اخبارامنیت

جلسۀ شورای امنیت ملی به ریاست رییس جمهوری، برگزار شد

کابل/۲۴ قوس/باختر

جلسۀ شورای امنیت ملی به ریاست محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، شام دیروز در ارگ برگزار شد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این جلسه با ارائه گزارش از پیگیری و تطبیق مصوبات قبلی شورای امنیت ملی، در رابطه به طرح تطبیقی برنامه عمل همکاری میان افغانستان و پاکستان (APAPPS) و اتخاذ رویکرد جدید در مورد مدیریت امور و امنیت سرحدات، بحث و تبادل نظر شد.

ابتدا رییس دارالانشای شورای امنیت ملی در خصوص پیگیری و تطبیق فیصله ها و مصوبات قبلی شورای امنیت ملی به جلسه معلومات ارائه کردو گفت که بعضی از این فیصله ها و مصوبات تطبیق گردیده و شماری در حال عملی شدن است.

سپس محمد عمر داوودزی نمایندۀ خاص رییس جمهور در امور پاکستان در مورد طرح تطبیقی برنامه عمل همکاری میان افغانستان و پاکستان (APAPPS)، به جلسه معلومات ارائه کرد.

وی گفت که هر دو کشور برای اقدامات عملی در خصوص مسودۀ برنامه عمل همکاری میان افغانستان و پاکستان (APAPPS) که شامل گسترش روابط دولت با دولت، نقش همکاری پاکستان در روند صلح افغانستان و تعقیب بحث های انجام شده میان دو کشور است، کار خواهند کرد.

داوودزی گفت که یکی از مسایل عمدۀ تفاهم میان دو کشور اتصال منطقه یی، تجارت، ترانزیت، سرمایه گذاری و مسئله عودت باعزت و ادغام مجدد مهاجرین افغان از پاکستان است.

 نمایندۀ خاص رییس جمهوری در امور پاکستان از تماس های گروپ های پارلمانی افغانستان و پاکستان که به خاطر تحکیم مناسبات میان پارلمان های هر دو کشور صورت گرفته است، نیز یادآوری کرد.

بعد لوی درستیز وزارت دفاع ملی، گزارش خود را در خصوص اتخاذ رویکرد جدید در مورد مدیریت امور و امنیت سرحدات، به جلسه ارائه کردوگفت که نیروهای سرحدی که قبًل از این در چوکات وزارت امور داخله فعالیت می کردند، اکنون به وزارت دفاع ملی انتقال یافته اند، وزارت دفاع ملی از نگاه تجهیزات و تعلیمات برنامه های مشخص را برای آنان روی دست دارد.

وی افزود که این نیروها با معیارهای تشکیلاتی اردوی ملی عیار شده اند و بعد از انسجام و تعلیمات بیشتر، دوباره تعبیه خواهند شد تا ستر بهتر سرحدات صورت گیرد.

داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی در این خصوص، گفت که شورای امنیت ملی روی یک راهکار به خاطر تامین امنیت سرحدات کار می کند که با درنظرداشت ظرفیت های جدید تکنالوژی و حمایت مردمی، سرحدات بیشتر تامین امنیت خواهد شد.

رییس جمهوری پس از استماع گزارش ها و صحبت های متذکره، با اشاره به پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی، گفت: صلح و ثبات در افغانستان، باعث صلح و ثبات در منطقه است.

وی افزود: صلح باعث خواهد شد تا پروژه های بزرگ اقتصادی برای رفاه و انکشاف اقتصادی افغانستان و منطقه، به اسرع وقت عملی شود.

رییس جمهوری تصریح کرد که دیدگاه ما بحیث دولت- ملت؛ دیدگاه گسترش همکاری های منطقه یی، تجارت، ترانزیت و عملی کردن پروژه های بزرگ اقتصادی است.

رییس جمهوری گفت که تلاش دولت افغانستان این است تا دیدگاه اقتصادی خود را با پاکستان و کشورهای آسیای مرکزی و سایر همسایه ها، شریک کند.

رییس جمهوری با اشاره به افتتاح خط آهن خواف- هرات، یک بار دیگر بر اهمیت اتصال منطقه یی تاکید کردو گفت : بدون یک چارچوب واضح همکاری های منطقه یی به خاطر صلح و ثبات در افغانستان، چالش ها همچنان در منطقه پابرجا خواهند ماند.

وی تاکید کرد که صلح، ثبات، همکاری های منطقه یی و انکشاف از موضوعات مهم برای کشورهای منطقه است و اجماع منطقه یی برای تقویت آن ممد واقع می شود.

رییس جمهوری، طرح وزارت دفاع ملی را برای انسجام دوباره و تعبیه قوت های سرحدی به منظور ستر بهتر سرحدات، مورد تایید قرار داد.

در اخیر جلسه خاطرنشان شد که با استفاده از تکنالوژی جدید در ستر سرحدات، از تردد قاچاقبران و تروریستان جلوگیری صورت خواهد گرفت. همچنان بر دیپلوماسی فعال با همسایه ها در قسمت مبارزه با قاچاقبران مواد مخدر و تروریستان، تاکید شد.عبدالخالق

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا