سیاستاخبارTOP

اتحادیه اروپا: خروج سران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل، اشتباه است

کابل/ ۱۸جدی/ باختر

اتحادیه اروپا بار دیگر مخالفت خود را با خروج نام سران طالبان از فهرست تحریم های سازمان ملل بیان داشته است .

اتحادیه اروپا به این باوراست که خشونت ها در افغانستان افزایش یافته است و طالبان مسوول آن اند.

«آرنات پاولز» معاون هیئت اتحادیه اروپا در افغانستان اظهارداشته است «خروج طالبان از فهرست سیاۀ سازمان ملل یک اشتباه است » او نه تنها مخالفت خود را با خروج نام سران طالبان از فهرست تحریم های سازمان ملل بیان داشته است، بل هشدار داده است، اگر این گروه به خشونت‌ها ادامه دهد و مسوول قتل‌های هدفمند اخیر باشد باید اعضای دیگر طالبان نیز به این فهرست اضافه شوند.

آرنات پاولز گفته است اتحادیه اروپا به حمایت از دولت افغانستان در روند صلح و سایر عرصه‌ها ادامه می‌دهد و انتظار می‌رود که با آغاز کار دولت جدید امریکا، اتفاق نظر بین همکاران بین‌المللی افغانستان افزایش یابد.

پیش از این نیز «کلیر دیلی» عضو پارلمان اتحادیه اروپا از جامعۀ جهانی و این اتحادیه خواسته بود تا از حذف اسامی سران طالبان از فهرست تحریم‌های سازمان ملل جلوگیری شود.

قبل از این، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به آدرس طالبان گفته است: هر نوع حمایت آینده اتحادیه اروپا از افغانستان مشروط به حفظ ارزشهای نظام جمهوری در این کشور است.

رفع تحریم ها در برابر رهبران طالبان جزی آجندای طالبان در دور دو گفت وگو های قطر است.

در همین حال ینس استولتنبرگ سرمنشی “ناتو” گفته است: سرنوشت و آیندۀ حضور نیروهای ناتو در افغانستان، در ماه آینده (فبروری) تعیین می شود.

استولتنبرگ با اشاره به تصمیم گیری در باره آیندۀ ماموریت نیروهای این سازمان در افغانستان در نشست ماه فبروری وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو و استقبال و حمایت از مذاکرات جاری صلح میان گروه های افغان، گفته است: چالش ها، دشواری ها و بی اعتمادی های زیادی است و در عین حال مذاکرات به عنوان تنها راه به سوی صلح و پیشرفت به سوی راه حل مسالمت آمیز، وجود دارد   وما مطابق به وضعیت اعلام موضع خواهیم کرد .  تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا