اخبارامنیتگزارشات

ترورهای هدفمند و نگرانی فعالان مدنی وبانوان خبرنگار از امنیت و مصوونیت شان

کابل/ ۸جدی/ باختر

 با ازدیاد ترور های هدفمند در کشور٬فعالان  زن و خبرنگاران  نگران امنیت جان شان استند.

این نگرانی بعد از آن بالا گرفت که به روز پنجشنبه هفته گذشته فرشته کوهستانی فعال حقوق زنان وفعال جامعۀ مدنی در زادگاهش ده نو کوهستان با برادرش هدف قرار گرفت و کشته شد قبل از او ملاله میوند خبرنگار و گوینده یک تلویزیون خصوصی در شهر جلال آباد در یک رویداد تروریستی کشته شده بود.

این دو واقعه جز ده ها رویداد خشونت علیه زنان و ترور های هدفمند دیگر است که در کابل و سایر شهر کشور اتفاق افتاده است و باعث بروز نگرانی جدی مردم به خصوص فعالان حقوق زن و کارکنان زن در رسانه ها را به بار آورده است٬ آنان از نهاد های امنیتی می خواهند که برای تامین امنیت جان آنان کاری بکنند.

حوریه مصدق فعال جامعه مدنی که گذشته کار با نهاد های حراست ار حقوق بشری را دارد  درصفحه واتس آپ خود این چنین قتل ها را موجب نگرانی خواند و گفته است: در جریان چند ماه گذشته ترور های زیادی صورت گرفته است، که نشان می دهد دموکراسی و ازادی بیان در افغانستان با تهدیدی جدی مواجه است٬ تهدید در برابرفعالان زن و کارکنان رسانه ها جدی است و این مزاق نیست٬ اگر به ترور ها و کشتار بیرحمانه در افغانستان خاتمه بخشیده نشود٬ دیگر باید دموکراسی را هم از یاد برد و دیگر نباید آزادی بیان را یک دستآورد خواند.

او از نهاد های امنیتی و مسوولان نظام می خواهد که دست به کار شوند٬ و با راهکار دقیق جلوی این تحجر و بربریت را بگیرند٬ اعلامیه صادر کردن کافی نیست زمان اقدام صریح فرا رسیده است.

خانم روشن مشعل عضو شبکه زنان افغان گفت:بدبختانه دیگر زبان تسلیت گفتن هم گنگ شده چون از حد گذشته اصلاً همه ما در نقشه راه قدرت طلبی هر دو طرف در جمع ضایعات استیم واگر همه ما را هم اربین ببرند فقط در حد گفتارونوشته های فیس بوک اظهار تاثر می کنند. متاسفانه از صدا بلند کردن وموقف گیری ما هم٬ به نفع خود سو استفاده می کنند. ولی باید ستراتیژی خود را تغییر دهیم تا هم صدا خود را داشته باشیم وهم امنیت خود وخانواده های خود را تا حد توان در نظرداشته باشیم ذوخطرات را به حد اقل ان برسانیم.

میرعنایت الله سادات آگاه مسایل سیاسی ترور های اخیررابرخورد علم با جهل می داند و می گوید:وضع موجود امنیتی درافغانستان ، روزتاروزبه وخامت می گراید. خشونت ها ،ابعاد گسترده به خود گرفته است ، ولی محتوای عملکرد و انگیزه مخالفان مسلح علیه دولت افغانستان مانند گذشته است . اگراعمال وخواست شورشیان امروز را باکارنامه های بغاوت کنندگان صد سال قبل دربرابراصلاحات امانی وهمچنان طی نیم قرن گذشته به مقایسه بگیریم ، مشابهت های زیادی میان آنها به مشاهده می رسد.

سادات با برشماری وقایع اخیر تروریستی در کابل از کشتار داکتران گرفته تا خبرنگاران و فعالان مدنی می گوید: با شنیدن این همه اخبارغم انگیز، سوال مطرح می شود که هدف آنان از راه اندازی این همه جنایات وکشتارانسان های بی گناه چیست ؟ پاسخ این است که سازمان

دهندکان عاملان این جنایات ، دشمنان انسانیت وفاقد علم ومعرفت اند.

از این گفته ها بر می آید که امنیت، آگاهان سیاسی و فعالان مدنی با خطر مواجه است، وزارت داخله حاضر نیست در مورد این نگرانی ها پاسخ گوید، مگر وزارت داخله و نهاد های دیگر امنیتی مسوول درجه یک تأمین امنیت این فعالان اند و نیاز است که با تدبیر و برنامه به این نگرانی ها پاسخ گوید.نوریه زیوری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا