اخبارجهان

امریکا قنسلگری‌هایش در روسیه را مسدود می‌کند

واشنگتن/ وی او ای/30قوس/باختر

اداره دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا به کانگرس آن کشور گفته است که قنسلگری های باقیمانده آن کشور در روسیه را مسدود می‌کند.

وزارت خارجۀ امریکا هفتهٔ گذشته طی یاداشتی به قانوگذاران آن کشور گفت که قنسلگری شهر ولادی‌وستوک در شرق روسیه را به طور دایمی مسدود و فعالیت‌های قنسلگری شهر یکاترینبرگ در شرق کوه های اورال را به طور موقت متوقف می‌کند.

در اطلاعیۀ وزارت خارجل امریکا، که یک نسخه‌ یی آن را اسوشیتدپرس به دست آورده، آمده است که این تصمیم به دلیل محدود کردن تعداد دیپلمات های امریکایی از سوی مقامات روسی در سال۲۰۱۷ صورت می‌گیرد.

پس از عملی شدن این اقدام، تنها مکان دیپلماتیک امریکا در روسیه سفارت آن کشور در مسکو خواهد بود.

روسیه دستور انسداد یک قنسلگری دیگر امریکا در سینت پیترسبورگ را پس ازآن در سال ۲۰۱۸ صادر کرد که امریکا دستور انسداد قنسلگری روسیه در شهر سیاتل و اخراج ۶۰ دیپلومات روسی از امریکا را داد.

اما این‌بار مقامات گفته اند که واشنگتن پلان کدام اقدامی علیه قنسلگری های روسیه در امریکا را ندارد.

قنسلگری در ولادی وستوک به دلیل همه گیری ویروس کرونا به طور موقت در ماه مارچ تعطیل شده بود و کارمندان آنجا قبلاً انتقال تجهیزات حساس، اسناد و سایر موارد را آغاز کرده بودند.

این دو قنسلگری در مجموع ۱۰ دیپلومات امریکایی و ۳۳ کارمند محلی داشتند.

زمان دقیق اجرایی شدن این تصمیم هنوز مشخص نشده است. کارمندان امریکایی این قنسلگری ها به سفارت آن کشور در مسکو منتقل می‌شوند، در حالی که طبق این اطلاعیه، کارمندان محلی خانه نشین خواهند شد.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که با مسدود شدن دایمی قنسلگری در ولادی وستوک سالانه ۳.۲ میلیون دالر صرفه جویی خواهد شد.

مسدود شدن قنسلگری های امریکا در روسیه یک دردسر بزرگ برای مسافران امریکایی که در شرق دور روسیه و سایر مناطق دور دست این کشور زندگی می‌کنند ببار آورده است زیرا آنان مجبور اند برای دریافت خدمات قنسلی به سفارت آن کشور در مسکو مراجعه کنند.فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا