اخبارجهان

امریکا برای ادامۀ کمک به افغانستان شرط گذاشت

واشنگتن/ وی او ای/5 قوس/باختر

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته است که تطبیق اصلاحات در افغانستان، پیش‌شرط کمک‌های بیشتر بین‌المللی به آن کشور است.

پمپیو روز سه شنبه در کنفرانس بین‌المللی ژنیو برای افغانستان در یک پیام ویدیویی”اصلاحات اقتصادی؛ تلاش‌های واقعی مبارزه با فساد به شمول مبارزه با مخدرات؛ احترام به حقوق بشر، به شمول آزادی مذهبی؛ محیط پذیرا برای سکتور خصوصی؛ و گام برداشتن به سوی اتکا به خود” را به عنوان پیش‌شرط‌های ادامۀ کمک جهانی به افغانستان بر شمرد.

وزیر خارجۀ امریکا گفت: “واضح می‌کنم که انتخاب‌ها در مذاکرات صلح بر حجم و پهنای حمایت و کمک آیندۀ بین‌المللی به افغانستان اثر خواهد داشت. امریکا در طول یک سال آینده پیشرفت‌ها را در زمینه‌‌هایی که به آن اشاره کردم، بررسی می‌کند.”

وزارت مالیۀ افغانستان گفته است که امریکا برای سال ۲۰۲۱ میلادی وعدۀ کمک ۶۰۰ میلیون دالر را برای افغانستان کرده است که به گفتۀ شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیۀ افغانستان فراهم آوری ۳۰۰ میلیون دالر این کمک مشروط و منوط به پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان است.

کنفرانس کشور های کمک کننده به افغانستان روز دوشنبه آغاز شد و شام دیروز با تعهد فراهم آوری حدود ۱۳ میلیارد دالر برای چهار سال آینده به افغانستان پایان یافت.

در پایان این نشست  اعلامیۀ مشترک به نشر رسید که در آن آمده است ” تمویل کنندگان حداقل ۳.۳ میلیارد دالر ا مریکایی برای سال اول از چهار سال پیش رو متعهد گردیدند که انتظار می رود که تعهدات سالانه به همان سطح قبلی سال به سال باقی بماند.”

پمپیو با اشاره به روند جاری مذاکرات صلح افغانستان و همزمان با آن سطح بلند خشونت در آن کشور گفت که امریکا به مشارکت پایدار با افغانستان متعهد است و برای موفقیت روند صلح آن کشور کمک می‌کند.

وزیر خارجۀ امریکا از شرکای بین‌المللی، کشورهای منطقه به ویژه همسایگان افغانستان خواست تا در زمینۀ تامین صلح پایدار، امنیت و آیندۀ با ثبات در افغانستان کمک کنند.

دیگر کشورهای کمک کننده به افغانستان نیز ادامۀ کمک شان را به افغانستان منوط به استقرار فوری آتش‌بس، ادامۀ مذاکرات صلح، حفظ دستآوردهای دو دهۀ پسین به ویژه در زمینۀ حقوق، دستآوردها در زمینۀ حقوق زنان و کودکان، مبارزۀ جدی بر ضد فساد اداری و تحکیم قانون در افغانستان دانسته اند.فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا