اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

تبصره

کابل/ اول قوس/ باختر

رییس جمهوری اسلامی افغانستان می گوید که تهدید های هراس افگنانه در برابرافغانستان از بین نرفته است و طالبان رابطۀ شان را با گروه های هراس افگن قطع نکرده اند.

مفسرآژانس باختر می نگارد؛محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در صحبت های که جمعه شب با اعضای شورای امنیت سازمان ملل از طریق ویدیو کنفرانس داشت، گفته است تهدید های هراس افگنانه در برابر افغانستان همچنان بر جا است و طالبان رابطۀ شان را با گروه های هراس افگن قطع نکرده اند.

این گفته ها بیان بخشی از واقعیت های موجود در افغانستان است مگر با تاسف شماری از سیاست ورزان در کشور های بیرونی روی مقاصد و منافع یی که دارند واقعبین عمل نمی کنند و چنان برخورد می کنند که تصامیم امروز می تواند برای فردا نه تنها برای افغانستان بل برای کشور های دیگر فاجعه بار باشد.

اگر به وضعیت جهان در نوزده سال گذشته مراجعه کنیم زمانی که هراس افگنان با حمله شان بر امریکا٬ جهان را به لرزه درآوردند٬ایتلاف جهانی در پی هراس  افگنان وارد افغانستان شدند، تعهدات زیادی برابر افغانستان داده شد ٬ تعهدات سازمان ملل و کشور های دیگرجهان  برای حمایت از مردم افغانستان به‌خاطر خاتمه ‌دادن به جنگ، احترام به حقوق بشر و از همه مهم‌تر این ‌که افغانستان دوباره به پناهگاۀ امن تروریستان مبدل نشود، مهم است٬ مگر حالا قسمی که دیده می شود این تعهدات دارد رنگ می بازد.

رییس جمهوری اسلامی افغانستان در صحبت های اخیر خود با اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد کوشید تا توجۀ جامعه جهانی را به واقعیت های موجود در افغانستان که با تاسف دارد به فراموشی سپرده می شود، جلب کند.

او از جامعۀ جهانی خواست که کمک‌های شان را با توجه به واقعیت‌های کنونی ادامه دهند روندآموزش، مشوره‌دهی و تجهیزبه نیروهای امنیتی افغانستان ادامه یابد ودیگر این که طالبان اعتقادی به صلح ندارندوباهویت کاذبی که به آنان داده شده است درپی وسعت جغرافیای نفوذ و قدرت اند. رییس جمهوری اسلامی افغانستان می گوید که این گروه رابطۀ خود را با گروه های هراس افگن قطع نکرده اند.

اگر به سیر حوادث در جریان روز ها و ماه های اخیر دقیق شویم به این نتیجه می رسیم که طالبان تنها نیستند هراس افگنان خارجی در کنارآنان  حضور پر رنگ دارند٬ تنها در روزها اخیر سه عضو مهم القاعده در کنار طالبان در ننگرهار٬غزنی و فراه کشته شدند٬پسر جمعه نمنگانی رهبرمقتول تحریک اسلامی ازبکستان هم در شمال افغانستان در کنار طالبان کشته شد٬ اخبارمستند وجود دارد که نشان می دهد صدها شهروند خارجی شامل اعراب٬پاکستانی ها٬چیچنی ها٬ایغورها وهراس افگنان از ملیت های دیگر در کنار طالبان در برابرنظام کنونی افغانستان در جنگ اند٬ سازمان ملل متحدهم در گزارش خود که چندی پیش عنوانی شورای امنیت آن سازمان ارائه کرد با صراحت از رابطۀ نزدیک طالبان با ایمن الظواهری رهبر القاعده یاد کرد٬ همچنان این سازمان  و سازمان های دیگر جهانی مانند سازمان کنفرانس اسلامی بار ها از طالبان خواستند تا خشونت را قطع کنند و آتش بس را بپذیرند٬مگر این گروه از این فراخوان انسانی سرباز زنده است و در عوض به جنگ وحمله های شان افزوده اند.

محمد اشرف غنی در جواب به این ماجراجویی های طالبان گفته است« حکومت افغانستان به صلح متعهد است و تلاش‌ها برای ختم جنگ از راه گفت ‌وگوهای سیاسی ادامه دارد، اولویت ما صلح است٬ ما باید روند صلح را دوباره تقویت کنیم. این کار باید در دوحه انجام شود» پس دولت افغانستان و طالبان دو دیدگاه متفاوت را دنبال می کنند٬ یکی در پی اعادۀ حقوق مردم که همانا صلح است ،می باشد و دیگر زیر شعار صلح در پی امتیاز گیری است در اینجا نیاز است تا جهان در مسئله افغانستان واقع بین باشد.

پس این گفته های رییس جمهوری اسلامی افغانستان قابل دقت است که برای اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفته است «در روشنایی این واقعیت‌ها، من از شما درخواست کمک می‌کنم؛ نه برای چیزی تازه ‌یی، بل‌که برای تداوم و تقویت حمایتی که به طور ثابت در ۲۰ سال گذشته شما به افغانستان کرده‌اید.»

فراموش نشودحمایت دوامدار شورای امنیت سازمان ملل متحد از روند صلح افغانستان است که می‌تواند افغانستان  را قادر کند که به یک راه حل سیاسی دست یابد .  صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا