سیاستTOPگزارشات

تلاش های بریتانیا برای ادامۀ حضور نظامی امریکا در افغانستان

کابل/ ۲۵ جدی/ باختر
بریتانیا تلاش های دیپلماتیک را به راه انداخته است که جوبایدن رییس جمهوری منتخب امریکا را قناعت دهد که به حضور نظامی آن کشور در افغانستان ادامه دهد.
امریکا مطابق به توافق صلح که با طالبان امضا کرده است متعهد شده است که در بهار سال آینده تمامی نیروهای خود را از افغانستان بیرون کند.
با آن که متحدان امریکا در ناتو تلاش دارند روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان مبتنی بربررسی وضعیت این کشور باشد، مگر رییس جمهوری فعلی امریکا‹دونالدترامپ› دستور خروج نیروهای امریکایی را صادر کرده است و تلاش کانگرس امریکا هم تاکید دارد نباید شمار عساکر امریکایی در افغانستان از مرز۴۵۰۰ عسکر کاهش یابد جای را نگرفته است و دو روزقبل یک نظامی ارشد امریکا در افغانستان گفت که روند خروج عساکر از افغانستان متوقف نشده است بل مطابق جدول زمانی ادامه دارد.
جوبایدن رییس جمهوری جدید امریکا که تا اخیر همین هفته، کارش را به عنوان چهل وششمین رییس جمهوری امریکا آغاز خواهد کرد،تاکنون در مورد افغانستان و ادامه حضور نظامی امریکا در افغانستان سکوت کرده است،سکوتی که طالبان را نگران ووارخطا کرده است.
در همین حال یک عضو مجلس اعیان بریتانیا گفته است: آنان مباحثات شان را با دولت جوبایدن آغاز کرده اند که او را قانع کنند که بخشی از نیروهای امریکایی را در افغانستان حفظ کند.
جویس آنیلی رییس این کمیته گفته است: سفیر بریتانیا در واشنگتن با دولت منتخب آمریکا در تماس است و دربارۀ چگونگی خروج نیروهای این کشور از افغانستان وارد گفت وگو شده است.
در همین حال کمیتۀ دفاع و روابط بین‌الملل مجلس اعیان انگلیس در گزارشی گفته است: بریتانیا باید نقش آمریکا را در افغانستان در زمان ریاست جمهوری جوبایدن روشن کند ما به این باور استیم که ادامۀ حضور نظامی آمریکاییان و ناتو برای حفظ قدرت نظامی و موضع دولت افغانستان در مذاکره با طالبان ضروری است زیرا این احتمال وجود دارد که مذاکرات صلح میان افغانان ماه ها طول بکشد وما نمی‌خواهیم موقعیت دولت افغانستان با خروج نیروهای بین‌المللی و اقدامات ما تحت تاثیر قرار گیرد.
باید گفت: سرمنشی ناتو هم به ماندن نیروهای بین المللی در افغانستان تاکید دارد و هشدار می دهد که خروج شتاب زده از افغانستان، القاعده و گروه های دیگر تروریستی را به این کشور، باز می گرداند و آن وقت ما همه چیز را از دست دادیم.
قرار است ناتو در ماۀ آینده روی ماندن و یا بیرون کشیدن نیروهای آن سازمان از افغانستان تصمیم گیرد، سرمنشی ناتو گفته است که تصمیم گرفتن در بارۀ افغانستان برای آن سازمان یک کار دشوار است .
مگر در افغانستان، آگاهان سیاسی و کارشناسان نظامی می گویند: حضور نوزده سالۀ نیروهای خارجی در افغانستان، برای این کشور هیچ سود آور نبوده است و این نیروها کاری برای اعادۀ صلح در افغانستان انجام نداده اند اگر مسئله دوام حضور این نیروها مطرح است این حضور باید قانونمند و هدفمندباشد و مزایای خوبی برای افغانستان هم داشته باشد. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا