اخبارامنیتآموزش

امنیت نهاد های تحصیلی خصوصی  به وزارت داخله سپرده می شود

کابل/ ۲۶ عقرب/ باختر

وزارت داخله آماده است تا امنیت موسسات تحصیلات عالی خصوصی را تامین کند.

به گزارش آژانس باختر:وزارت امور داخله در حالی آمادگی اش را برای تامین امنیت موسسات تحصیلی خصوصی اعلام می کند که با حمله تروریستی بر پوهنتون کابل در دو هفته قبل٬ نگرانی ها در میان نهاد اکادمیک بیشتر شده است.

دو هفته قبل در حمله تروریستان مسلح برپوهنتون کابل ۲۲ محصل جان شان از دست دادند و شماری هم زخم برداشتند داعش در این حمله ادعای مسوولیت کرد مگر نهاد های امنیتی عامل آن را که محصل سال سوم شرعیات بود و خود را وابسته به شبکه حقانی معرفی کرده است بازداشت کردند٬ نهاد های امنیتی طالبان را عامل این کار می دانند.

بعد از این حادثه اسفبار٬نگرانی از تکرار این حادثه و حمله برنهادهای دیگر اکادمیک شدت یافت٬ گفته شده است که شماری از موسسات تحصیلی در ساحۀ کارته سه ٬پل سرخ٬ دشت برچي٬ ساحه پروان دوم… یا که دورس شان را تعطیل کرده اند و یا هم دورس شان را به شکل آنلاین ادامه می دهند.

مگر وزارت داخله به این نگرانی ها پاسخ داده است٬ این وزارت آماده شده است تا امور امنیتی نهاد های تحصیلی خصوصی را عهده دار شود  و این کار را به ریاست تصدی محافظت عامه این وزارت بگذارد.

 طارق آرین؛ سخنگوی وزارت داخله گفته است: بر اساس یک قرارداد انتفاعی دوجانبه، امنیت مؤسسات وپوهنتون های خصوصی توسط نیروهای امنیتی مسلکی تامین خواهد شد.

آرین می‌گوید، کار روی نهایی‌سازی قراردادها میان وزارت داخله و مسوولان مراکز تحصیلی خصوصی جریان دارد و پس از تکمیل قرارداد، روند ارائۀ خدمات امنیتی به این مراکز آغاز می‌شود.

به گفته یی سخنگوی وزارت داخله تاکنون ده مرکز تحصیلی خصوصی به خاطر دریافت خدمات امنیتی به آنان مراجعه کرده‌اند وقرار است ادارۀ محافظت عامه در برابر یک «قرارداد انتفاعی» خدمات امنیتی را بر اساس نیازمندی این نهادها در اختیار آنان قرار دهد.

آرین تاکید دارد، بهتراست هرچه زودتر مسوولیت امنیت نهادهای تحصیلی خصوصی به نیروهای تصدی محافظت عامه واگذار شود.

مگر با واگذاری مسوولیت امنیت این موسسات به تصدی محافظت عامه وزارت داخله٬مشکل دیگری متوجه محصلان خواهدشد٬ تصدی یاد شده در بدل خدمات که ارائه می کند پول در یافت می کند و طعباً نهاد های تحصیلی برای تامین امنیت شان به این تصدی پول می دهند٬ و این پول را در فیس محصل اضافه می کنند یعنی باج آن را محصل و خانواده های آنان که بیشتر شان ناتوان و در مانده اند می پر دازند

مسوول یکی از نهاد های تحصیلی  که در ساحه پروان دوم فعالیت دارد و نمی خواهد از او نام گرفته شود این مشکل را می پذیرید و می گوید که مشکل محصل و خانواده های شان قابل درک است مگر مشکلات امنیتی هم پوشیده نیست و ادامۀ درس محصلان هم یک نیاز است به جزآن که  خود را با وضعیت و شرایط عیارنکنیم راه دیگری نداریم.

حامد عبیدی؛ سخنگوی  وزارت تحصیلات عالی گفته است از هر طرحی که منجر به تامین بهتر امنیت مراکز تحصیلی خصوصی شود، استقبال می‌کند و اقدام اخیر وزارت داخله را ستوده است.

باید گفت که تنها پوهنتون کابل نیست که هدف حمله هراس افگنان قرار گرفته است٬ قبل از آن نهاد تعلیمی کوثردانش٬ موعود٬ نهاد اکادمیک زاول … هم هدف قرار گرفته اندآنان بر تامین امنیت خود تاکید دارند.  صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا