22 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ساختمان یک مسجد شریف در پروان افتتاح شد

چاریکار 22 عقرب باختر کار ساختمان یک مسجد شریف در پروان...

اعلامیۀ مطبوعاتی یاست جمهوری در پیوند به حملۀ تروریستی در شهر کابل

اعلامیۀ مطبوعاتی یاست جمهوری در پیوند به حملۀ تروریستی در شهر کابل

کابل /۲۲عقرب/ باختر دشمنان مردم افغانستان صبح امروز با انجام حملۀ...

کابل، هرات، بلخ گواه  بیشترین وقایع خشونت علیه زنان

کابل، هرات، بلخ گواه بیشترین وقایع خشونت علیه زنان

کابل /۲۲عقرب/ باختر ازآغازسال ۹۸ حال به دو هزار وپنجصد...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتچاریکار 22 عقرب باختر
کار ساختمان یک مسجد شریف در پروان تکمیل شد و این مسجد رااهالی منطقه در ساحه لغمانی شهر چاریکار در مساحت بیش از یکهزارو پنجصد متر مربع زمین به کمک مالی وزارت ارشاد حج و اوقاف کشور اعمار کرده اند.
در مراسم افتتاح این مسجد والی  ، اعضای شورای ولایتی و شماری از روسای ادارات محلی پروان حضور داشتند.خالقیار

کابل /۲۲عقرب/ باختر
دشمنان مردم افغانستان صبح امروز با انجام حملۀ تروریستی در یکی از ساحات شهر کابل، متاسفانه شماری از هموطنان بیگناه ما را به شمول کودکان  شهید کردند و تعداد دیگر را زخمی کردند.
رییس جمهوی این جنایت ضدبشریت را که در آن افراد ملکی وکودکان معصوم به شهادت رسیدند، با شدیدترین الفاظ تقبیح  کرد و گفت که ارادۀ آهنین این ملت برای رسیدن به صلح، رفاه و ترقی با چنین اعمال زبونانه دشمن خدشه دار نخواهد شد.
رییس‌جمهوریبال آن که به مسوولان مربوط هدایت داد تا در زمینۀ رسیدگی به مجروحین این حادثۀ تروریستی از هیچگونه سعی و تلاش، دریغ نکنند؛ مراتب تسلیت و هم‌دردی خویش را به خانواده‌های شهدا ابراز کرد و برای زخمی‌شد‌گان صحتمندی کامل از درگاه ایزد متعال، استدعا کرد. نالان

کابل /۲۲عقرب/ باختر
ازآغازسال ۹۸  حال به دو هزار وپنجصد وبیست و هفت قضیه خشونت علیه زنان درکشور ازسوی لوی څارنوالی ثبت شده است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، جمشید رسولی سخنگوی اداره لوی څارنوالی امروز دریک نشست خبری گفت: ازآغازسال ۹۸ دوهزار و پنجصد وبیست و هفت مورد خشونت علیه زنان درکشور ثبت شده بود که ازسوی لوی څارنوالی به آن رسیدگی شده است.
به گفته رسولی بیشترین قضایای خشونت علیه زنان درکابل و سپس درهرات و بلخ ثبت شده است که شامل تجاوز جنسی، مجبور کردن به فحشا، آتش زدن، مجبور کردن به خود سوزی، جراحت و معلولیت، لت وکوب، بد دادن،ازدواج اجباری ،ممانعت از حق ازدواج ، آزار و اذیت، منع تصرف درمیراث و ممانعت از حق آموزش است .
رسولی افزود: به خاطر کاهش خشونت علیه زنان این اداره در سی وچهارولایت څارنوالی های منع خشونت ایجادکرده است که با ایجاد این ادارات سهولت های زیادی برای رسیدگی به وقایع خشونت علیه زنان مساعد شده است. ختم/ نجیب بهزاد

چهارشنبه ، 22 عقرب 1398 ، 10:29

اخبار کوتاه از دنیای فوتبال

کابل/ 22 عقرب/ باختر
به گزارش رسانه ها ریال مادرید آماده است 400 میلیون یورو بپردازد و امباپه بازی کن پارسن ژرمن را استخدام کند.
***
گزارش های وجود دارد که راکتچ به دلیل مصدومیت تیم ملی کراواسی را ترک و به بارسلونا آمده است.
***
شماری از رسانه ها گزارش داده اند که سر مربی چلسی 70 میلیون پوند می پردازد و تا ساویچ بازی کن صربستانی لاتزیو را استخدام کند.
***
شماری از رسانه ها گزارش داده اند که مانچستر ستی سانی را می فروشد.
***
خبر ها وجود دارد که کوبی بالی با ریال مادرید نزدیک شده است. این بازی کن فعلا در ناپولی بازی می کند.
***
برخی رسانه ها گزارش کرده اند که آرسنال ژدکا، را می فروشد و او قصد دارد به یکی از باشگاه های ایتالیا برود.
***
به گزارش رسانه ها، رونالدو در انتظار جریمه شدن قرار دارد . زیرا او در بازی هفته جاری زمانی تعویض شد باشگاه را ترک کرد.
***
گزارش های وجود دارد که رونالدو برای اشتراک در تمرینات تیم ملی به پرتگال رفته است.نالان

چهارشنبه ، 22 عقرب 1398 ، 10:29

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

کابل/ 22 عقرب/ باختر
بهای مواد اولیه در بازار های کابل امروز 22 عقرب 1398 از این قرار است.
یک بوری برنج باریک اعلی 25 کیلویی 2300  افغانی
هفت کیلو برنج شوله یی 280  افغانی
هفت کیلو بوره 270 افغانی
هفت کیلو ماش وطنی 550 افغانی
یک پیپ روغن 16 لیتره 1040 افغانی
یک بوری آرد گندم قزاقی 50 کیلویی 1650 افغانی
هفت کیلو لوبیای وطنی دانه کلان 580 افغانی
هفت کیلو نخود خام وطنی 560 افغانی
همچنان یک کیلو گاز مایع 50 افغانی ، یک لیتر تیل پترول به 50 افغانی و یک لیتر تیل دیزل به 49 افغانی به فروش می رسد .نازیلا عزیزی

کابل /22 عقرب /باختر
به اساس معلومات اتحادیه صرافان سرای شهزاده کابل به آژانس باختر ارزش شماری از ارزهای خارجی در برابرپول افغانی بعد از ظهر امروز از این قرار است.
یک دالرامریکایی78 افغانی و40 پول
یک یورو 86 افغانی و 40 پول
یک پوندانگلیسی100 افغانی
یک ریال سعودی 20افغانی و80 پول
یک درهم امارات 21 افغانی و 30 پول
هزارروپیه پاکستان 500 افغانی
هزار روپیه هندی 1100افغانی
هزار تومان ایرانی6 افغانی 89 پول افغانی
یک روبل روسی 1 افغانی و 12 پول . نازیلا عزیزی

چهارشنبه ، 22 عقرب 1398 ، 10:28

تبصره

کابل/  ۲۲ عقرب/  باختر
دولت افغانستان در یک اقدام انسان دوستانه و حسن نیت سه عضو ارشد گروه طالبان را از زندان رها کرد.
مفسرآژانس باخترمی نگارد : محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته در یک اقدام غیر منتظره سه عضو ارشد گروه طالبان را از زندان آزاد کرده است  که می توان گفت٬این اقدام٬نشانه یی از حسن نیت دولت افغانستان  برای هموار کردن مسیر گفت وگو مستقیم میان جناح های درگیر در کشور است.
حاجی ملی خان ، حافظ عبدالرشید و انس حقانی سه عضو ارشد گروه طالبان اند که به اساس هدایت رییس جمهوری اسلامی افغانستان از زندان آزاد شدند.
این سه تن از چند سال به این طرف به دلیل سازمان دهی و مدیریت وقایع بی شمار تروریستی زندانی بودند. مگر دولت افغانستان در بستر جدید سیاسی٬ به رهایی  اعضای ارشد گروه طالبان اقدام کرد که باور و اعتماد میان جناح های در گیر در کشور شکل گیرد و روند سیاسی تقویت شود.
مساله رهایی این سه نفر٬ یک مساله پیچیده و حساس برای دولت افغانستان بوده است. از چند سال به این طرف٬ چگونگی رهایی اعضای ارشد طالبان از زندان از سوی نهاد های داخلی و بین المللی مطرح شده است و رهایی آنان با تقویت روند سیاسی صلح در افغانستان پیوند داده شده بود.
مگر دولت افغانستان با در نظر داشت پیچیدگی هایی که در درون طالبان و به خصوص شبکه حقانی وجود داشت٬این سه عضو ارشد طالبان٬ همچنان درقید زندان باقی ماندند. مگر سرانجام دولت افغانستان در یک اقدام حسن نیت٬ و به منظورتقویت روند صلح با آزادی آنان موافقه کرد و این سه عضو ارشد طالبان آزاد شدند.
مگر آزادی این سه نفربا شروطی همراه است و رییس جمهور در این خصوص وضاحت داده است
محمداشرف غنی روز گذشته در نشست خبری در ارگ ریاست جمهوری بیان داشت ( حاجی ملی خان فرزند والی خان، عبدالرشید فرزند محمد و انس (حقانی) فرزند جلال‌الدین را که در زندان بگرام بودند به گونه مشروط رها می‌کنیم. ، این تصمیم دشوار را در مشورت با شرکای بین‌المللی به ویژه ایالات متحده امریکا گرفتیم.)
او رهایی انس حقانی و دو عضو ارشد گروه طالبان را برای آغاز مذاکرات مستقیم با گروه طالبان جهت دست‌یابی به صلح و ثبات در کشور مهم عنوان کرد و افزودکه  بر اساس یک راهکار مشخص، رهایی این سه زندانی سبب تشدید جنگ در کشور نخواهد شد.
این گفته های رییس جمهور پاسخ به نگرانی هایی است که در خصوص رهایی این سه عضو ارشد طالبان در میان سیاسمتداران و مردم وجود دارد.
این نگرانی ها تا اندازه هم موجه بوده می تواند٬زیرا در گذشته ها شمار زیای از طالبان که به دلایل گوناگون زندانی شده بودند از زندان رها شدند مگر دوباره اسلحه گرفتند ودر برابر نظام ایستاده شد و یا هم دست به انجام حمله های هراس افگنانه زدند.
مگر آنچنان که مقام های افغان می گویند٬ سه عضورها شده طالبان٬ در کشور سوم حضور خواهند داشت حق سفر به کشور دیگر را نه دارند و نمی توانند دست به فعالیت های مسلحانه و یا تخریبی بزنند.
درهرحالت٬ اقدام اخیر دولت افغانستان یک حرکت در راستای اعتماد سازی میان جناح های در گیر در افغانستان و تقویت روند سیاسی در افغانستان است که به باید آن ا رزش داد .
حالا به مخالفان مسلح دولت افغانستان برمیگردد که دربرابرحسن نیت و اخلاق نیک سیاسی دولت افغانستان چه جواب دارند و برای آغاز گفت وگو های سیاسی٬ با چه برنامه و راهکاری وارد عمل میشوند؟ تحلیل سیاسی

چهارشنبه ، 22 عقرب 1398 ، 10:26

انفجار موتر بمب در کابل

کابل/ ۲۲ عقرب/  باختر
درانفجاری که صبح امروز در ساحه ناحیه پانزدهم شهر کابل رخ داد هفت نفر جان باختند و ده نفر دیگر زخم برداشتند٬ قربانیان همه افراد ملکی اند.
به گزارش آژانس باختر: حوالی ساعت هفت و بیست دقیقه صبح امروز انفجاری در ساحه قصبه خانه سازی  ناحیه پانزدهم شهرکابل رخ داد که مرگ هفت نفررا که همه افراد ملکی اند در قبال داشت.
گفته شده است ٬ بمب دریک موترتونس جاسازی شده بود ٬این موتر درساحه موسوم به تانک تیل قسیم که در نزدیکی سرک وزارت داخله قرار دارد متوقف بود و زمانی که  دو واسطه نوع لندکروزر مربوط به یک شرکت امنیتی نزدیک آن شد انفجار رخ داد.
نصرت رحیمی سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله می گوید که در این حادثه هفت نفر که همه افراد ملکی اند جان باختند و ده نفر دیگر زخم برداشتند.
در میان زخمی شدگان چهار شهروند خارجی که اعضای یک شرکت امنیتی اند شامل اند.
وزارت داخله همچنان گفته است که در میان قربانیان یک کودک نیز شامل اند مگر شاهدان عینی می گویند که پنج تن از قربانیان٬ کودکان اند.
انفجار در ساحه یی رخ داده است که شماری از ادارات حساس دولتی٬ چون وزارت داخله٬ معینیت مبارزه با مواد مخدر٬  مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدرو چند دفتر و نهاد خارجی در آن قرار دارد.
تاکنون مسوولیت این انفجار را کسی عهده دار نشده است.
بعد از حمله انتحاری که ۱۴ سنبله در شش درک کابل اتفاق افتاد و درآن یک نظامی امریکایی و یازده شهروند افغان که از جاده عبور می کردند کشته شدند٬ این اولین رویداد تروریستی در کابل است که به قیمت جان هفت نفر تمام شد.
در حادثه شش درک٬ که مانند حادثه امروز با یک موتر تونس انجام شده بود٬ طالبان ادعا مسوولیت کردند و این باعث شد که رییس جمهوری امریکا روند مذاکرات با آن گروه را که در مراحل نهایی قرار داشت لغوکند. صائم

کابل /۲۲عقرب/ باختر
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی در کشور پرداخته اند ونیز اخباروگزارش های را درمورد رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باختر،باتوجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه هشت صبح درصفحه اول عنوان کرده است خط سرخ حکومت شکست انس حقانی به قطر می رود نشرکرده است این روزنامه جزئیات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه دوم نوشته کرده است اما درصفحه نخست خبرداده است که جلوگیری از بازشماری آرا در۱۴ ولایت کمیسیون نگران نقض تقویم جدید است.
روزنامه هشت صبح همچنان درنخست زیرعنوان ده ها عضو داعش شامل ۳۴ زن و ۵۵ کودک در اچین ننگرهار به دولت تسلیم شدند به نوشته این روزنامه مقام های محلی درولایت ننگرهار می گویندکه ۹۳ عضو گروه داعش از جمله ۳۴ زن ۵۵ کودک و چهارده مرد به نیروهای دولتی درولسوالی اچین تسلیم شده اند.
عاشق الله ولسوال اچین ننگرهار روز سه شنبه بیست و یکم عقرب به روزنامه ۸صبح گفت که درمیان اعضای تسلیم شده داعش ۱۳شهروندپاکستان نیزشامل است .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه خبرداده است که عملیات مشترک نیروهای امنیتی درولسوالی درزاب ولایت جوزجان آغازشد.
به نوشته این روزنامه نیروهای امنیتی یک عملیات مشترک و تصفیه یی را زیرنام شاهین درشمال درولسوالی درزآب ولایت جوزجان آغازکرده اند قول اردوی ۲۰۹ شاهین درشمال گفته است که این عملیات دوشنبه شب گذشته به هدف تصفیه ولسوالی درزآب از وجود گروه طالبان آغازشده است.
حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین روز سه شنبه بیست ویکم عقرب گفته است که این عملیات توسط نیروهای ویژه ارتش رهبری می شود و برخی از ساحات ولسوالی درزآب ازوجودگروه طالبان پاک سازی شده است.
روزنامه هشت صبح موضوع را ادامه داده است و درهمین زیرعنوان ۱۷ نفر درپی واژگون شدن یک موتر درولایت بغلان کشته شدند قربانیان شامل کودکان و زنان هستند روزنامه موضوع را دنبال کرده است.
این روزنامه درصفحه دوم زیرعنوان کمیسیون مستقل انتخابات به سوال های مشروع مردم و نامزدان پاسخ بدهد.
به نوشته این روزنامه کمیسیون مستقل انتخابات باید روشن بسازدکه چگونه قناعت نامزدانی اقدام می کند تنها نامزدان ازتصمیم اخیرکمیسیون مستقل انتخابات ناراضی نیستند نهادها ناظر برانتخابات ریاست جمهوری هم می گویند که تصمیم به بازشماری آرای محلاتی که درمورد آن معلومات بایومتریک وجود ندارد با روح قانون انتخابات ناسازگاراست . صدای مخالفت با تصمیم اخیر پنج کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات مبنی براعتبار بخشیدن به بخشی از ارای بدون معلومات بایومتریک از داخل کمیسیون انتخابات قبل از اعلام نتایج ابتدایی باید روشن بسازد که چگونه درداخل این کمیسیون اجماع شکل می دهد و به چه صورتی به قناعت نامزدان معترض اقدام میکند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ماندگار درصفحه اول ازقول آگاهان عنوان کرده است آزاد سازی اعضای شبکه حقانی انگیزه نیروهای امنیتی را تعضیف می کند.
این روزنامه جزئیات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه سوم نشرکرده است اما درصفحه نخست مطلب را زیرعنوان شکستن خط سرخ دربدل چه ؟ نشرکرده است.
ماندگار درصفحه اول از قول نورستانی عنوان کرده است که احتمال تعویق دوباره اعلام نتایج ابتدایی انتخابات وجود دارد.
به نوشته این روزنامه کمیسیون انتخابات احتمال تاخیرمجدد دراعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرد حواعلم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات دیروز دریک نشست خبری گفت که کمیسیون تلاش می کند تا نتایج انتخابات را درزمان تعیین شده آن اعلام کند اما موانع فراراه آن زیاد است .
به نوشته ماندگار بانونورستانی گفت روند بازشماری در ۲۰ ولایت درحال اجراست اما ۱۳ ولایت دیگر با موانعی که از سوی هواداران ستاد های انتخاباتی روبه رو شده است ازاین میان فقط بازشماری آرا در ولایت تکمیل شده است.
روزنامه موضوع رادنبال کرده است و درصفحه اول مطلب رازیرعنوان اختلاف ارگ وسپیدار برسرفهرست اشتراک کنندگان نشست بیجنگ سرنوشت فهرست نامعلوم است نشرکرده است این روزنامه همچنان درصفحه نخست از قول سناتوران آورده است کمیسیون انتخابات را به بحران می برد روزنامه آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های آرمان ملی وویسا درشماره های امروزی دنبال مطالب بیشتر شده اند. ختم/ نالان ...ک..م

کابل /۲۲عقرب/ باختر
پنج هراس افگن ،درعملیات مشترک نیروهای امنیتی شب گذشته از مربوطات ناحیه پنجم شهرکابل بازداشت شد.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امورداخله به خبرنگارآژانس باختر گفت: نیروهای قطعات خاص پولیس دیشب درهمکاری نیروهای امنیت ملی عملیات را درمربوطات ناحیه پنجم شهرکابل راه اندازی کردندکه درنتیجه این عملیات ۵ نفر به اتهام دخیل بودن درفعالیت های هراس افگنانه و نگهداری تسلیحات جنگی و تجهیزات نظامی بازداشت شدند.
درهمین حال که ۶۲ میل اسلحه شامل ۲۰ میل کلاشینکوف ۲۹میل تفنگچه ۱۲ میل پنج تکه و ده تکه که تجهیزات نظامی دیگر درعملیات ویژه نیروهای فرقه ۱۱۱ از شماری ولسوالی های کابل کشف و بدست آمده است . فریبا

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL