سیاست

دولت و علمای اندونیزیا از روند صلح افغانستان حمایت می کنند

دولت و علمای اندونیزیا از روند صلح افغانستان حمایت می کنند

 

کابل/۴جدی/ باختر

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه، صبح امروز در حالی‌که محمد قاسم حلیمی وزیر حج و اوقاف نیز حضور داشت، با یوسف کلا رییس شورای مساجد، رییس کمیتهٔ هلال احمر اندونیزیا و معاون پیشین رییس جمهور آن کشور و هیئت همراهش، در قصر ستوری وزارت امور خارجه،  دیدار کرد.

در این دیدار اتمر، با یادآوری از روابط سیاسی، دینی و تاریخی میان افغانستان و اندونیزیا، از نقش مثبت و اثرگذار آن کشور در حمایت از روند صلح و ایجاد سهولت‌ها برای گفت وگوهای صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان ابراز سپاس و امتنان کرد.
اتمر تلاش‌های اندونیزیا را برای برقراری آتش‌بس، انسجام علمای جهان اسلام در حمایت از روند صلح و اجماع منطقه‌یی و جهانی برای کامیابی این روند، مثبت و مهم خواند.
وزیر امور خارجه در مورد نقش علمای اسلامی در تفسیر واحد از صلح و اهمیت آن در زمینهٔ حل مسالمت‌آمیز بحران افغانستان به تفصیل صحبت کرد و از برگزاری کنفرانس علمای اسلام (۱۳۹۷) در حمایت از روند صلح افغانستان در اندونیزیا قدردانی کرد.

سپس، کلا برگزاری نخستین دور مذاکرات میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه را یک گام مهم در راستای رسیدن به صلح در افغانستان دانست و اظهار کرد که اندونیزیا با تمام توان از گفت وگوهای صلح افغانستان حمایت می‌کند و به تلاش هایش برای ایجاد اجماع منطقه‌یی و حمایت علمای جهان اسلام از این روند، ادامه می‌دهد.

در ادامه هردو جانب افزون بر گفت وگوها پیرامون موضوعات مرتبط به روند صلح، راجع به همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، فرصت‌های مناسب تجارتی و سرمایه‌گذاری مشترک و تبادل‌تجارب و مهارت‌ها میان دو کشور، نیز صحبت و تبادل نظر کردند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا