اخبارجامعه

در نشستی به ریاست رییس جمهوری روی مسودۀ استراتیژی ملی معلولیت، بحث شد

کابل/۱۶ قوس/باختر

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز طی نشستی با هیئت رهبری وزارت دولت در امور شهدا و معلولین، روی مسودۀ استراتیژی ملی معلولیت، بحث کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این نشست که از طریق ویدیوکنفرانس در ارگ انجام شد و در آن شماری از اعضای کابینه نیز در آن حضور داشتند، ابتدا لعل الدین آریوبی وزیر دولت در امور شهدا و معلولین طی صحبتی از توجه همیشگی رییس جمهور به افراد دارای معلولیت، تشکر کرد.

سپس حبیب خان مشاور وزارت دولت در امور شهدا و معلولین در مورد مسودۀ متذکره که قرار است به یک استراتیژی مبدل شود، معلومات همه جانبه ارائه کرده، گفت که هدف از ایجاد استراتیژی ملی معلولیت بهتر شدن زندگی افراد دارای معلولیت و ایجاد فرصت ها و امکانات بیشتر به آنان است.

وی افزود که این استراتیژی برای مدت ده سال به افراد دارای معلولیت مدنظر گرفته شده است و هر سه سال بر اساس نیازمندی و خواست افراد دارای معلولیت، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

سپس شماری از اشتراک کنندگان نشست این ابتکار وزارت دولت در امور شهدا و معلولین را بخاطر کمک همه جانبه به افراد دارای معلولیت مورد ستایش قرار دادند و به منظور غنامندی بیشتر این مسوده، نظریات و پیشنهادات شان را ارائه کردند.

رییس جمهوری پس از استماع صحبت ها و نظریات آنان، تلاش های وزارت دولت در امور شهدا و معلولین را مورد تقدیر قرار داد و گفت که کارهای انجام شده، کافی نیست و نیاز است که ابتکارات جدید در استراتیژی ملی معلولیت در نظر گرفته شود.

رییس جمهور افزود که در سکتورهای معارف، صحت، مسکن، زراعت و صنعت و همچنان در بخش های آگاهی عامه و استخدام به افراد دارای معلولیت اقدامات مشخص تعریف شود و گزارش پیشرفت های آن به ریاست جمهوری ارائه شود.

رییس جمهوری گفت که در یکی از جلسات شورای عالی اقتصادی با بخش خصوصی نشست خاص صورت گیرد تا مشکلات افراد دارای معلولیت با مشارکت آنان، حل شود.

رییس جمهوری با اشاره بر اینکه رسیدگی به افراد دارای معلولیت یک مسئولیت اجتماعی و اخلاقی است، به وزارت ها و ادارات مربوطه در راستای ایجاد یک چوکات واضح با وزارت شهدا و معلولین در بخش های مختلف، هدایت داد که به خواست های اساسی افراد دارای معلولیت، توجه صورت گیرد.

 رییس جمهوری در اخیر سخنانش خطاب به مسوولان وزارت دولت در امور شهدا و معلولین گفت که شما باید تا یک ماه آینده؛ پالیسی، استراتیژی و پلان عمل را ترتیب کنید و با ریاست عمومی ادارۀ امور شریک کنید.ماری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا