پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن/ وی او ای / ۱۹اسد/ باختر

وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید که قرار است تا سه ماه دیگر، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به حدود ۵۰۰۰ کاهش یابد.

مارک اسپر دیروز  به فاکس‌نیوز گفت که این امر تا پایان ماه نومبر سال جاری عملی خواهد شد.

 اسپر گفت: "جزئیات طرح خروج نیروها را دونالد ترامپ، رییس جمهور امریكا در اوایل هفتۀ گذشته اعلام كرد."

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در روز نخست لویه جرگۀ مشورتی صلح گفت که به هر نوع تصمیم امریکا پیرامون خروج احتمالی نظامیان آن کشور از افغانستان موافق است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا روز دوشنبۀ گذشته در برنامۀ Axio شبکۀ تلویزیونی HBO گفت که تا روز انتخابات ریاست جمهوری امریکا، شمار نظامیان امریکایی در افغانستان بین "چهار تا پنج هزار" خواهد بود.

به گفتۀ مقام‌های امریکا، در حال حاضر ۸۶۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و بیشتر آنان مصروف تجهیز، تمویل و آموزش نیروهای امنیتی افغان اند.

 ترامپ همچنان گفت: "این از قبل طرح شده است. ما در این مورد مذاکره داریم، ما در مدت بسیار کوتاه به ۸۰۰۰ و سپس به ۴۰۰۰ کاهش خواهیم یافت. ما ۱۹ سال است که در آنجا هستیم."

پس از امضای توافقنامۀ امریکا و طالبان که خروج قوای خارجی از افغانستان یکی از نکات اساسی آن است، نظامیان امریکایی خروج تدریجی شان را از افغانستان آغاز کرده اند.

از ۲۹ فبروری سال جاری به این‌سو که توافقنامۀ امریکا-طالبان در قطر امضا شد، نیروهای امریکایی از ۱۳۰۰۰ به ۸۶۰۰ نفر کاهش یافته است و پنج پایگاه نظامی را تخلیه کرده اند.

بر اساس این توافقنامه، تمامی نیروهای ایتلاف و امریکایی تا جولای ۲۰۲۱ افغانستان را ترک خواهند کرد.

در مقابل طالبان از پناه گرفتن گروه های تروریستی بین المللی در افغانستان جلوگیری خواهند کرد و برای دست یابی به یک راه حل سیاسی وارد مذاکرات بین افغانان خواهند شد.

فریده بابک

 

back to top