اخبارجهان

ترامپ قصد دارد تا پایان این هفته٬ دستور کاهش نظامیانش را از افغانستان و عراق بدهد

واشنگتن / ایرنا و اسپوتنیک /27 عقرب/ باختر

دونالد ترامپ که اواخر دوره ریاست جمهوری خود را سپری می کند، قصد دارد تا پایان این هفته دستور کاهش شمار نظامیان امریکایی از افغانستان و عراق را صادر کند.

به نوشته سایت انترنتی اسپوتنیک، ترامپ می خواهد تا شمار سربازانش را تا 15 جنوری به نصف کاهش دهد. همچنان پنتاگون به قومندانان خود در افغانستان و عراق دستور داده است تا پلان کاهش سربازان خود را ترتیب دهند و شمار آنان را  در هر یک از این کشورها به 2500 سرباز برسانند.

واشنگتن پست هفته گذشته گزارش داد که مارک اسپر ، وزیر دفاع سابق امریکا، یک یادداشت طبقه بندی شده را به قصرسفید ارسال کرده بود و در مورد خروج سریع نیروهای خود از افغانستان هشدار داده بود.

ترامپ در ماه اکتبر تویت کرد که همه سربازان امریکایی باید تا کریسمس در خانه باشند.

به گفته مقامات ارشد امریكا، اسپر نگرانی ها را در مورد به صفر رساندن حضور نظامی امریكا در افغانستان در میان گفت وگوهای صلح با طالبان اعلام كرد. وی توجه ترامپ را به افزایش خشونت توسط طالبان و خطر احتمالی برای نیروهای باقی مانده و متحدانش جلب کرد.

شبکه تلویزیونی «سی ان ان» نیز در این باره گزارش داد: در حالی که شماری از قومندانان نظامی امریکا مخالف خروج هرچه بیشتر نظامیان امریکایی از عراق و افغانستان استند٬ اما انتظار می رود که دونالد ترامپ تا اواخر این هفته فرمان خروج نظامیان امریکایی از این دو کشور را صادر کند، ترامپ قصد دارد تا پیش از پایان دورۀ ریاست جمهوری خود٬ شمار نظامیان حاضر در دو کشور عراق و افغانستان را به ۲۵۰۰ نظامی برساند. چنین اقداماتی بارها پیش از این و از سال ۲۰۱۶ میلادی در دستور کار حکومت ترامپ قرار گرفته بود. فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا