جهان

درگیری‌های خونین در شهرهای سرحدی ونزویلا

کاراکاس – بی بی سی نیوز- 5 حوت – باختر
در حالی که مخالفان حکومت تلاش می‌کنند اقلام کمکی و آذوقه را از برازیل و کلمبیا به داخل ونزویلا بیاورند، میان آنها و ماموران امنیتی درگیری‌های خونینی روی داده است. نیکلاس مادورو ، رییس جمهور ونزویلا روابط دیپلماتیک با کلمبیا را قطع کرده است اما رییس‌جمهور کلمبیا ممانعت از ورود کمک‌های انسان‌دوستانه را جنایت علیه بشریت خوانده است.
در مرز ونزویلا با کلمبیا نیروهای ضدشورش با گاز اشک‌آور و موترهای زره‌پوش سعی در بسته نگه‌داشتن مرز دارند و همزمان گزارش شده است ۱۳ مرزبان با عبور از مرز به کلمبیا پناهنده شده‌اند.
خبرنگارانی که در منطقه مرزی میان کلمبیا و ونزویلا مستقرند از شدت درگیری‌ها خبر می‌دهند و می‌گویند معترضانی را دیده‌اند که جراحات جدی برداشته‌اند همچون از دست دادن چشم.
کلمبیا حدود عصر دیروز به وقت  امریکا  تعداد مجروحان این درگیری‌ها را ۳۰۰ نفر اعلام کرد.
رییس جمهور ونزویلا که با بحران جدی مشروعیت روبروست دستور بسته شدن موقت سرحد کلمبیا را داده است.
او روز پنجشنبه سرحد کشورش با برازیل را هم بست تا مانع از ورود کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه  امریکا شود.
امریکا به درخواست خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان حکومت که خود را رییس‌جمهور موقت کشورش هم خوانده است ، چندین تن اقلام ضروری و دوا به پشت سرحدات ونزویلا در کلمبیا و برازیل ارسال کرده  است اما  مادورو می‌گوید این یک "نمایش مضحک" از سوی  امریکا برای براندازی دولت ونزویلا و مقدمه‌چینی برای "اشغال" این کشور است.
روز جمعه هم درگیری میان نیروهای اردو با معترضان در نزدیکی سرحد برازیل دو کشته و کم از کم ۱۰ زخمی برجای گذاشت. دیروز صبح هم  دو نفر دیگر کشته شدند.  فریده

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا