اخبارجامعه

برای بیش از ۲۰ هزار خانواده از برنامۀ دسترخوان ملی مواد خوراکی توزیع  شده است

کابل/ 1 جدی/ باختر

درمرحلۀ نخست برنامۀ دسترخوان ملی،  تا اکنون برای بیش از ۲۰۱۴۴ خانواده، کمک های بشری شامل مواد خوراکی و صحی، در کشور توزیع شده است.

به گزارش آژانس باختر، بسته های کمکی برای هر خانواده که در این مرحله در نظر گرفته شده است شامل آرد، برنج، روغن، لوبیا، نخود وصابون می باشد که معادل چهار هزار افغانی است.

درصورت گران بودن موادی شامل بسته کمکی در برخی مناطق و با توجه به مبلغ در نظر گرفته شده برای هر خانواده، از میان آرد و برنج یکی آن انتخاب خواهد شد.

مجیب الرحمان کریمی، سرپرست وزارت احیا وانکشاف دهات امروز در نشست خبری  در مورد برنامۀ دسترخوان ملی جزییات داد و افزود: در مرحلۀ نخست این برنامه، قرار است به خانواده های مستضعف در ۱۲۸۹۶ قریه در سراسر کشور کمک های بشری توزیع شود.

او با اشاره به آنکه از مجموع ۱۲۸۹۶ قریه، معلومات ارقام ۱۱۲۰۰ قریه تکمیل شده است، افزود: لیست مستفید شوندگان ۹۸۰۰ قریه تکمیل شد و در ۹۷۰۰ قریه، کمیته های توزیع بسته ها و نظارت از آن، تشکیل شده است.

به گفته سرپرست وزارت احیا وانکشاف دهات، پلان گذاری توزیع بسته های کمکی در ۹۲۰۰ قریه انجام شده و به حساب شوراهای انکشافی ۳ هزار قریه، پول انتقال یافته است که مجموع پول های انتقال یافته تا اکنون به ۲۵ میلیون دالر می رسد.

کریمی، اطمینان داد که مرحلۀ نخست برنامۀ دسترخوان ملی تا سه ماه آینده در سراسر کشور تطبیق خواهد شد.

مرحله نخست برنامه دسترخوان ملی ۱۲۸۹۶ قریه را در ۱۲۳ ولسوالی ۳۴ ولایت کشور در بر می گیرد و قرار است ۱.۸۶ میلیون خانواده از آن مستفید شوند.

هزینه مجموعی مرحله نخست این برنامه در حدود ۸۶ میلیون دالر است که از سوی بانک جهانی، پرداخت می شود.

به گفتۀ کریمی، صلاحیت تثبیت وترتیب لیست خانواده های بی بضاعت، خرید مواد کمکی از ساحه و توزیع آن، برعهده شوراهای انکشافی قریه زیر نظارت کمیته های موظف مردمی است و وزارت احیا وانکشاف دهات واداره مستقل ارگان های محلی، تنها در بخش تخنیکی با شوراهای انکشافی همکاری می کنند

پس از تکمیل مرحلۀ نخست برنامه دسترخوان ملی، مرحله دوم آن آغاز خواهد شد که در آن ۲۰۳۹۷ قریه در ۲۳۵ ولسوالی ۳۴ ولایت کشور، تحت پوشش مساعدت های بشردوستانه قرار خواهند گرفت.

در مرحله دوم برنامه دسترخوان ملی قرار است ۲.۵ میلیون خانواده، تحت پوشش قرار می گیرند.

برنامۀ دسترخوان ملی که رییس جمهوری اسلامی افغانستان هدایت تطبیق آن را داده است، از نوع کمک های بشردوستانه می باشد و هدف آن مساعدت به خانواده هایی است که در سراسر کشور از اثر آفت ویروس کرونا، زیان اقتصادی دیده اند. بهزاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا