TOPجهان

خلیلزاد به کانگرس امریکا: حقوق زنان افغان اهمیت دارد، از آن حمایت می‌کنیم

واشنگتن/وی او ای/2ميزان/باختر
زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان در جلسۀ استماعیۀ کانگرس امریکا، به پرسش‌های قانون‌گذاران امریکایی در مورد مذاکرات صلح افغانستان پاسخ داد، استماعیه یی که بیشتر بر حفاظت از حقوق زنان افغان تمرکز داشت.
در این جلسه که شام دیروز  برگزار شد، ستیفن لینچ، رییس کمیته فرعی امنیت ملی مجلس نمایندگان امریکاگفت: “نمی‌خواهیم از روی بی احتیاطی دست آورد های مردم افغانستان، به ویژه در بخش حقوق زنان از دست برود.”
لینچ گفت که ۱۹ تن از اعضای ولسی جرگه افغانستان در نامه‌ یی به این کمیته از امریکا خواسته اند تا از حقوق زنان افغان دفاع کند و “در توافق با طالبان باید حقوق تمامی زنان و مردان افغان محفوظ باشد؛ باید مانع رفتن دختران به مکتب نشود؛ منتج به تخریب تاسیسات ما و سبب عقبگرد دست‌آورد‌های دموکراسی و آزادی نشود.”
خلیلزاد نیز با تاکید بر این مسئله گفت: “می‌خواهم اطمینان دهم که حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها،‌ کودکان و تمامی شهروندان افغانستان، به ویژه زنان برای امریکا بلندترین اهمیت را دارد. من می‌خواهم به زنان افغانستان بگویم که ما با آنان خواهیم بود.”
او در پاسخ به سوالی که چرا مسئله حقوق زنان در توافقنامه امریکا- طالبان درج نشده بود و اکنون چگونه به این موضوع رسیدگی شده می‌تواند گفت: “هنوز مذاکرات جریان دارد، و هنوز توافقنامه طالبان-امریکا تطبیق نشده است. با وجود آنکه این مذاکرات به مالکیت افغانان و به رهبری افغانان است، ما در آن دخیل خواهیم بود، از آن نظارت خواهیم کرد و با تاکید نظریات خویش را ابراز خواهیم داشت. می‌خواهم به شما اطمینان دهم که از حقوق زنان و دست‌آوردهای که در این خصوص داشته ایم که به آن باید افتخار کنیم، حمایت خواهیم کرد.”
خلیلزاد گفت که طالبان گفته اند که زنان حق تحصیل و کار را خواهند داشت و می‌توانند منحیث وزیر نیز ایفای وظیفه کنند. اما او افزود که باید انتظار کشید و این گفته های آنان را در عمل مشاهده کرد، اگر بخشی از حکومت آینده افغانستان باشند.
او تلویحاً در خصوص حقوق زنان و اقلیت‌ها گفت هر تصمیمی را که افغانان می‌گیرند، بر پالیسی امریکا در خصوص کمک‌های آینده به افغانستان تاثیر خواهد گذاشت و انتخاب و عملکرد مذاکره‌کنندگان افغان، چگونگی کمک‌های آیندهٔ امریکا را شکل خواهد داد.
خلیلزاد گفت: “ما نمی‌خواهیم سیستم خویش را بر دیگران تحمیل کنیم، اما به مذاکره کنندگان واضح ساختیم که انتخاب و سلوک شان بر اندازه و محدودهٔ کمک‌های آینده امریکا به افغانستان، تاثیرگزار خواهد بود.”
نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان افزود که سایر کشورها و سازمان‌های کمک کننده نیز موقف مشترک و مشابهی دارند.
خلیلزاد در پاسخ به سوالی در مورد تدابیر برای از بین بردن تهدیدات برخاسته از پناه‌گاه‌های امن تروریستان در پاکستان به امریکا، گفت که پاکستان در خصوص تلاش‌های امریکا برای تامین صلح در افغانستان کمک کرده است.
او با وجود آنکه در مورد تهدید به امریکا اشاره نکرد، افزود که در کنار سایر مذاکرات موضوع یک توافق میان افغانستان و پاکستان نیز مورد بررسی قرار دارد؛ توافقی که هر دو جانب در آن موافقت خواهند کرد که از قلمروشان علیه همدیگر استفاده صورت نگیرد.
خلیلزاد اظهار امیدواری کرد که پس از تکمیل شدن سایر مذاکرات، در این خصوص نیز به موفقیت برسند.فریده بابک.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا