جهان

حمله انتحاری بر سپاه پاسداران در جنوب ایران

تهران – منا بع خبری بین ا لمللی – 25 دلو – باختر
در یک حمله انتحاری بر موتر بس  حامل نظامیان سرحدی  سپاه پاسداران در ولایت  سیستان و بلوچستان ایران ده ها تن  کشته شدند.
قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای گفته است که این حمله انتحاری با استفاده از یک موتر "مملو از مواد انفجاری در مجاورت موتر بس  حامل عسا کر یکی از قطعا ت قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه "صورت گرفته است که علاوه بر کشته شدگان یک تعداد زخمی هم بر جا ی گذاشته است که به گفته خبر گزاری تسنیم  ایران به شهر زاهدان  منتقل شده اند
سپاه پاسداران عاملان این حمله را "تروریست‌های تکفیری و مزدوران سرویس‌های اطلاعاتی وابسته به نظام سلطه و استکبار" معرفی کرده است.
بنا بر گزارش‌ها ،  این حمله انتحاری در جاده خاش-زاهدان در جنوب شرق ایران رخ داده است.
گروه جیش‌العدل که ایران آن را "گروه تروریستی" می‌داند، در بیانیه‌ای در کانال تلگرام خود مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته و گفته است تمام سرنشینان موتر سرویس کشته شده‌اند.

 

ولایت  سیستان و بلوچستان یکی از ناامن ترین مناطق مرزی ایران است. به گفته منا بع خبری بین المللی،آمیخته بودن جمعیت شیعه و سنی، فعالیت گروه‌های مسلح بلوچ، مرز طولانی با پاکستان، قاچاق سودآور مواد مخدر، تبعیض گسترده و نارضایتی اهالی از مسئولان محلی و حکومت مرکزی و دسترسی آسان به سلاح از عواملی معرفی شده‌است که در تضعیف امنیت این ولایت موثراست.
به گزارش خبر گزاری فارس ایران  ، احمدعلی موهبتی والی  سیستان و بلوچستان "سه روز عزای عمومی" در این ولایت اعلام کرده است.
مولوی عبدالحمید، امام جمعه سنی‌های زاهدان هم حمله را تقبیح  کرد و گفته است: "بدون شک بیش از هر کسی، مردم سیستان‌وبلوچستان از چنین حوادثی آسیب می‌بینند، مردمی که خواهان امنیت و صلح در سایۀ آزادی و توسعه فراگیر هستند."
څارنوال  زاهدان نیز  گفته است: "نیرو‌های انتظامی و امنیتی در تلاش برای شناسایی و دستگیری عاملان این حمله انتحاری هستند."
محمدجواد ظریف، وزیرامور خارجه ایران، گفته است همزمان این حمله با نشست وار سا  "تصادفی نیست."

طبق یک خبر دیگر: 
سفرای مقیم تهران، مقام ها و احزاب سیا سی  حمله تروریستی زاهدان ایران  را تقبیح کردند.
به گزارش  آژانس خبری دولتی  ایران  جمعی از سفیران مقیم تهران، برخی مقام های نظا می و ملکی  و احزاب و نهادهای سیاسی حمله تروریستی دیروز را که به شهادت جمعی از نظامیان  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منجر شد، تقبیح کردند.
حسن روحا نی رییس جمهورایران  حمله وحشیانه  بر موتر  حامل منسوبان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب انکشور  را نمایش عمق استیصال و درماندگی جنایتکار و ایادی دشمنان ملت ایران دانست و تاکید کرد: بی تردید آمران و تمام عوامل این اقدام وقیحانه و شوم، با تلاش و همت نیروهای  امنیتی و انتظامی کشور به زودی به سزای جنایت خود خواهند رسید.
به گزارش ایرنا، در حمله تروریستی چهارشنبه شب بر موتر حامل نیروهای سپاه پاسداران در ولایت  سیستان و بلوچستان 27 تن جان باختند  و 13 تن دیگر نیز زخمی شدند.
گروهی موسوم به «جیش العدل» مسوولیت این حمله  را برعهده گرفته است.#آشنا
 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا