویتی گفت: "با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان امروز در مورد ادامۀ همکاری در مورد صلح افغانستان و اهمیت حمایت از ثبات منطقه یی بحث شد. "من مشتاقانه منتظر پیشبرد اهداف مشترک خود و افزایش مشارکت استیم."
دفتر وی در بیانیۀ جداگانه یی که در واشنگتن منتشر شده است، گفت که آنان در مورد موضوعات مختلفی از جمله "اهمیت همکاری امریکا و پاکستان در روند صلح افغانستان و اهمیت تلاش ها برای حمایت از ثبات منطقه یی" بحث کرده اند.
در بیانیه دیگری، پمپیو از حاضران در لویه جرگه خواست که از این فرصت تاریخی برای صلح استفاده کنند، زیرا این برای همه مردم افغانستان سود خواهد آورد و به ثبات منطقه یی و امنیت جهانی کمک خواهد کرد.
این دیپلمات ارشد امریکایی از این اقدام حکومت افغانستان (تدویر جرگه مشورتی) برای تسریع آزادی زندانیان اسیر طالبان استقبال کرد که به گفته وی آخرین مانع برای شروع مذاکرات بین افغانان است.
مجمع بزرگ سران افغانستان (لویه جرگه) دیروز کارش را در کابل آغاز کرد که روی آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان بحث شود و مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان آغاز شود. محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان جرگه را افتتاح کرد.
پمپیو در واشنگتن خاطرنشان كرد: پس از ۴۰ سال جنگ، خونریزی و ویرانی، طرفین برای دستیابی به یک توافق آماده یک روند سیاسی استند.
پمپیو در ادامه گفت که ما تصدیق کردیم که آزادی این زندانیان غیرقابل توجیه است. اما این اقدام دشوار منجر به نتیجه مهمی خواهد شد که مورد انتظار افغانان و دوستان افغانستان  است." وی افزود: این امر می تواند "خشونت را کاهش بدهد و گفت وگوهای مستقیم که  منجر به توافق صلح و پایان جنگ شود، آغاز شود.
پمپیو گفت که دولت امریکا همچنان به همکاری با افغانستان متعهد است و این همکاری را ادامه خواهد داد.
فریده بابک

Last modified on ???? ، 18 ??? 1399 ، 07:37

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.