اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

تبصره 

کابل/ ۱۱ قوس/ باختر

با افزایش وقایع مثبت بیماری کرونا در کشور٬ خطرشیوع موج دوم این بیماری بیشتر شده است.

مفسرآژانس باختر می نگارد؛وقایع مثبت ویروس کرونا در کشور رو به افزایش است٬شماری از شیوع موج دوم این بیماری سخن می گویند و شماری هم می گویند که افغانستان در آستانۀ موج دوم این بیمار است٬در هر حالت٬ مهم ازدیاد وقایع کرونا در افغانستان و ازدیاد وقایع فوتی ناشی از این بیماری درکشور است.

 ما در حالی از ازدیاد وقایع مثبت کرونا در افغانستان سخن می گویم که مردم ماشاهد خشونت های ناشی از جنگ نیز اند در کنار آن فقر اقتصادی نیر آنان را رنج می دهد٬ زمستان سرد٬ نیزبر مشکلات مردم افزوده است، در کل می توان گفت مردم افغانستان از ابعاد و زوایای متعدد٬محصور درد و رنج اند وگذار از این معضل ها نیاز به تدبیرو خرد دارد.

روی این اصل است که روز گذشته محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در نشستی با رییسان صحت عامه شماری از ولایت ها، مسئله شیوع دو باره بیماری کرونا را مورد بحث قرار داد و در خصوص مدیریت موج دوم آن صحبت کرد.

باید گفت افغانستان درطول ماه های اخیر سال گذشته و چند ماه اول سال جاری٬ تجارب خوبی ازمبارزه با کرونا گرفته است٬خلا ها و نا رسایی های زیادی را نشانی کرده است و به همین اساس است که رییس جمهور تاکید دارد و از مسوولان اداره های مرکزی وولایتی وزارت صحت عامه می خواهد که با درس های آموخته شده از موج اول ویروس کرونا، برای مبارزه با موج دوم این بیماری آمادگی های لازم داشته باشند.

موج اول٬ درس ها و تجارب خوبی را برای ما انتقال داده است که با استفاده از آن می توان مسیر مبارزه و گذار از مشکلات در مرحله دوم این بیماری را مشخص کنیم.

در مرحله اول بحث مدیریت وامکانات و تجهیزات طبی یک چالش و یک مشکل بود مگر در شرایط و اوضاع کنونی این مشکل تا اندازۀ زیاد حل شده است که  بهانه تراشی نمی تواند توجیه شود.

زمانی  که موج اول کرونا دامنگیر مردم شد و دولت را غافلگیر کرد تنها یک شفاخانه و یک لابراتوار در سطح کشور برای این بیماری فعال بود مگر امروز تنها در کابل٬ نوزده شفاخانه برای مبارزه با کوید نوزده فعال است٬ در هرات٬مزارشریف٬ قندهار٬جلال آباد و شهر های  کشور نیز ظرفیت ها در امر مبارزه با کوید ۱۹ بالا برده شده است.

کمیته های مختلف همآهنگی میان نهاد ها در مرکز وولایت ها ایجاد شده است  قسمی که مسوولان خود می گویند مسئله کمبود دستگاه های تولید آکسیجن در مرکز وولایت های کشور ازبین رفته است٬مشکل کمبود امبولانس تا اندازۀ زیاد رفع شده است.

از گفته های مسوولان نهاد های صحی بر می آید که نظام صحی افغانستان در امر مبارزه با کرونا آنهم در زمانی که شیوع موج دوم آن  در راه است منسجم شده است و می تواند در برابر چالش ها ناشی ازموج دوم کرونا پاسخ گویند.

 با آنهم رییس جمهوری تاکید کرده است که ابعاد٬ ارتباطات ٬ مدیریت و اصول سیستم صحی مراعات شود همآهنگی بیشترو انسجام ملی در راستای مبارزه با موج دوم ویروس کرونا، ایجاد شودو تفکیک ظرفیت های تخنیکی و مدیریتی به میان آید و شرکت های که کنترول کیفیت دوا را ضمانت کنند، دوا ها از منابع با اعتبار واردکنند، دواخانه ها معیاری شوند، قیمت دواها باید در هر دوا نوشته شود، نوع نسخه ها نظارت شوند و دربخش تورید دوا سرمایه گذاری صورت گیرد و در شفاخانه ها به اساس نیازمندی ها بستر ها اضافه شود.

آنچه گفته شد مسایلی بود که باید دولت به آن بپردازد که پرداخته شده است٬این که مسوولان و کارکنان نهاد های صحی تا چه اندازه به آن رسیدگی می کننداین هم مربوط به ظرفیت ٬ توان٬استعداد٫خلاقیت آنان است٬ بحش دیگر کار٬ مربوط به مردم است٬ مردم نیز در مهار و مقابله با کرونا وظایف و مکلفیت های های دارند که باید انجام دهند٬ در گام نخست٬آنان باید در مقابل صحت خود٬ خانواده٬ محیط و اجتماع شان مسوولیت پذیر باشند٬مقررات و معیارهای صحی را مراعات کنند٬درحالی که رعایت نکردن دساتیر صحی، فاصله‌گیری اجتماعی، روزبه‌روز تهدید را بیش‌تر می کند٬٬اجتماعات مردم به نام و عناوین مختلف بیشتر شده است٬ و طیف‌های آسیب‌پذیر را بیش از دیگران متضرر می‌ کند.

 کسانی که به هر دلیلی، این بیماری را جدی‌ نمی‌گیرند حیات طیف‌های آسیب‌پذیر را به خطر می‌اندازند٬ دید بسیاری از مردم نسبت به کرونا٬دید دینی و علمی نیست٬ بل دید خرافاتی است٬ استفاده از ماسک که شرط اول جلوگیری از ابتلا به کرونا است با گذشت هر روز کمتر می شود٬ بسیاری ها کرونا را شوخی فکر می کنند در حالی که کرونا یک مرض واگیر و یک واقعیت تلخ در جامعه است که باید جدی گرفته شود. اگر شرایط و معیار های اولی صحی در قبال آن رعایت شود٬این بیماری واقعا سهل و گذارا است  و اگر درقبال‌آن بی تفاوت بود و آن را نادیده گرفت٬سخت و عذاب دهنده است٬ بهتراست برای نجات خود٬ خانواده و اجتماع ٬کرونا را جدی گرفت و این جدیت را با رعایت دساتیر صحی آغاز کرد و ادامه داد .  صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا