اخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

تبصره

کابل/ ۲۴قوس/ باختر

اديبان و دانشمندان گنجینه های پر بهای اند که رعایت ادب و احترام به موقف اجتماعی و معنوی شان در حقیقت رعایت معیارهای اخلاقی است.

مفسر آژانس باختر می نگارد؛ روز جمعه ۲۱ قوس استاد محمد اعظم رهنورد زریاب٬ ادیبی که گنجینە يی از علم٬ معرفت و ادب در افغانستان بود٬ به حق پیوست و در جایگاه ابدی قرارگرفت.

مرگ استاد زریاب ضایعۀ کلان و جبران ناپذیر برای جامعۀ ادبی و فرهنگی افغانستان و بالاتر از آن٬ ضایعە يي برای مردم افغانستان و حوزه تمدنی ما است. او مردی فرهیخته و عیار مشرب بود٬ در حلقه های فرهنگی و رسانه یی افغانستان جایگاه علمی او تثبیت شده است٬ پنجاه سال زندگی ادیبانه و فرهنگی او را به یک چهرۀ مطرح فرهنگی مبدل کرد٬ شاگردان٬ علاقه مندان و دوستان او از افغانستان تا ایران و تاجیکستان بسیار زیاد اند.

احساسات و گفته هایی که در مورد مرگ استاد رهنورد زریاب در شبکه های اجتماعی بازتاب یافته است٬ نشان می دهد که او طرفداران زیادی داشته است٬ اما اگر به روز وفات و مراسم خاکسپاری این فرزانه مرد دقیق شویم٬ شمار شرکت کنندگان به مراتب کمتر از کسانی بودند که امروز از مرگ او گریبان پاره می کنند.

 رهنورد رزیاب٬ حدود بیست روز در بستر بیماری قرارداشت و کمتر کسی پیدا شد که از او دلجویی کند و پرسان رنج و دردش را کند، سرانجام استاد در جایگاه دایمی اش قرارگرفت و بعد از آن بود که صفحات اجتماعی باز شد و هرکس آنچه در دل داشت به وصف این سرمایه بی بدیل گفتند و ستایش و تحسین کردند. تحسين ها در خور تمجید است و احساسات نیک را باید ارج گذاشت٬ مگر کاش چنین همدردی٬ صفت و توصیف در زمان حیات استاد و به خصوص ایامی که رهنورد زریاب در مبارزه میان مرگ و زندگی قرارداشت٬ سر داده می شد.

اگر به گذشته خود٬ محیط و اجتماع خود دقیق شویم٬ چنین برخورد غریبانه همیشه با اهل دل٬ فرهنگ و دانش وجود داشته است٬ زمانی که حیات بودند و با انبوهی از مشکلات و نارسایی ها درگیر بودند٬ کمتر کسی پیدا شده است که جویای احوال شان شوند و کاری کنند و از بار غم و غصه آنان بکاهند٬ پس این گفته ها دقیق است که می گویند: «افغانستان زنده خوب و مرده بد ندارد»٬ افغانستان با فرهنگ اصیل و تنوع های دیگری که دارد٬ دانشمندان زیادی داشته است و دارد٬ چه خوب است که در زمان حیات شان جویای احوال شان شد و در روزهای دشوار زندگی از آنان دستگیری کرد و به معاونت شان پرداخت.

بیائید که دنیای خود را با آموزه های انسانی و بشری عجین سازیم٬ و قبل از ‌آن که یکی پی دیگر از دنیای فانی برویم٬ ارزش خود و دوست خود را بدانیم٬ به خصوص گهرهای نایابی مانند رهنورد زریاب را نادیده نگیریم وغمخوار آنان در حیات و زندگی فرهنگی و ادبی شان باشیم و از آنان حمایت کنیم. صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا