جهان

ترکیه دستور گرفتاری صدها نظامی را صادر کرد

انقره – آژانس خبری فرانسه – 4 حوت – باختر
دفتر لوی څارنوالی ترکیه  دستور گرفتاری 295 نظامی آن کشور راصادر کرده است.
به گزارش آژانس باختر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، این  افراد  به اتهام ارتباط با شبکه فتح الله گولن  یک روحانی  مخالف حکومت که در امریکا به سر می برد ، بازداشت شدند.
مقام های ترکیه می گویند که گولن کودتای سال 2016 را در ترکیه تنظیم کرده بود. در جمع بازداشت شدگان 3 دگرمن ، 10 دگروال و  8 جنرال شامل اند و  حدود نیمی از مظنونان که  گرفتار شده است از قوای هوایی و بحری ترکیه استند.
دفتر لوی څارنوالی ترکیه در بیانیه یی گفته است  که  همزمان  با تحقیقات مخفیانه  در مورد  ارتباط تیلفونی افراد اثر بخش  شبکه گولن ، پولیس عملیات گرفتاری را ساعت یک شب به راه انداخت.تاحال معلوم نیست که چه تعداد مظنونان دستگیر شده اند.
حدود 250 تن در کودتای نافرجام سال 2016 در ترکیه کشته شدند. فتح الله گولن هرگونه دخالت در این کودتا را رد کرده است.
گولن از سال 1999  به اینسو در تبعید خود خواسته در ایالت پنسلوانیای امریکا زندگی می کند.
در پی کودتا و بازداشت افراد ، دوسیه های بیش از 77000 تن در حال بررسی در محاکم است و دستگیری ها هنوز هم یک کار روزانه حکومت ترکیه محسوب می شود.
مقام ترکیه یکصدو پنجاه هزار تن را از وظایف شان سبکدوش و یاهم کار آنان را معطل قرار داده است.
متحدین غربی ترکیه این چنین سرکوب ها را انتقاد کرده  وگفته اند که رجب طیب اردوغان ، رییس جمهور ترکیه به همین بهانه مخالفان خود را سرکوب می کند ولی مقام های ترکیه می گویند که این اقدام برای مبارزه با تهدید ها علیه امنیت ملی آن کشور ضروری است.   فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا