امنیت

ازدیاد تلفات ملکی در افغانستان ٬ طالبان عامل اصلی تلفات ملکی در کشور اند

کابل باختر ۷ حوت
سازمان ملل متحد دو روز قبل گزارش سالانه خود را  در باره تلفات غیر نظامیان  در افغانستان منتشر کردکه یک افزایش پنج در صدیی تلفات ملکی را نشان می دهد.
بر اساس گزارش سازمان ملل٬ در سال 2018 م سه هزار و هشتصد و چهار نفر به شمول نه صد و بیست و هفت  کودک در جریان خشونت های مسلحانه در افغانستان کشته شده اند در این سال هفت هزار و یکصد و هشتاد و نه نفر دیگر زخم برداشته اند.
این رقم نشان دهنده افزایش پنج درصدی در تلفات غیر نظامیان نسبت به سال 2017 میلادی است.
در سال 2017 میلادی در جریان خشونت ها 3440 نفر کشته شدند و 7019 نفر دیگر زخم برداشتند.
در گزارش سالانه سازمان ملل متحد که به همکاری یوناما و دفتر حقوق بشر این سازمان تهیه شده است، مسوولیت شصت و سه درصد تلفات غیر نظامیان در سال 2018 م به گروه مخالف مسلح دولت به شمول طالبان و داعش نسبت داده شده است.
در این گزارش، نیروهای طرفدار دولت به شمول نیروهای نظامی افغان، نیروهای خارجی و دیگر گروه های مسلح وفادار به دولت، نیز مسوول 24 درصد تلفات غیرنظامی ها در این سال شناخته شده اند.
عوامل شش درصد دیگر این تلفات نامشخص است.
افزایش حملات انتحاری به ویژه توسط گروه داعش ، افزایش حملات هوایی و افزایش عملیات جستجو توسط نیروهای طرفدار دولت از عومل کلیدی در افزایش آمار تلفات غیرنظامیان در سال گذشته میلادی در افغانستان عنوان شده است.
به گزارش سازمان ملل متحد، افغانستان در سال 2018 م شاهد بیشترین امار تلفات غیرنظامیان در اثر حملات هوایی و انتحاری بود.
تداچی یاماموتر، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است که آسیب و رنجی که در سال گذشته م به افراد غیرنظامیان در افغانستان وارد شده است عمقآ ناخوشایند و کاملا غیر قابل پذیرش است.
وی افزوده است که باید تمامی طرف های جنگ در افغانستان اقدامات فوری و پایدار برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب و تلفات بیشتر به افراد غیرنظامی روی دست گیرند.
سازمان ملل متحد از سال 2009 م به این طرف دست به تحقیق و تهیه گزارش در باره تلفات افراد ملکی در افغانستان زده است.
براساس گزارش های سالانه این سازمان، از سال 2009 تا پایان سال 2018 م ، در جریان منازعات مسلحانه در افغانستان، بیش از 32 هزار غیرنظامی کشته شده اند و حدود 600 هزار نظامی دیگر زخم برداشته اند.
سازمان ملل متحد تاکید کرده است که بهترین راه برای پایان بخشیدن این "تراژیدی" در افغانستان تامین صلح در این کشور است.
درهمین حال، دفتر شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه ای اعلام کرده است که این شورا گزارش سازمان ملل متحد در باره افزایش تلفات افراد ملکی در افغانستان را بررسی می کند.
شورای امنیت ملل هم چنان گفته است که مسوولان اصلی تلفات افراد ملکی، همواره دقت لازم را به کار می بندند و در خبرنامه شورای امنیت ملی آمده است " این گروه ها که توان مقابله با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را ندارند ، با استفاده از پوشش های ملکی  و چادر و لباس های زنانه، و به کار گیری وسایط ملکی برای انجام حملات تروریستی و نیز انتقال مواد انفجاری، عوامل عمده تلفات ملکی محسوب می شود.
از جانب دیگر شورای امنیت ملی خاطر نشان کرده است که نهاد های امنیتی افغانستان برای ایجاد یک برنامه به منظور تغییر شیوه جنگ کار می کند تا به کار گیری آن دشمن را به صورت درست مشخص کند و از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کند.
گروه طالبان، اما با نشر خبرنامه ای گزارش سازمان ملل متحد را رد کرده و گفته است که این سازمان در تهیه گزارشش جانبدارانه عمل کرده است.
باید گفت که مساله تلفات ملکی در افغانستان در سال های اخیر به یک مساله جنجالی تبدیل شده است و طرف های درگیر درافغانستان یکدیگر را عامل بروز تلفات غیر نظامیان در کشور می دانند مگر واقعیت این است که طالبان و قماش آنها (داعشی ها) عامل اصلی بروز تلفات ملکی در افغانستان اند . آنها از منازل مسکونی به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند مساجد و مکاتب را سنگر مورد استفاده ساخته اند  همچنان با ماین گذاری های بی رویه و حملات بی هدف انتحاری باعث بروز تلفات ملکی شده اند.
آگاهان سیاسی  وکار شناسان نظامی گفته اند اگر در مواردی نظامیان افغان عامل بروز تلفات ملکی شده اند علت و دلیل آن بازهم گروه های تروریستی اند زیرا آنها از افراد ملکی به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند و یا هم از مسجد و مکتب مزرعه و اماکن عامه به عنوان سنگر کار می گیرند .
این آگاهان می گویند که سازمان ملل صلاحیت های معتبر بین المللی دارد بهتر است در کنار  ارائه گزارش از تلفات ملکی در افغانستان راه کاهش آن را نیز نشانی کنند و عاملان اصلی بروز تلفات ملکی را مجازات کنند. شوخک / ذهاب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا