اخبارجهان

ترامپ به خاطر معاملۀ عرب-اسراییل به مشاورانش مدال داد

واشنگتن/ وی او ای/۵ جدی/باختر

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا به چندین نفر از مشاوران ارشد خود که در راستای توافق عادی سازی روابط میان اسراییل و چهار کشور عرب تلاش کرده بودند، مدال امنیت ملی را داد.

آقای ترمپ ناوقت چهارشنبه به مایک پمپیو وزیر خارجه و ستیفن منوچین وزیر مالیۀ امریکا، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی و جرد کوشنر مشاور ارشد قصر سفید، اوی برکوفیتز نمایندۀ حکومت امریکا برای شرق میانه، دیفید فریدمن سفیر امریکا برای اسراییل و جان روکولتا سفیر امریکا در امارات متحدۀ عرب مدال داد.

قصر سفید با نشر بیانیه‌یی از قول ترامپ نگاشته است: “با سپاس از تلاش‌های این افراد، منطقه هرگز به عین سان نخواهند ماند و سرانجام فراتر از مناقشات قبلی حرکت می‌کند.”

در چهار ماه گذشته، توافق عادی سازی روابط میان اسراییل و چهار کشور اسلامی -امارات متحدۀ عرب، بحرین، سودان و مراکش – امضا شده است که امریکا آن را “توافقات ابراهیم” نام نهاده است.

مقام‌های ارشد حکومت ایالات متحده در تلاش اند تا در کمتر از یک ماه باقیمانده از دورۀ ریاست

جمهوری ترامپ، توافقات بیشتر عادی سازی روابط میان اسراییل و شماری از کشورهای دیگر امضا شود.

در همین حال، وزیر همکاری‌های منطقه‌یی اسراییل ابراز امیدواری کرده است که پیش از پایان یافتن دورۀ ریاست جمهوری دونالد ترمپ، اسراییل با پنجمین کشور مسلمان روابط رسمی برقرار خواهد کرد، اما نامی از این کشور نبرد.

فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا