جامعه

اطلاعیه اداره ملی آماده گی مبارزه با حوادث

کابل باختر 4 دلو

هموطنان عزیز ما اطلاع دارند که حوادث جانگاه و دلخراش ناشی از سرازیرشدن برف کوچ های اخیر، که به تاریخ24 الی 28/10/1390 در ولسوالی های راغستان، کوهستان، یاوان، یفتل بالا، اشکاشم، خواهان و شهر بزرگ به وقوع پیوسته که باعث تلفات جانی و زخمی شدن تعدادی از هموطنان گردیده است. 

قابل تذکر میداند که از همان آوان وقوع حوادث یاد شده که به صورت آنی و غیر قابل پیشبینی صورت گرفت، کمیته ولاویتی مبارزه با حوادث، با همکاری همه جانبه مردم محل و تشریک مساعی ارگانهای ذیربط دست بکار شده و به تعداد 21 تن از مصدومین و گیرمانده گان برف کوچ نجات داده شدند.

همچنان کمک های اظطراری عاجل و اولیه برای فامیل های شهدا و آسیب دیده گان حوادث یاد شده،، به صورت زیر صورت گرفته است:

 1. توزیع ده ده هزار افغانی جهت تکفین و تدفین شهدا، از بودجه اضطراری و امکانات دست داشته ولایت.
 2. انتقال 67 نفر زخمیان، به نزدیکترین شفاخانه های محل، جهت تداوی.
 3. ارسال و انتقال  پنج، پنجصد کیلو گرام ادویه طبی جهت مداوای بیماران در مناطق آسیب دیده.

 

 

 

 

 1. انتقال 140 کیت طبی به ولسوالی های آسیب دیده.
 2. توزیع البسه گرم برای 40 فامیل متضرر.
 3. توزیع 70 سهمیه مواد غذایی و غیر غذایی برای آسیب دیده گان اشکاشم.
 4. ذخیره هشتاد سهمیه مواد غیر غذایی و البسه به ولسوالی ارغستان.
 5. ذخیره 70 سهمیه مواد غیر غذایی و البسه زمستانی برای ولسوالی خواهان.
 6. توزیع 48 سهمیه مواد غیر غذایی برای آسیب دیده گان ولسوالی یفتل بالا
 7. کار بازگشایی راه های مواصلاتی در ولسوالی مسدود شده به شدت ادامه دارد که از جمله 14 ولسوالی راه های پنج ولسوالی باز شده است.
 8. تنظیم پرواز های دو فروند هلی کوپتر از مرکز کابل جهت کمک رسانی و انتقال محموله های دوایی و غیر غذایی به مناطق آسیب دیده.
 9. اختصاص مساعدت نقدی جمعاً مبلغ هشت ملیون افغانی از کود اضطرار که سه ملیون آن امروز انتقال شده است.
 10. به تاسی از فیصله ی جلسه کمیته ملی مبارزه با حوادث جهت اتخاذ تدابیر لازم جهت مساعدت برای فامیل های شهدا و آسیب دیده گان حوادث توظیف هیاتی مرکب از نماینده گان ارگان های ذیربط، به شمول نماینده گان مردم در ولسی جرگه، مبلغ پنج ملیون افغانی از کود اضطرار اجرا و در حال انتقال میباشد.
 11. قابل تذکر میداند که مساعدت های کمیته ملی مبارزه با حوادث شامل هفت هزار متریک تن مواد غذایی و علوفه حیوانی برای 20000 فامیل ولایت بدخشان سهمیه داده شده که از جمله برای ده هزار فامیل در سیزده ولسوالی توزیع گردیده است، و متباقی از جانب کمیته ی موظف در حال توزیع شدن است.

گفتنی است که مقدار سه هزار تن گندم از امکانات کمیته ی اضطرار و سه هزار و هفتصد و پنجاه و شش تن مواد غذایی متنوع در ذخایر ولایت بدخشان از موسسه غذایی جهان و همچنان 1236 کیت غیر غذایی از امکانات موسسه IOM جابجا گردیده است و درنظر بود که مواد فوق الذکر به ولسوالی های مربوط ولایت بدخشان انتقال گردد، اما بنابر نبود امکانات و مشکلات طبیعی محلات یاد شده و صعب العبور بودن راه های مواصلاتی، به همه ولسوالی ها انتقال نشده است، که این خود مشکل را در جهت پاسخگویی نهاد های مسوول بوجود آورده است.

و در اخیر اذعان میدارد که تلفات و خسارات اخیر ناشی از کمبود مواد غذایی و سایر امکانات معیشتی نبوده، بلکه ناشی از برف باری های سنگین که باعث برف کوچ های مهلک و گسترده گردیده، میباشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا