25 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل باختر/ ۲۵/ سنبله شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که...

تیم دختران مانچستریونایتد با آرسنال می رزمد

تیم دختران مانچستریونایتد با آرسنال می رزمد

کابل باختر/ ۲۵/ سنبله درادامه بازی های فوتبال باشگاه های دختران...

حمله های هوایی جان هفت طالب را در فاریاب گرفت

میمنه باختر 25 سنبله هفت طالب مسلح به شمول...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر/ ۲۵/ سنبله
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند و نیزاخباروگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باختر ،با توجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است .
روزنامه آرمان ملی دربرگ نخست از قول وزارت صحت عامه عنوان کرده است بخش هایی از شفاخانه های دولتی به سکتور خصوصی واگذار می
شوند.
به نوشته این روزنامه وزارت صحت عامه کشور می گوید که هزینه کافی برای ارائه خدمات صحی معیاری دردسترس این وزارت قرار ندارد به این دلیل بخشی از ارائه خدمات صحی درشفاخانه های دولتی به سکتور خصوصی واگذار خواهد شد.
این روزنامه موضوع را ادامه داده است و درمطلب دیگر ازقول وزارت داخله عنوان کرده است ۷۲ هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت برگزاری انتخابات توظیف شده اند.
به نوشته این روزنامه مسوولان درنهادهای امنیتی و دفاعی از تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری درششم میزان اطمینان داده می گویند که مخالفان و دشمنان مردم سالاری درحال سرکوب شدن هستند.
به نوشته این روزنامه : سخن گویان نهادهای امنیتی و دفاعی و کمیسیون انتخابات روز یکشنبه ۲۴ سنبله دریک نشست مشترک خبری از آمادگی عام و تام برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تامین امنیت آن اطمینان دادند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه زیر عنوان سیگار کتابهای کمکی درسی مکتب های افغانستان مشکلات معتدد دارد نوشته کرده است اداره سرمفتش ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان سیگار گزارش داده است که کتاب های کمکی درسی دوره ابتدایی دارای مشکلات متعدد است .
این کتاب ها را که تحت پروژه کودکان افغان می خوانند به کمک حدود ۷۰ میلیارد دالری اداره توسعه یی ایالات متحده برای افغانستان چاپ شده درچهار ولایت توزیع شده است بربنیاد یافته های سیگار که از ۷۷ مکتب دراین ولایت ها به دست آمده مسوولان و دانش آموزان این کتاب ها را ممد دانسته اند اما سیگار مشکلات انشایی ،نگهداری غیر معیاری کتاب ها در مکاتب ، نبود برخی صفحات دراین کتاب ها را وکیفیت پائین ورق را برجسته ساخته است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه به ماجرای خانواده یی که هشت ماه پیش درهرات ربوده شده و هنوز آزاد نشدند پرداخته است.
روزنامه آرمان ملی ،درصفحه آخر از قول مجلس سنا نوشته است که اظهارات حکمتیار تعصب آمیز و تفرقه افگنانه است همچنان این روزنامه درهمین صفحه خبرداده است که کاربران انترنت درچین به ۸۳۰ میلیون نفررسید.
آغاز نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی درواکنش به سخنان نتانیا هو درباره فلسطین عنوان مطلب دیگری می باشد که روزنامه درصفحه آخر نشرکرده است آرمان ملی در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ویسا درصفحه اول ازقول باشندگان پکتیا عنوان کرده است که پاکستان پس از نصب سیم خار دار درخط دیورند در حاحی آریوب پوسته جورکرده است .
همچنان روزنامه ویسا ازقول تحلیلگران درپیوند به اظهارات جوبایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا عنوان کرده است که این اظهارات اراده امریکا درقبال افغانستان را افشا می کند.
روزنامه ویسا ، به همین ترتیب ازقول قومندان نظامیان امریکایی و ناتو در صفحه اول آورده است هیچ صحبتی درباره خروج نیروهای خارجی ازافغانستان نشده است.
به نوشته این روزنامه قوماندان نظامیان امریکایی و ناتو دراروپاگفت که دراین سازمان هیچ گونه بحثی درباره خروج نیروهای امریکایی ازافغانستان صورت نگرفته و ماموریت نظامی ناتو درافغانستان همچنان ادامه دارد.
روزنامه ادامه این مطلب را درصفحه پنجم نوشته کرده است اما درصفحه اول ازقول رییس جمهوری امریکا آورده است طالبان می دانند اشتباه بزرگ را انجام داده اند نمی دانند چگونه آنرا جبران کنند.
روزنامه ویسا همچنان درصفحه آخر مطلب را زیرعنوان داکتر عبدالله هشدار داد هرفرمان رییس جمهور غنی که جنبه کمپاینی داشته باشد،تطبیق نخواهد شد.
ویسا درهمین صفحه خبرداده است که والی نام نهاد طالبان برای سمنگان کشته شد.
روزنامه ویسا ،درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح و ماندگار درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند.
ختم/ نالان ...ک..م

کابل باختر/ ۲۵/ سنبله
درادامه بازی های فوتبال باشگاه های دختران امشب تیم مانچستریونایتد از آرسنال استقبال می کند.
به گزارش آژانس باختر ، این بازی ساعت ۱۱ شب به وقت افغانستان به میزبانی تیم مانچستر یونایتد برگزار می شود.ختم/ نالان ...ک..م

سرپل  باختر  25 سنبله
به منظور مدیریت بهتر انتخابات ریاست جمهوری درسرپل کمیته هماهنگی میان ادارات آن ولایت ایجاد شد .
عبدالقادر آشنا والی سرپل به آژانس باختر گفت که در این کمیته علاوه بر روسای کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی ، اعضای کمیته امنیتی، نمایندگان نهاد های جامعه مدنی و رسانه ها نیز حضور داشتند.
این کمیته وظیفه دارد تا مشکلات احتمالی را در روز انتخابات ریاست جمهوری بررسی کنند و اقدامات عاجل به خاطر آن روی دست بگیرند .
همچنان این کمیته در جلوگیری از تخطی و تقلب انتخابات نیز نقش خواهند داشت.
قومندان امنیه سرپل نیز از اتخاذ تدابیر امنیتی به خاطر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز ششم میزان اطمینان میدهد که نظامیان در سرپل آماده اند تا در انتخابات ریاست جمهوری  امنیت را به گونه بهتر تامین کنند . لیلما

میمنه  باختر  25 سنبله
هفت طالب مسلح به شمول سه قومندان محلی آنان در نتیجه حملات هوایی نظامیان دیشب در فاریاب کشته شدند.
عبدلکریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب به آژانس باختر گفت که این حملات هوایی در قریه دون قلعه ولسوالی گرزیوان ان ولایت از سوی نظامیان صورت گرفت که در نتیجه ملا حقیار ، داملا حمید و ملا عمری سه قومندان محلی طالبان با چهار همکار شان کشته شدند و دوازده طالب دیگر زخم برداشتند .
یورش افزود که در این حمله ها همچنان یک عراده موتر ، سه عراده موتر سایکل و یک مقدار تجهیزات نظامی دشمن نیز از بین رفت . لیلما

فراه 25 سنبله  باختر
به اثر انفجار ماین جاسازی‌شده طالبان مسلح در فراه پنج تن جان باختند.
محب الله محب، سخنگوی قومندانی امنیه فراه، به آژانس باختر گفت که دراین انفجار در قریه کاریزشیخان مرکز آن ولایت،رخ داد  پنج فرد ملکی جان باختند.
وی افزود که جان باختگان این رویداد زنان و کودکان اند.
محب گفت که این ماین را طالبان درمحل گذاشته بودند. احمد نعیم دوستی

کابل باختر25 سنبله
محصلان پوهنتون های دولتی کابل در هماهنگی با وزارت تحصیلات عالی ، از هفتۀ شهید  و سالروز شهادت قهرمان ملی احمدشاه مسعود، گرامی‌داشت کردند.
به گزارش آژانس باختر: درنشستی که به این مناسبت برگزار شد، پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی سرپرست و زارت تحصیلات عالی، با تحلیلی ،  ابعاد آرمان های شهدا، آزادی، پیشرفت وترقی افغانستان را مدیون فداکاری های شهدا عنوان کرد و گفت: " بدون تردید رهبری خردمندانه ومبارزات شجاعانۀ آنانی که در راه خدا و وطن جان های شان را از دست داده اند، تأثیر به سزایی در بیداری ملت غیور افغانستان و در راه رشد و ترقی این کشور به جا گذاشته است."
سرپرست وزارت تحصیلات عالی هفتۀ شهدا را فرصتی برای تجدید درک وفهم آرمان های شهدا عنوان کرد و استفاده از این فرصت را درتحکیم وحدت ملی، وفاق اجتماعی وهمبستگی تمام عناصری که برای ایجاد یک ادارۀ نیرومند و کارا و انتقال آن به نسل های بعدی تعهد ملی ومیهنی دارند، مهم و اثر بخش خواند . شماری دیگری از سخنرانان نیز در باره اهمیت هفته شهید صحبت کردند.
در این محفل ٬هیئت رهبری وزارت تحصیلات عالی، روسای پوهنتون های مرکز، سید علی کاظمی نماینده مردم درشورای ملی، احمد ولی مسعود برادر شهید احمدشاه مسعود وتعدادی از استادان، محصلان و کارمندان وزارت تحصیلات عالی حضورداشتند. احمدضیا احمدی

میمنه  باختر  25 سنبله
کارساخت تعمیر لیسه نسوان افغان کوت در فاریاب دیروز آغاز شد .
محمد شعیب نوری معاون و سرپرست معارف فاریاب به آژانس باختر گفت که این تعمیر در ناحیه پنجم شهر میمنه درسه طبقه به گونه پخته و اساسی به هزینه هفتادوهفت میلیون و پنجصد هزار افغانی به کمک مالی کشور شاهی ناروی در مدت هژده ماه کاری اعمار می شود .
نوری افزود که در این تعمیر چهل  ودو صنف درسی ، شش اتاق اداری ،دیوار احاطه ، سیستم آبرسانی ،و کانالیزاسیون درنظر گرفته شده است و تهیه هفتصد و شصت پایه میز وچوکی برای شاگردان نیز مشمول هزینه مذکور است . لیلما

میدان شهر 25 سنبله باختر
یک سرکرده طالبان در میدان وردک دیشب در یک حمله هوایی کشته شد.
ایمل مومند، سرپرست دفتر مطبوعاتی قول اردوی 203 تندر، به آژانس باختر گفت که قاری حکیم الله یکی از سرکرده های محلی طالبان با یک عضو دیگر آن گروه در حمله هوایی طیاره بدون سرنشین در قریه کانعزت ولسوالی نرخ میدان وردک کشته شد.  احمد نعیم دوستی

دوشنبه ، 25 سنبله 1398 ، 08:05

سه کیلو گرام چرس در بغلان ضبط شد

پلخمری 25 سنبله باختر
پولیس بغلان سه کیلو گرام چرس را دیروز در آن ولایت ضبط کرد.
جاوید بشارت، سخنگوی قومندانی امنیه بغلان، به آژانس باختر گفت که
منسوبان مدیریت مبارزه با مواد مخدر قومندانی امنیه آن ولایت، سه کیلو گرام  چرس را که در یک عراده موتر جاسازی شده بود و از ولسوالی جلگه به ولسوالی بغلان مرکزی انتقال می داد، از مسیر راه این دو ولسوالی کشف و به دست آوردند.
وی افزود که در پیوند به این رویداد یک مرد بازداشت شد.
احمد نعیم دوستی

مزارشریف 25 سنبله باختر
مسوولان ریاست معارف بلخ می گویند که همه ساله، بیست هزار نفر در مراکز سواد آموزی در آن ولایت خواندن و نوشتن را فرا می گیرند.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به مناسبت روز سواد
در شهر مزار شریف دیروز برگزار شد، همایون نبی زاده معاون ریاست معارف بلخ گفت که همه ساله، بیست هزار نفر که بیشتر آنان را زنان تشکیل می دهند، در مراکز سواد آموزی در آن ولایت خواندن و نوشتن را فرا می گیرند.
وی افزود که در هژده سال گذشته، بیش از پنجصد هزار تن در کورس های ریاست معارف بلخ به همکاری نهاد های بین المللی در آن ولایت خواندن و نوشتن فرا گرفته اند.
سید محسن حسینی، آمر بخش سواد آموزی ریاست معارف بلخ گفت که در آن ولایت بیش از هفتصد مرکز سواد آموزی فعالیت دارد و پانزده هزار نفر در آن سرگرم فرا گیری خواندن و نوشتن هستند. احمد نعیم دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL