اخبارجهان

بریتانیا در مورد واکسین کووید۱۹ فایزر هشدار داد

لندن/ وی او ای/۲۰ قوس/باختر

اداره تنظیم داروی بریتانیا پس از آنکه تطبیق واکسین کووید۱۹ نزد دو نفر عوارض جانبی نشان داد، توصیه کرد که افرادی که حساسیت شدید دارند، نباید واکسین شرکت فایزر را دریافت کنند.

استیفن پوویس، مسوول خدمات صحت عامه بریتانیا گفت که این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دو کارمند صحی پس از دریافت این واکسین به شاک شدید رفتند. او گفت که اکنون وضعیت هر دو کارمند در حال بهبود است.

 پوویس گفت: “همانطور که در مورد واکسین‌های جدید معمول است، اداره تنظیم محصولات داروی بریتانیا به طور پیشگیرانه توصیه کرده است که افرادی که سابقۀ واکنش‌های حساسیتی دارند، نباید این واکسین را دریافت کنند.”

اداره تنظیم محصولات داروی بریتانیا گفته است که در این مورد بیشتر تحقیقات صورت خواهد گرفت و شرکت‌های فایزر و بیوان تک گفته اند که از تحقیقات این اداره پشتیبانی می‌کنند.

بریتانیا روز سه شنبه گذشته روند تطبیق گسترده و سرتاسری واکسین کووید‌۱۹ را که بزرگترین چالش تدارکاتی عصر کنونی پنداشته می‌شود، آغاز کرد.

کارمندان صحی در بریتانیا واکسین ساخته شده توسط شرکت فایزر و بیو ان تک را نخست به آسیب‌پذیر ترین افراد تطبیق می‌کنند که سالمندان و خود کارکنان صحی شامل آن اند.

بریتانیا هفتۀ گذشته استفادۀ اضطراری این واکسین را که مشترکاً توسط شرکت امریکایی فایزر و شرکت آلمانی بیو ان تک ساخته شده است، تجویز کرد.

این در حالی است که ادارهٔ غذا و داروی امریکا و ادارهٔ دارویی اروپا هنوز به ارزیابی های شان برای تایید واکسین ادامه داده اند.

فایزر گفته است افرادی که سابقه واکنش‌های شدید حساسیتی داشتند در مرحلۀ اخیر تطبیق آزمایشی این واکسین شامل نبودند.

بریتانیا برای ۲۰ میلیون نفر واکسین کووید۱۹ فایزر را سفارش کرده است. نتایج آخرین مرحلۀ آزمایشی این واکسین نشان داده است که برای جلوگیری از ابتلا به کووید۱۹ و ایجاد معافیت در برابر ویروس کرونا ۹۵درصد موثریت دارد.

در همین حال اداره غذا و دوای امریکا روز سه شنبه گفت که اطلاعات مربوط به مصوونیت و موثریت واکسین فایزر انتظارات آن اداره را برآورده می کند.

قرار است امروز این اداره جلسهٔ کمیته مشورتی را در بارهٔ دادن مجوز اضطراری تطبیق این واکسین در امریکا برگزار کند.فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا