اخبارجهان

جان کری باز هم به حکومت امریکا بازگشت

واشنگتن/ العالم/4 قوس/باختر

جو بایدن که رسانه‌های امریکا او را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آن کشور معرفی کرده‌اند، جان کری وزیر خارجه پیشین امریکا را به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور مسایل آب و هوا معرفی کرد.

جو بایدن تیم امنیت ملی و سیاست خارجی خود را برای حکومت آینده معرفی کرد.

به نقل از رویترز، جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب امریکا تیم امنیت ملی و سیاست خارجی خود را برای دولت آینده معرفی کرد.

بر اساس اطلاعیه‌ یی که سایت رییس‌جمهور منتخب و معاون او منتشر کرده است، آنتونی بلینکن به حیث وزیر خارجه، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد و جان کری، نماینده ویژه رییس‌جمهوری در امور تغییرات اقلیمی، منصوب شده‌اند.

جان کری که پیمان مبارزه با تغییرات اقلیمی موسوم به معاهده اقلیمی پاریس را امضاء کرده بود، قرار است به حیث نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور تغییرات اقلیمی در شورای امنیت ملی حضور یابد.

این نخستین بار است که این شورا یک کرسی را به موضوع تغییرات اقلیمی اختصاص می‌دهد.

حکومت دونالد ترامپ ۱۴ عقرب‌ امسال به‌طور رسمی از معاهده اقلیمی پاریس خارج شد. امریکا عقرب پارسال به طور رسمی سازمان ملل متحد را در جریان این تصمیم خود قرار داده بود.

جو بایدن در زمان مبارزات انتخاباتی خود وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات به معاهده اقلیمی پاریس باز خواهد گشت.

از سوی دیگر، تیم بایدن- هریس اعلام کرده است که قرار است الخاندرو مایورکاس سمت وزیر امنیت داخلی و آوریل هینس مدیریت اطلاعات ملی را در حکومت آینده به عهده بگیرند.

پیش از اعلام این خبر، جک سالیوان انتصابش به عنوان مشاور امنیت ملی حکومت جو بایدن را تایید کرده بود.

در این میان برخی گزارش‌ها حاکی است که جو بایدن در نظر دارد خانم میشل فلورنوی را به حیث وزیر دفاع معرفی کند. به این ترتیب او نخستین زن در تاریخ امریکا خواهد بود که عهده‌دار چنین سمتی می‌شود.

تیم بایدن- هریس در اطلاعیه خود تصریح کرده است: «امنیت ملی و سیاست خارجی امریکا از سوی حرفه‌یی‌های مجرب هدایت خواهد شد تا رهبری قاعده‌مند در عرصه جهانی را اعاده کند و رهبری در داخل را عظمت ببخشد».فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا