اقتصاد

جلسه اقتصادی، ریفورم و آینده نظام اقتصادی کشور را مورد بحث قرار داد

کابل باختر 27 جدی

تحت ریاست حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان جلسه اقتصادی در مورد ریفورم نظام اقتصادی کشور و همچنان در مورد اینکه افغانستان در آینده چه سیاست اقتصادی را در پیش گیرد، دایر گردید.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس اطلاعاتی باختر، در این جلسه که امروز در ارگ انجام شد در آن معاونین ریاست جمهوری، وزیر ارشد، وزرای اقتصاد، تجارت و صنایع، زراعت و آبیاری، معادن، مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور، رئیس د افغانستان بانک و رئیس کمیسیون انتقال مسئولیت های امنیتی حضور داشتند.

ابتدا در مورد مزایا و معایب سیستم بازار اقتصاد آزاد با توجه به تجربه ده سال گذشتهُ افغانستان، صحبت گردید.

 

انوار الحق احدی وزیر تجارت وصنایع طی صحبتی ضمن اینکه مزایای سیستم اقتصاد بازار آزاد را بیان نمود گفت که متاسفانه نقش دولت در این سیستم کمرنگ می باشد و باید اصلاحاتی در آن به وجود آید.

سپس جلسه اقتصادی در مورد رشد عواید دولتی، رشد و توسعه سکتور معادن، زراعت، صنایع و فابریکات کشور بحث کرد و در آن خاطرنشان گردید تا برای اینکه افغانستان به خود متکی گردد، ظرفیت های تولیدی کشور بلند برده شود.

جلسه اقتصادی تاکید کرد که حکومت افغانستان باید در کنفرانس توکیو که برای کمک های اقتصادی به افغانستان در ماه جولای سال روان میلادی در جاپان برگزار می گردد، با یک برنامه خاص و منظم اقتصادی اشتراک نماید.

رئیس جمهور طی صحبتی گفت: جامعه جهانی در کنفرانس بین المللی بن تعهدات شانرا با افغانستان تجدید نمودند اما با وجود آن افغانستان باید بالای خود کفا شدن خویش بعد از سال 2014 میلادی بیشتر از پیش کار نماید.

حامد کرزی افزود: باید جلسات اقتصادی به شکل دوامدار تدویر و در مجالس آینده فیصله های نیز در آن صورت گیرد.

در اخیر فیصله بعمل آمد تا جلسات اقتصادی در آینده ادامه یابد و وزارت تجارت و صنایع سکرتریت این نشست ها را به عهده داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا