اقتصاد

افغانستان و ترکمنستان متعهد بر عملی نمودن سه پروژه مهم اقتصادی گردیدند

کابل باختر 6 دلو

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در دیداری با قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان در مورد راه خط آهن و انتقال برق از ترکمنستان به افغانستان بحث و گفتگو کردند.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس اطلاعاتی باختر، در این دیدار که در شهر ترکمن باشی ترکمنستان انجام شد، هر دوجانب به همکاری در جهت عملی کردن پروژه تاپی یا پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند، متعهد شدند.     

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن اینکه دیدارش با رئیس جمهور ترکمنستان را موثر و موفق ارزیابی کرد، از کمک و همکاری ترکمنستان در چند سال گذشته به افغانستان اظهار قدردانی کرد و تاکید نمود که پروژه تاپی برای کشور های افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و هند یک پروژه حیاتی می باشد.

رئیس جمهور ترکمنستان نیز پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به کشور های جنوب آسیا را یک پروژه مهم منطقوی دانست و در جهت عملی کردن این پروژه از جانب خویش اطمینان لازم داد.

وحید الله شهرانی وزیر معادن کشور که در این سفر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان را همراهی می کرد، گفت: کار مطالعه و دیزان پروژه خط آهن از آته مراد ترکمنستان تا آقینه افغانستان که 86 کیلو متر طول دارد به پایان رسیده و کار عملی آن در سال جاری آغاز می گردد.

شهرانی افزود: پروژه انتقال برق ترکمنستان به ظرفیت 500 میگا وات به افغانستان در مدت دوسال تکمیل می گردد که در برطرف کردن نیاز های ما از ناحیه کمبود برق ممد واقع خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا