اخبارامنیتفرهنگ

جنگ و ناامنی به محلات تاریخی و باستانی بغلان آسیب رسانده است

پلخمری/ ۱۶قوس/ باختر

مسوولان ریاست اطلاعات وفرهنگ بغلان از وارد شدن خسارات در محلات تاریخی و باستانی از اثر جنگ و ناامنی ابراز نگرانی می کنند.

عبدالبشیر اظهر٬ آمر فرهنگ و گردشگری ریاست اطلاعات وفرهنگ بغلان به خبرنگار آژانس باختر گفت که یکی این محلات تاریخی و باستانی آبدۀ تاریخی سرخ کوتل است که در شمال شهر پلخمری و در غرب شاهراه پلخمری-سمنگان در چشمۀ شیر موقیعت دارد و به محل جنگ و درگیری مبدل شده است. ‌ ‌

معبد سرخ کوتل که در دوران کنشکا ایجاد شده است٬ در عصرش یکی از مهم ترین کانون های فرهنگی،عقیدتی و هنری به شمار می رفت.

وی گفت که این ساحۀ باستانی به محل درگیری مبدل شده است و با اصابت مرمی های ثقیل و خفیف بر تخریبات این ساحۀ باستانی افزود شده است.

 

اظهرافزود: تمامی محلات باستانی و آبدات تاریخی که در ساحات تحت حاکمیت دولت قرار دارد٬ از آنان به شکل اساسی حفاظت و نگهداری می شود، اما متباقی ساحات تاریخی از جمله چهارشنبه تپه و چم قلعه که در ساحۀ مخالفان دولت قراردارد روبه تخریب و انهدام است.  آمر فرهنگ و گردشگری ریاست اطلاعات وفرهنگ با ابراز نگرانی از تخریب محلات باستانی و تاریخی در بغلان گفت:  در صورت تداوم ناامنی٬ آسیب جدی به محلات تاریخی و باستانی که معرف و هویت تاریخی این سرزمین است٬ وارد خواهد شد.

گفتنی است که بغلان یکی از ولایت های باستاتی و تاریخی کشور است که بیست وهشت محل تاریخی و باستانی را درخود جاداده است که ثبت ریاست اطلاعات وفرهنگ بغلان است. محفوظ حمیدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا