فرهنگ

استاد دانش: آزادی بیان خط سرخ حکومت است

کابل 12حوت باختر
استاد سرور دانش معاون دوم رییس‌جمهور در مراسم معرفی پلان اطلاع رسانی حکومت برای سال 1398 خورشیدی، آزادی بیان را خط سرخ حکومت خواند و گفت که آزادی بیان بنیاد همه ارزش‌های انسانی و دیگر ارزش های حقوقی است و نباید به هیچ بهانه یی مورد معامله قرار گیرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری به آژانس باختر، معاون رییس جمهور درسخنانش رسانه‌های آزاد کشور را مخاطب قرار دادو گفت : من به عنوان یک نظر شخصی از همه رسانه‌گران کشور و حامیان آزادی بیان به طور جدی می‌خواهم که روند صلح و تأثیرات آن را بر آزادی بیان، با جدیت و هوشیاری تعقیب کنند.
استاد دانش افزود: «یکی از نکات بسیار مهم در این رابطه این است که نمایندگان رسانه‌های آزاد افغانستان در مذاکرات و گفت‌وگوهای صلح و همچنین در لویه جرگه مشورتی صلح، باید حضور داشته باشند. ما در حکومت به طور جدی از این موقف حمایت می کنیم.»
وی افزود: حمایت قاطع حکومت از آزادی بیان به عنوان یک پالیسی و سیاست رسمی دولت است و اکنون 1879 رسانه فعال داریم که نشان دهنده وضعیت بسیار مناسب آزادی بیان و فعالیت رسانه های آزاد در کشور ما است.
استاد دانش به دستاوردهای حکومت در عرصه اطلاع رسانی و آزادی بیان گفت که در طول 18 سال گذشته روند قانون‌گذاری و اسناد تقنینی یک رویکرد تکاملی برای حمایت از رسانه‌های آزاد داشته است. به قول استاد دانش، ایجاد کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها یکی دیگر از تلاش‌های حکومت وحدت ملی برای مصؤنیت و امنیت خبرنگاران و رسانه‌های آزاد بوده است.
معاون رئیس جمهور دستاوردهای کمیته مشترک را با ارزش و بی پیشینه توصیف کرد و گفت که این کمیته در راستای وظایف خود با جدیت تمام کار کرده و تا کنون به همه قضایای خشونت علیه خبرنگاران به طور جدی رسیدگی کرده است.
وی افزود که از 1300 قضیه خشونت ثبت شده از سال‌های گذشته، فعلا هیچ قضیه یی بدون بررسی باقی نمانده و به قضایایی که هم جدیدا اتفاق می‌افتد، به طور عاجل و فوری رسیدگی صورت می‌گیرد.
به گفته استاد دانش، صندوق حمایت از خبرنگاران و ایجاد کمیسیون دسترسی به اطلاعات، از اقدام‌های دیگری حکومت وحدت ملی برای تقویت و آزادی بیان در  سال‌های اخیر بوده است.
وی افزود که هم اکنون تشکیل 51 نفری کمیسیون دسترسی به اطلاعات در حال شکل گیری است و وزارت مالیه در تأمین بودجه آن مشکلی ندارد و ریاست جمهوری آمادگی دارد که همه پیشنهادهای کمیسیون را منظور کند.
استاد دانش با ذکربرخی چالش های فراروی رسانه ها افزود که متاسفانه با وجود آزادی بیان، صدها رسانۀ صوتی و تصویری و چاپی بدلایل اقتصادی از فعالیت بازمانده‌اند.
وی هم چنین ناامنی و جنگ تحمیلی را از دیگر چالش های فراروی رسانه ها دانست و گفت که دشمنان مردم و آزادی بیان مسلم است که با رسانه دشمن هستند و در طی سال های گذشته ده ها تن از رسانه گران ما را به شهادت رسانده اند.
در این مراسم هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری نیز اقدام‌های حکومت وحدت ملی در چهارسال گذشته را در خور وصف تعریف کرد.
وی دستورالعمل مصؤنیت خبرنگاران، عفو جراییم مالیاتی رسانه‌ها، ایجاد صندوق حمایت از خبرنگاران، کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها، قانون دسترسی به اطلاعات و موارد دیگر را به عنوان اقدامات عملی حکومت در حمایت آزادی بیان و آزادی مطبوعات برشمرد.
او همچنین از یک سلسله معضلات و چالش‌هایی نیز یاد آوری کرد که موجب عدم دسترسی به اطلاعات و یا موجب کندی دسترسی به اطلاعات می‌گردند. وی وعده سپرد که به این مشکلات با برنامه های منظم رسیدگی خواهد شد. ماری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا