سیاستاخبارTOP

حمایت جهان اسلام از روند صلح افغانستان روبه ‌گسترش  است

کابل/ 2 جدی / باختر

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه، در نشست مجازی با سفیران افغانستان در کشورهای اسلامی، در مورد کسب حمایت هرچه بیشتر کشورهای جهان اسلام از روند صلح افغانستان، بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش آژانس باختر؛ سفیران جمهوری اسلامی افغانستان درپیوند به پیشبرد دیپلماسی فعال اسلام‌- محور و تلاش‌های‌ شان در راستای جلب پشتیبانی از روند صلح صحبت کردند و به وزیران  امور خارجه و حج اوقاف، در مورد گسترش حمایت‌های جهان اسلام از روند صلح افغانستان معلومات دادند.

در این نشست که وزیر حج و اوقاف نیزحضورداشت، اتمر به سفیران افغانستان در کشورهای اسلامی هدایت داد که زمینۀ راه اندازی بحث‌های علمی و مذهبی میان علمای کشورهای میزبان و عالمان دینی افغانستان پیرامونِ حمایت از برقراری صلح و آرامش در کشور را، فراهم کنند.

وزیر امور خارجه با تأکید بر نقش فعال زنان در موفقیت  مذاکرات صلح وآشتی ملی، خواستار مشارکت زنان در فرآیند صلح شد و از زنانی که عضویت پارلمان افغانستان را دارند، تقاضا کرد که با همتایان خویش در کشورهای اسلامی و جامعۀ بین المللی، تماس بگیرند و برای کسب حمایت آنان از ناجایز بودن جنگ و خشونت‌ها در افغانستان، تلاش‌های لازم به خرج دهند.

اتمر خاطرنشان کرد که با به‌دست‌آوردن فتواهای علمای جهان اسلام مبنی بر تحریم جنگ و خشونت، می‌توان به طالبان این نکته را تفهیم کرد که جنگ آنان در افغانستان هیچ‌گونه مبنای شرعی  وقانونی ندارد و از ادامۀ آن، باید خودداری به‌عمل آید.

وزیر امور خارجه همچنان به سفیران کشور در خارج هدایت داد که زمینۀ سفر علمای کشورهای مربوط را به افغانستان و یا رفتن آنان به قطر و یا رفتن عالمان دینی افغانستان به آن‌کشورها را، با بذل مساعی لازم، مساعد کنند.

همچنان  وزیر امور خارجه از تلاش‌های دولت اندونیزیا به خاطر تنظیم سفر یکی از علمای معروف و برجستۀ آن‌کشور به افغانستان در راستای حمایت از روند صلح و پایان‌دادن به خشونت‌ها در کشور، ابراز قدردانی کرد.احمدضیا احمدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا