سیاستاخبارTOPگزارشات

توقف مذاکرات دوحه و نیاز مشوره با رهبران // هیئت دولت به کابل آمد و هیئت طالبان به پاکستان رفت

کابل/ ۲۶   قوس/ باختر

با توقف مذاکرات دوحه برای بیست و دو روز ٬هیئت هر دو طرف غرض مشوره با رهبران شان دوحه را ترک گفتند٬هیئت جمهوری اسلامی افغانستان به کابل آمد ورییس دفتر سیاسی طالبان هم با پاکستان رفت.

به گزارش آژانس باختر، بعد از آن که هر دو طرف مذاکره کننده در دوحه٬ آجندای پیشنهادی شان را مطرح کردند تصمیم گرفته شد که مذاکرات به تعویق بیفتد و هر دو هیئت برای مشوره با رهبران شان دوحه را ترک کنند.

هیئت جمهوری اسلامی افغانستان به کابل آمد و در عین زمان سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه اعلام کرد که ملا عبدالغنی برادر رییس دفترسیاسی این گروه به دعوت پاکستان به اسلام آباد رفته است.

شماری از آگاهان سیاسی می گویند که سفر بدون تاخیر رییس دفتر سیاسی طالبان به اسلام آباد٬ حکایه از وابستگی این گروه با پاکستان دارد.

به باور احمد سعیدی آگاه امور سیاسی در اجندای پیشنهادی دولت و طالبان فرق فاحش وجود دارد و این نیاز دارد که هردوطرف در این خصوص رایزنی کنند و مشوره مقام های خود را داشته باشند.

او می گوید«دو پیشنهاد حاکی از اختلاف نظر عمیق است. لذا در پیشنهاد جمهوری اسلامی افغانستان  آتش بس در صف اول قرار گرفته است و درپیشنهاد طالبان در آخر.

 بر اساس پیشنهاد طالبان نظام و قانون اساسی موجود به کلی نادیده گرفته می شود، در مورد همه چیز از پایه بر اساس مفهوم نظام اسلامی باید به توافق رسید. آجندای جمهوریت، مبتنی بر تداوم نظام است، تغییر را در حد تعدیل قانون اساسی می پذیرد، تکیۀ عمده اش بر مشارکت است که می تواند در حد تشکیل یک حکومت آشتی که موافقتنامۀ صلح را تطبیق کند، قابل ارتقا است. ایدیالوژی طالبان: چیزی که بیش از همه چیز این اختلاف را عمیق کرده است  و حل آن را دشوار می کند، تعهد و وفاداری ایدیالوژی طالبان و افراد آنان به برنامه سیاسی شان است. »

سعیدی به ادامه گفته است «اگر منظور طالبان از تاخیر در مذاکرات چانه زنی و باجگیری باشد آنان وقت کشی را به قیمت خون‌کسانی می خرند که روزانه درکوچه و بازار ،مکاتب و معارف جاری است.»

سعیدی گفت من نسبت به این مذاکرات خوشبین نیستم فکر می کنم این‌ پیشنهادها طولانی و غیر عملی سنگ هایی است که بر جادۀ صلح انداخته شده است شورای عالی صلح و هیئت صلح کما کان از ارگ‌ مشوره و دستور می گیرند سران طالبان هم از اسلام آباد .

در همین روز که هیئت کابل به کابل بر گشت هیئت با صلاحیت طالبان جهت رایزنی ومذاکرات وارد اسلام آباد شده است که طبعاً با اضافه شدن خواست ها  بار مذاکرات را سنگین تر می کند.

سعیدی می گوید: من از تیم‌ مذاکره کنندۀ دولت می خواهم که  از طالبان بپرسند دلیل جنگ‌شما چیست اگر جهاد می کنید بیایید این مسئله را از چند مرجع دینی  وفتوای علمای دینی کشور های اسلامی  می پرسیم اگر علمای جهان اسلام بر جهاد در افغانستان دیدگاه واحد داشتند خوب والی طالب باید در راهی که انتخاب کرده تجدید نظر کند .

باید گفت که شمار دیگری از آگاهان سیاسی هم گفته اند که هیئت طالبان به پاکستان آمده است که در موجودیت رهبران شان که در پاکستان زندگی می کنند٬ چگونگی ادامۀ مذاکره با دولت افغانستان مورد بحث قرار دهند.

طالبان هراس دارند که جوبایدن رییس جمهوری جدید امریکا در قسمت افغانستان دنباله رو ترامپ نخواهد بود بل او دیدگاۀ و نظریه خود را دارد ٬ تصویب لایحۀ جدید از سوی مجلس نمایندگان امریکا که اختیارات ترامپ را برای کاهش نیرهای امریکایی از افغانستان محدود می کند به نگرانی طالبان افزوده است.

این آگاهان می گویند که رییس دفتر سیاسی طالبان به اسلام آباد رفته بود که  پیامد های پیشرفت جدید سیاسی در امریکا را با مقام های پاکستانی ارزیابی کند و مطابق به ارزیابی های جدید شان در دور بعدی مذاکرات شرکت کند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا