سیاستاخباراقتصاد

تصویب نشدن بودجه سال مالی 1400 و نگرانی مردم

کابل/30 قوس/ باختر

مردم انتظار دارند که نمایندگان شان در ولسی جرگه بودجۀ سال جدید مالی را هرچه زودتر تایید کنند. شماری از مردم به ویژه ماموران پایین رتبۀ دولتی نگران اند که اگر تایید این بودجه درولسی جرگه به تاخیر صورت بگیرد آنان دراین سرمای زمستان با دشواری های زیاد اقتصادی مواجه می شوند.

بودجۀ ملی سال 1400 خورشیدی را تا هنوز مجلس نمایندگان به دلایلی تصویب نکرده است. تصویب نشدن بودجه سبب شده است، که نگرانی های جدی میان مردم و کارمندان دولت افزایش یابد.

 به باور آگاهان، اگر ولسی جرگه بودجۀ سال آینده را تصویب نکند، تاثیرات بیشتر بالای اقتصاد کشور خواهد داشت، عدم تصویب بودجۀ سال آیندۀ مالی، بحران های جدیدی را خلق می کند. نمویل کنندگان، پول را در اختیار حکومت نمی گذارند و در نهایت روند توسعه و حکومت داری به مشکلات و رکود مواجه می شود.

تاج محمد اکبر، آگاه مسایل اقتصادی و استاد پوهنتون کابل می گوید تصویب نشدن بودجه به ویژه بودجۀ انکشافی پیامدهای منفی در پی دارد اگر بودجه انکشافی به وقت و زمان آن تصویب نشود پروژه های انکشافی که شامل اعمار مکاتب، آبدات تاریخی، سرک ها، زیر بنا ها و غیره است با تاخیر مواجه مش شود و پیامد های منفی به بار می آورد.

با این حال بانو شمسیه کارمند دولت ادعا دارد که بودجۀ سال مالی 1400 باید به وقت و زمانش تصویب شود چون فصل زمستان است کارمندان حکومت به معاش نیاز شان دارند که مواد سوخت و خوراکه را برای خود مهیا کنند .

ذکی یک تن از کارمندان دولت می گوید: در این فصل سال مشکلات ما بیشتر است خانواده ها مجبور استند مواد سوخت، کرایۀ خانه و کرایۀ موتر پرداخت کنند. در کنار آنان پول برای تداوی نیز نیاز دارند که باید بودجه سال مالی هر چه زودتر تصویب شود که ما زودتر به مشکلات خود رسیدگی کنیم .

با این حال فردین معرفت، آمر نشرات وزارت مالیه به خبرنگار آژانس باختر اظهار داشت : وزارت مالیه مطابق قوانین نافذه، طرح بودجۀ ملی را به تاریخ 15 عقرب سال روان به شورای ملی ارسال کرده است و آن را کابینه جمهوری اسلامی افغانستان و مشرانو جرگه تایید کرده است، وزارت مالیه اجراات مربوط خود راانجام داده است، بودجه را به وقت و زمانش ترتیب کرده است و به  شورای ملی ارسال کرده است اکنون طرح بودجۀ ملی در ولسی جرگه قرار دارد، تیم های تخنیکی ما همه روزه از نزدیک با ولسی جرگه کار می کنند و به سوالات اعضای ولسی جرگه پاسخ می دهند .

معرفت افزود: ولی خواهش ما از نمایندگان ولسی جرگه این است که طرح بودجۀ ملی را و هر چه زودتر تصویب کنند که حکومت بتواند برنامه های انکشافی و مصارف عملیاتی خویش را در وقت زمان معینش تطبیق کند .

در مورد اینکه ولسی جرگه به کدام دلایل بودجۀ سال جدید مالی را تا هنوز تصویب نکرده است خواستم موضوع را با رنگینه کارگر عضو کمیسیون اقتصادی ولسی جرگه در میان بگذاریم با تاسف که با تماس مکرر جواب دریافت نکردیم .

مجموع بودجۀ ملی برای سال مالی 1400، مبلغ 452.6 میلیارد افغانی تخمین شده است که 296 میلیارد افغانی آن بودجۀ عادی و 156 میلیارد افغانی دیگر بودجه انکشافی است.بحث بودجه يکی از جنجالی ترين و چالش برانگيز ترين برنامه هاي ملي است که همه ساله با انتقادات نمايندگان پارلمان، کارشناسان و مردم مواجه مي شود. نازیلا عزیزی 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا