اخبارجهان

احتمال فروش ۳۰۰۰ بمب هوشمند امریکایی به عربستان سعودی

واشنگتن/وی او ای/۱۱ جدی/باختر

وزارت خارجۀ امریکا معاملۀ فروش احتمالی ۳۰۰۰ بمب رهبری شده، مهمات و ملحقات دیگر مربوط به آن را به عربستان سعودی-بزرگترین مشتری تسلیحات امریکایی در شرق میانه- منظور کرده است.

ارزش این معامله که در آخرین‌روزهای ریاست جمهوری دونالد ترمپ صورت می‌گیرد، به گفتۀ مقام‌های وزارت دفاع امریکا به ۲۹۰ میلیون دالر بالغ می‌شود.

جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا تعهد کرده است که فروش تسلیحات امریکایی را به عربستان سعودی متوقف و بر ریاض فشار وارد خواهد کرد تا برای پایان بخشیدن جنگ یمن که وخیم‌ترین بحران بشری را به بار آورده است، اقدام کند.

وزارت دفاع امریکا با نشر بیانیه‌یی گفته است که این معامله با افزایش ذخایر مهمات دوربرد و رهبری شدۀ هوا به زمین “قابلیت‌های عربستان را برای رسیدگی به تهدیدات کنونی و آینده” بهبود خواهد بخشید.

در این بیانیه آمده است که حجم و دقت این مهمات هوشمند و رهبری شده، سبب کاهش خسارات جانبی می‌شود.

ادارۀ همکاری امنیت دفاعی وزارت دفاع امریکا روز سه شنبه در مورد این معامله با کانگرس امریکا اطلاع داد.

اعضای کانگرس امریکا در اوایل سال روان به خاطر تلفات غیرنظامی در عملیات نظامی به رهبری عربستان در یمن ابراز خشم و تلاش کردند که جلو فروش طیاره‌های اف-۳۵ امریکایی را به عربستان بگیرند، اما این تلاش قانونگذاران امریکایی موفق نشد.

در صورتی که کانگرس امریکا نتواند مانع فروش تسلیحات جدید به عربستان  شود، حکومت جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا می‌تواند پس از تاریخ ۲۰ جنوری برای توقف آن اقدام کند.

ویلیم هارتونگ، رییس برنامۀ تسلیحات و امنیت در مرکز پالیسی بین‌المللی گفته است: “مایۀ نگرانی خاص است که حکومت ترامپ با آنکه کمتر از یک ماه وقت آن باقی مانده است، برای انجام چنین معاملات جنجالی تلاش دارد.”فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا