سیاست

استاد دانش: آزادی بیان، آزادی مطبوعات و حقوق بشر اساس تحولات دیگر در افغانستان است

کابل باختر 28 دلو
در جلسه دیروز که به ریاست استاد سرور دانش و با حضور سفرای برخی از کشورهای اروپایی مقیم کابل برگزار شد حمایت از آزادی بیان، آزادی مطبوعات و همکاری برای تطبیق قانون جدید انتخابات مورد بررسی قرار گرفت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، دراین جلسه، پیر مایدون نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان از توجه حکومت افغانستان برای مبارزه با خشونت علیه خبر نگاران به خصوص توجه خاص شخص معاون رییس جمهور منحیث رییس کمیته مشترک حکومت و رسانه ها در حمایت از آزادی بیان و آزادی مطبوعات قدر دانی کرد.
وی حمایت از آزادی بیان و مطبوعات آزاد را از اجنداهای مهم جهانی و همچنان کشورهای اروپایی خواند، اما از اینکه در سال گذشته میلادی شماری از خبرنگاران در افغانستان قربانی شدند و در این اواخر حملات مستقیم بر فعالان رسانه یی به خصوص خبرنگاران افزایش یافته است، اظهار نگرانی کرد.
مسوولان سفارت کشورهای دنمارک، سویدن، جمهوری چک و بریتانیا به حفظ ارزش‌های کنونی به خصوص آزادی بیان و آزادای مطبوعات در مذاکرات صلح نیز تأکید ورزیدند و اظهار کردند که افغانستان در سطح منطقه در حمایت از آزادی بیان، آزادی مطبوعات و دسترسی به اطلاعات بهترین کشور است.
آنان کارکرد کمیته مشترک حکومت و رسانه ها را در جلوگیری از خشونت علیه خبر نگاران و تأمین مصوونیت آنان نهایت مفید خواندند و گفتند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از موقف حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح حمایت می کند و در زمینۀ تطبیق قانون جدید انتخابات نیز به لحاظ تخنیکی همکاری خواهند کرد.
در این جلسه، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری از همکاری‌های کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه تقویت دموکراسی، حقوق بشر و آزادی بیان  و همچنین کمک به روند باز سازی افغانستان در نزدیک به دو دهۀ گذشته قدر دانی کرد.
معاون رییس جمهور گفت از دید وی، آزادی بیان، آزادی مطبوعات و حقوق بشر اساس تحولات دیگر در افغانستان است و حکومت افغانستان به حمایت و حراست از این ارزش‌ها به صورت کامل متعهد است. وی اما گفت که با وجود تلاش های مداوم برای جلوگیری از خشونت علیه خبرنگاران، فعالان رسانه و به خصوص خبرنگاران مورد هدف قرار می گیرند.
استاد دانش افزود که به هدف جلوگیری از خشونت علیه خبرنگاران و تأمین مصوونیت آنان، کمیته مشترک حکومت و رسانه ها که وی رهبری آن را به عهده دارد در سطوح چون تدابیر وقایه یی، تعقیب عدلی و قضایی، وضع و بررسی طرزالعمل های مورد نیاز و حمایت از خبرنگاران فعالیت می کند.
به گفتۀ استاد دانش در بخش پی گیری عدلی و قضایی خشونت علیه خبر نگاران در آخرین جلسه که ماه قبل برگزار شد، اطمینان داده شد که هیچ قضیۀ بدون پی گیری باقی نمانده است و به تمام موارد خشونت علیه نگاران رسیدگی شده است.
وی در مورد حمایت از خبرنگاران نیز گفت که هدف از ایجاد صندوق حمایت از خبرنگاران که این صندوق به کمک های همکاران بین المللی افغانستان نیز نیاز دارد، این است که به خانواده های خبرنگاران قربانی و متضرر رسیدگی شود. استاد دانش در مورد دسترسی به اطلاعات نیز گفت که قانون دسترسی به اطلاعات به تازگی تصویب شده است و کمیسیون پیشبینی شده در قانون نیز کارش را آغاز کرده است اما تطبیق این قانون به قاطعیت و جرأت کمیسیون بستگی دارد.
استا دانش تأکید کرد که در گفت وگو های صلح نیز دولت افغانستان به حمایت و حفاظت از ارزش های اساسی چون آزادی، آزادی مطبوعات، حقوق بشر و دیگر ارزش‌های به دست آمده در نزدیک به دو دهۀ گذشته  به صورت کامل متعهد و مردم افغانستان و جامعه مدنی نیز از موقف حکومت در این زمینه به صورت قاطع حمایت می‌کند.
معاون رییس جمهور در مورد تعدیل قانون انتخابات نیز گفت که این قانون به اتفاق نظر احزاب، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، جامعۀ مدنی وحکومت افغانستان با در نظر گرفتن ساختار های روشن و شفاف نظارتی تعدیل شده است و با فضای اعتمادی که به وجود آمده است زمینه همکاری های همه جانبه در تطبیق این قانون فراهم شده است.# نالان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا