گزارشات

خلیلزاد و دشواری های جدید در ماموریت صلح

کابل 22 دلو / باختر
زلمی خلیلزاد  نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای افغانستان ٬به زودی پنجمین دور سفرش را به شماری ازکشورهای منطقه واروپایی آغازمی کند تا ماموریتش را کشاندن طالبان به میز مذاکره با دولت افغانستان است دنبال کند .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد ٬وزارت خارجه امریکا با نشر اعلامیه گفته است که خلیلزاد در روز های نزدیک ٬ سفرش را از پاکستان آغاز  می کند . او به افغانستان ٬ ترکیه ٬آلمان بلژیک وقطر نیز سفر می کند .
قراراست زلمی خلیل‌زاد بۀ تاریخ ۲۵ ماه فبروری بار دیگر با نمایندگان طالبان در قطر ملاقات ‌کند.
چهارمین دور نشست طالبان و  نماینده خاص وزارت خارجه  امریکا افغانستان اول دلوماه جاری  در دوحه پایتخت قطر برگزار شد که شش روزادامه یافت . بعد از ختم مذاکرات دوحه خلیلزاد در یک پیام تویتری نوشت که مقام های  ارشد سیاسی و نظامی را در واشنگتن ٬ از نتایج  تلاش‌هایش در مورد روند  صلح افغانستان قرار داد و با آن‌ها مشوره کرده‌است .
روزنا مه والستریت ژورنال نوشته بود که بربیناد توافق که به میان آمد است ٬ درنشست  برنامه ریزی شده است  نمایندگان امریکا و طالبان که به تاریخ ۲۵ ماه جاری عیسوی صورت خواهد گرفت ٬واشنگتن جدول زمان بندی خروج نیروهای امریکایی ازافغانستان را اعلام خواهد کرد و نیز گروه طالبان ضمانت  خواهند داد که کابل  تهدید برای کشور های دیگرنه خواهد بود .
سفر اخیر خلیلزاد به منطقه و دیدار شش روزه او با نمایندگان طالبان در دوحه از سوی طالبان با با نتجه اعلام شد که در آن روی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان موافقه شده است . مگر حالا نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای افغانستان می گوید که او تنها برای مذاکرات رو در رو میان حکومت افغانستان و طالبان تلاش می کند هدف او تامین امنیت است نه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان .
ازطرف دیگر تلاش های  امریکا برای صلح در افغانستان که دیدار با طالبان یک بحث محوری در آن است تحت شعاع تلاش های مسکو قرار گرفته است .
هفته گذشته مسکو میزبان نشست طالبان با سیاسیون افغان بود  با آنکه حکومت روسیه هر نوع نقش در برگزاری نشست مسکو را رد کرد و آن را کار اتحادیه مهاجران افغان مقیم روسیه دانست  مگر باور براین است که این گونه تلاش ها بدون هماهنگی و نظر کشور میزبان امکان پذیر نیست .
از طرف دیگر سفر خلیلزاد به کشور های منطقه در حالی صورت می گیرد که فضای  جاری با زمان برگزاری  مذاکرات دوحه فرق دارد.
درآن هنگام مساله خروج نیروهای های امریکایی یک بحث اصلی بود حتا امریکاییان آن را شعار میدادند. مگر حالا دیپلماتان امریکایی می گویند که در گام نخست مساله صلح برای آنها مطرح است نه خروج نیروهای خارجی .
در کنار این مسایل ٬ دولت افغانستان نیز در قبال گفت و گو های صلح که حالا طالبان و خارجی ها در آن نقش محوری دارند موضع جدی تر را اتخاذ کرده اند و بر هماهنگی این تلاش ها از مجرای دولت افغانستان تاکید دارد  و هشدار داده اند که این دولت افغانستان است که حرف اخیر را میزند.
دابینز نماینده  پیشین امریکا  درامور افغانستان و پاکستان دررابطه به اظهارات رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر که گفته است از نظر این گروه ، دولتی درافغانستان وجود ندارد  ونیروهای مسلح این کشورنیزباید منحل شوند ، تاکید کرده است که اگرطالبان  از مواضع کنونی این گروه عقب نشینی نکنند درمذاکرات صلح افغانستان پیشرفتی  صورت نخواهد گرفت .
سخنگوی ماموریت پشتیبانی قاطع می‌گوید که هیچ برنامه‌یی برای کاهش و یا خروج نیروهای امریکایی از افغانستان روی میز نیست و عملیات‌های این نیروها در برابر هر گونه تهدید در برابر امریکا در افغانستان ادامه خواهند یافت . او با تاکید گفته است که امریکا برا ی تامین صلح درافغانستان تلاش می کند و ازگروه طالبان خواسته است که برای مذاکرات بادولت افغانستان حاضر شوند .
موضع گیری های تازه درروند سیاسی افغانستان ٬ ماموریت خلیلزاد را با دشواری های مواجه خواهد ساخت .
از سوی هم جان بس  سفیر امریکا درکابل در تازه ترین اظهارات خود یک بار دیگر تاکید کرده است که تلاش‌های اخیر در پیوند به صلح افغانستان، امیدوارکننده است و سفارت امریکا در کابل، تلاش‌هایش برای تأمین صلح در افغانستان به رهبری و مالکیت افغان‌ها را شدت بخشیده است.
این درحالیست که هفته گذشته مسکو میزبان برگزاری  نشست احزاب سیاسی وچهره های سیاسی افغانستان ونمایند گان طالبان بود  و دیپلماتان روسی از پاکستان دیدار کردند
تلاش های امریکا و روسیه در قبال افغانستان که هر کدام با برنامه ٬دیدگاه و سلیقه خود آن را دنبال می کنند،  نمایانگر آن است که افغانستان همچنان در گیر رقابت ها بیرونی است و در چنین یک فضا بعید است از صلح در افغانستان  و منطقه سخن گفت . جاوید روشان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا