سیاست

استاد دانش: حکومت های امارتی، عبوری و موقت بازگشت به نقطه صفر است

کابل باختر 26 دلو
استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی امروز در تجلیل از بیست و ششم دلو سی امین سالروز خروج نیروهای شوروی از افغانستان که در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، سخنرانی کرد.
معاون رییس جمهور با گرامیداشت از 26 دلو سالروز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان و پیروزی مجاهدین، به روان همۀ شهدای مردم افغانستان و همچنان صبغت الله مجددی به عنوان یکی بنیانگذاران جهاد کشور که به تازگی در گذشت، درود فرستاد.
استاد دانش دوره جهاد را افتخارآمیزترین مقطع تاریخ سیاسی کشور، یک رستاخیز بزرگ ملی و برگ زرین در تاریخ خواند و گفت: مردم افغانستان مجاهد هستند و هیچ کسی نمی تواند این سکه افتخار آمیز را منحصر به گروه و جماعت خاصی بپندارد.
وی انحصار طلبی و خودخواهی های پس از جهاد را که سبب شد آرزوی جهاد مردم افغانستان برآورده نشود یک واقعیت تلخ خواند و  اما گفت این بدان معنی هم نیست که کسی همۀ ارزش های جهاد را زیر سوال ببرد.
استاد دانش گفت: مهم ترین عامل پیروزی ما و شکست شوروی اتحاد ما بود چون در آن زمان نه تفرقه قومی و زبانی بود و نه اختلاف مذهبی و سمتی، همه یک هدف واحد را دنبال می کردند؛ اما بعد از پیروزی دچار خودخواهی ها شدیم. هر گروه تنها خود را برحق و همه چیز را تنها و یکجا برای خود می خواست و دیگران را ناحق و دشمن خود می پنداشت و به همین دلیل ناکام ماندیم.
وی با تأکید براینکه مردم افغانستان امروز هم در جایگاه مشابه قرار دارند گفت: ما باید امروز بیش از هر وقت دیگر به وحدت سیاسی و وحدت ملی خود پای بفشاریم و از هر نوع کژتابی و نارواداری دست برداشته و به ثبات سیاسی و منافع ملی خود بیندیشیم.
معاون رییس جمهور با اشاره شتاب مذاکرات صلح نیز گفت که مردم نگران صلح نیستند، بلکه صلح گمشده همه مردم  و آرزوی همه است و ما با این که از هر نوع گفتگو برای صلح استقبال می کنیم، ولی در این رابطه نکات کلیدی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
استاد دانش تأکید کرد که هر نوع طرح صلح نباید به گونه ای طراحی و مدیریت شود که ما به عقب برگردیم و روند دولت سازی را که از 18 سال پیش شروع شد نیمه تمام گذاشته و دوباره از صفر شروع کنیم. کسانی که بار دیگر شعار دولت موقت را سر می دهند باید بدانند که این طرح ما را دوباره به عقب بر می گرداند.
وی با بیان اینکه نگرانی عمیق مردم ناشی از به مخاطره افتادن نظام و نهادهای اساسی دولت است گفت: این نگرانی به جا است؛ زیرا نظام سیاسی فعلی بر اساس ارزش هایی به وجود آمده که برخاسته از آرمان ها و آرزوهای تاریخی مردم است و ما از طالبان که قانون اساسی ما را کاپی از غرب می دانند، نه گلایه داریم و نه انتظاری غیر از این چون این گروه خود با تمام هویت و ماهیت خود وابسته به خارجی ها و کاپی پالیسی های آنان است.
استاد دانش حفاظت از نظام کنونی، قانون اساسی و دفاع از دستاوردهای این نظام را شرط اصلی یک صلح پایدار دانست وافزود که  هرگونه کجروی و یا عبور از قانون اساسی و نظام به هیچ وجه مورد قبول مردم افغانستان نیست.
معاون رییس جمهور با تأکید بر این که هیچ روند صلحی بدون حضور دولت افغانستان به فرجام نیک نمی رسد، از همه جوانب دخیل در قضیه افغانستان خواست که هیچ روند ای را در غیاب دولت افغانستان به عنوان تنها نماینده مشروع و قانونی مردم افغانستان، تعریف نکنند و انتخابات را تنها راه مشروع و مطمئن برای تأمین آینده باثبات در افغانستان خواند و تصریح کرد که هرگونه راه بدیل اعم از حکومت های امارتی، عبوری و موقت و مانند آن، بازگشت به گذشته و برگشت به نقطه صفر است.
استاد دانش گفت که با توجه به مشکلاتی که در انتخابات ولسی جرگه پیش آمد و مشوره هایی که از طرف رهبری حکومت انجام شد، همه جوانب دخیل در امور انتخابات به شمول نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و جامعه بین المللی با یک صدا و به اتفاق آرا تأکید کردند که هرچه عاجل یک سلسله اصلاحات به شمول تعدیل قانون انتخابات عملی شود.
وی گفت که خوشبختانه تعدیل قانون انتخابات علی رغم همه بی اعتمادی ها، به گونه ای انجام شد که زمینه یک اجماع و توافق نظر بین همه جوانب دخیل به شمول نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، احزاب سیاسی، نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات و جانب حکومت فراهم شد.
معاون رییس جمهور گفت که اکنون زمینه برای همکاری همه جوانب فراهم شده و ما در مرحله تطبیق قانون قرار داریم. وی از همه گروه های سیاسی و مدنی تقاضا کرد که در مرحله تطبیق قانون نیز همکاری کنند تا مردم شاهد شکل گیری نهادهای انتخاباتی واقعا توانمند، باظرفیت، مسوول و پاسخگو باشند.
در این محفل داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت، فضل الهادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه شورای ملی و عبدالهادی ارغندیوال از شخصیت های سیاسی کشور نیز سخنرانی کرده و بر تأمین صلح پایدار از طریق مذاکرات مستقیم با محوریت دولت و مردم افغانستان و با حفظ ارزش های چون قانون، اساسی، نظام سیاسی کشور، آزادی های مدنی و سیاسی مردم، حقوق بشر و ارزش های نوین تأکید کردند.ذبیح علم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا