اخبارصحت

آمادگی برای درمان مریضان کوید ۱۹در بغلان افزایش یافته است

پلخمری/ 18 جدی/ باختر

مسوولان صحی بغلان از آمادگی های بیشتر در بخش کوید ۱۹در آن ولایت خبر داد.

از آغاز موج اول ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۳۰۰ رویداد مثبت کرونا در بغلان ثبت شده است.

داکتر محب الله حبیب، رییس صحت عامه بغلان به خبر نگار آژانس باختر گفت که از آغاز سال جاری که موج اول کرونا وارد کشورشد، در مجموع از ۳۳۸۱ فرد مشکوک به ویروس کرونا نمونه گیری شد که نتیجۀ ۱۰۳۶  آنان مثبت بود.

وی افزود که از جملۀ افراد که تست شان مثبت بود ۸۴۰ تن آنان صحت یاب شدند و ۳۶ تن دیگر آنان فوت کردند و بیشتر فوت شدگان افراد کهن سال و یا مبتلا به امراض دیگر بودند.

رییس صحت عامه بغلان با آنکه موج دوم کرونا را خطر ناک یاد کرد، از باشندگان بغلان خواست  که توصیۀ های صحی را جدی بگیرند.

 داکتر حبیب افزود که چپن سفیدان شفاخانه کوید ۱۹ برعلاوۀ آن که آماده مبارزه با موج دوم کرونا استند، ازتجهیز شدن شفاخانه کوید۱۹دربغلان خبرداد و افزودکه  شفاخانه ۲۰ بستر کوید ۱۹ در بغلان مجهز با تمام امکانات از جمله دستگاه تنفس مصنوعی و سایر تجهیزات و دوای لازم وسایر لوازم ضروری طبی در خدمت مریضان قرار دارد.

 وی گفت: قرار است که در آینده های نه چندان دور شفاخانه کوید ۱۹ بغلان مجهز با وسایل تشخیص کرونا یا (پی. سی. آر) تجهیز شود که با تجهیز شدن آن دیگر نیاز نیست، معاینه مریضان احتمالی به کرونا را به مرکز ارسال کنیم.

محمد شریف عبید، مسوول شفاخانه کوید ۱۹ در بغلان از نمونه گیری روزانه ۲۰ الی ۳۰ فرد مشکوک به کرونا خبر داد وگفت که در موج دوم به اساس حکم وزارت صحت عامه پنج کمیته که شامل سرویلانس، تشخیص لابراتواری، نظارت ، آگهی دهی و ارزیابی می شود، ایجاد شده است.

محفوظ حمیدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا