سیاستاخبار

جلسه یی به ریاست رییس جمهوری، روی آمادگی ها برای هشتمین نشست اپتیکا برگزار شد

کابل/ ۳۰ قوس /باختر

جلسه یی به ریاست محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در خصوص آمادگی ها برای هشتمین نشست اپتیکا شام دیروز در قصر گلخانۀ ارگ برگزار شد.

در این جلسه محمد عمر داوودزی نمایندۀ خاص رییس جمهوری در امور پاکستان نیز حضور داشت، ابتدا نثار احمد فیضی غوریانی وزیر صنعت و تجارت صحبت کردو گفت که اکنون کار روی ایجاد استراتیژی وزارت صنعت و تجارت برای پنج تا ده سال آینده ادامه دارد و در مدت سه ماه تکمیل و به رییس جمهوری ارائه خواهد شد.

وی افزود که رشد صنعت، افزایش صادرات، توسعه تجارت و ترانزیت، جلب و جذب سرمایه، مدیریت و اصلاحات از موضوعات عمدۀ ما است.

سپس محمد سلیمان بنشاه مشاور تجارت بین المللی و ترانزیت وزارت صنعت و تجارت پرزنتیشن خویش را تحت عنوان “تجارت برای صلح” ارائه کرد.

وی افزود که ما با الهام از دیدگاه رییس جمهوری که باید تحرک جدید در دستگاه اقتصادی و تجارتی کشور ایجاد شود، اصول دیپلماسی اقتصادی را با شش کشور همسایه تعریف و به قوت آنرا به پیش می بریم.

بعد محمد سعید سعیدی رییس پالیسی ترانزیت وزارت صنعت و تجارت صحبت کردو گفت که نشست هماهنگی تجارت و ترانزیت افغانستان و پاکستان (اپتیکا) تا اکنون هفت جلسه کرده است  که به تعقیب جلسه هفتم که در کابل برگزار شد، جلسه هشتم آن در اواخر ماه روان میلادی در اسلام آباد تدویر خواهد شد.

وی افزود که وزارت صنعت و تجارت جلسات هماهنگی را در مورد هشتمین نشست اپتیکا با ادارات دولتی و خصوصی ذیربط دایر کرد و نظریات و پیشنهادات آنان را در رابطه به جلسه آینده جمع آوری شده است.

بعد سلطان احمد سروری مشاور وزارت صنعت و تجارت در امور موافقتنامه ها در مورد تعدیل موافقتنامه اپتیکا و ذبیح الله مدبر یکی از مسوولان وزارت صنعت و تجارت  در خصوص سند موافقتنامه تعرفه ترجیحی، معلومات ارائه کردند.

در این جلسه محمد عمر داوودزی نمایندۀ خاص رییس جمهور در امور پاکستان، کبیر عیسی خیل مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور حقوقی، عطاالله نصیب رییس واحد تسهیل سرمایه گذاری و شمار دیگری از مسوولان وزارت صنعت و تجارت، نظریات و پیشنهادات شان را در خصوص جلسه قریب الوقوع اپتیکا ارائه کردند.

رییس جمهوری در صحبت هایش باتشکر از نظریات و پیشنهاد های آنان، گفت: جای افتخار است که امروز یک تیم قوی داریم که مسایل ملی افغانستان را در کوتاه، وسط و دارازمدت سنجیده می تواند.

وی در مورد اهمیت موقعیت افغانستان، روابط تجارتی و ترانزیتی افغانستان و پاکستان به ویژه سند اپتا، معلومات دادو گفت که شما با قوت به مذاکره بروید و این مذاکرات به اساس اصول و منفعت به همه باشد و قوانین بازی بین المللی در آن مراعات شود.

رییس جمهوری در مورد توسعۀ تجارت میان افغانستان و آسیای مرکزی معلومات داد و گفت که آیندۀ تحرک جهانی را آسیا تضمین می کند و ضرورت واضح است که افغانستان را در تصویر وسیع آسیا مشاهده کنیم.

رییس جمهوری به آنان هدایت داد که یک تیم مذاکراتی ملی را تعیین کنند، تا شیوه مذاکراتی شان اصولی و نتیجه بخش باشد.

رییس جمهوری با اشاره بر اینکه طرح صعنتی شدن افغانستان بسیار اساسی است، گفت که ۸۵ در صد واردات ما در داخل کشور تولید شده می تواند و ظرفیت خرید نیز موجود است، بناً تلاش اساسی ما این است که افغانستان را به یک کشور صادر کننده مبدل کنیم. ماری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا