جهان

درخواست بنگلادش از چین و هند ، برای تامین امنیت مسلمانان روهینگیا

دهلی جدید -ایرنا- 23 دلو- باختر
بنگلادش ازحکومت  هند، چین و سایر کشورها ی عضو  اتحایه  آسیان خواست تا در ایجاد مناطق امن برای مسلمانان روهینگیا به بنگلا دش   کمک کنند.

به گزارش روز نا مه  'اوراسیا تایمز'، مقامات دیپلماتیک هندی اعلام کردند که ای کی عبدالمومن وزیر امور خارجه بنگلادش در سفر اخیر خود به هند و درجریان  دیدار با نارندرا مودی نخست وزیر و سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند ضمن تاکید بر تعهد بنگلادش برای محافظت از مسلمانان روهینگیا خواهان ایجاد یک منطقه امن برای این گروه اقلیت در میانمار و نظارت هند، چین و کشورهای عضو  'آسیان  بر این منطقه شده است.
وزیر امور خارجه بنگلادش همچنین به شدت از اقدام هند در اخراج مسلمانان روهینگیا به ایالت راخین در میانمار ابراز نگرانی کرده است..
هم اکنون هند پناهجویان روهینگیای حاضر در این کشور را به منطقه چیتاگانگ  بنگلا دش  منتقل می کند. در این منطقه بنگلادش با کمک جامعه بین المللی کمپ های موقت برای اسکان روهینگیاها احداث کرده است.
به گفته مقامات بنگلادشی، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون بیش از یک هزار و 300 مسلمان روهینگیا به دلیل هراس از بازگشت به میانمار، هند را به مقصد بنگلادش ترک کرده اند
ترس از بازداشت در هند و همچنین بازگشت به میانمار سبب شده است تا تعداد بیشتری از پناهجویان حاضر در هند به بنگلادش سفر کنند.
روهینگیایی‌ها از تبعیض‌هایی که علیه‌شان در میانمار صورت  میگیرد  در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد .
به گفته مقامات بنگلادشی از ماه ا گست سال 2017 نزدیک به 700 هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند درحالی که پیش از این حدود 400 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند.
هم اکنون بیش از 900 هزار مسلمان روهیگنیا درکمپ های مهاجران در منطقه 'کاگس بازار' بنگلادش به سر میبرند.
ارتش و گروه های بودایی با حمله به مسلمانان روهینگیا اقدام به کشتار، تجاوز و آتش زدن روستاهای روهینگیایی ها کرده اند.
به گفته سازمان داکتران  بدون مرز در جریان این حملات بیش از شش هزارو 500 مسلمان روهینگیایی کشته شده اند. اشنا .
 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا