سیاستاخبار

دوموافقتنامه و یادداشت تفاهم میان افغانستان و ترکمنستان به امضاء رسید

 

کابل/۲۰ جدی/ باختر

محمد حنیف اتمر وزیر امورخارجه امروز، با رشید میردوف وزیر خارجهٔ ترکمنستان که در چارچوب یک‌سفر دو روزه در افغانستان حضور دارد، دیدار کرد.

در آغاز، اتمر حضور میردوف و هیئت همراهش را به کابل خوش‌آمدید گفته، با تشریح جایگاه ترکمنستان به عنوان کشور دوست، همسایه و برادر برای افغانستان، روابط میان کابل و عشق آباد را عالی و دوستانه خوانده، امضای موافقتنامه‌های جدید در جریان سفر فعلی وزیر خارجهٔ ترکمنستان را گامی در راستای تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه دانست. وزیر امور خارجه، گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و تجارتی میان افغانستان و کشورهای منطقه و تقویت اجماع منطقه‌یی پیرامون گفت وگوهای صلح و اتصال منطقه یی را از اولویت‌های مهم سیاست خارجی افغانستان دانست و گسترش روابط با کشور های همسایه و منطقه به خصوص ترکمنستان را به نفع صلح و ثبات منطقه خواند.

سپس، وزیر امور خارجهٔ ترکمنستان با ابراز خرسندی از روابط دوستانه و برادرانه میان کابل و عشق آباد و ابراز سپاس از میزبانی گرم و صمیمی افغانستان در جریان سفرش به کابل، راجع به موضوعات مهم در روابط دو کشور صحبت کرد.

میردوف اظهار داشت که عشق‌آباد متعهد به همکاری با افغانستان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و اتصال منطقه‌یی است و کامیابی و موفقیت گفت وگوهای صلح افغانستان را برای تحقق این اهداف مهم و اساسی می‌داند.

وزیر خارجهٔ ترکمنستان از حمایت قاطعانه کشورش از موفقیت روند صلح و موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان در مورد صلح و اجماع منطقه‌یی به وزیر امور خارجۀ کشور اطمینان داد.

در ادامه وزیران امور خارجهٔ دو کشور در مورد آمادگی‌ها برای افتتاح سه‌پروژه یی که قرار است در آیندهٔ نزدیک رهبران دو کشور افتتاح کنند، به تفصیل صحبت کردند.

متعاقباً، هروزیر دو موافقتنامه و یادداشت تفاهم را با حضور محمد شاکر کارگر رییس دفتر ریاست جمهوری، میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه، یما شمس رییس اداره خط آهن، حشمت الله غفوری معین وزارت زراعت، سید محبوب الله ربانی رییس تصدی نفتی امضاءکردند.

امضای موافقتنامه ها شامل برنامهٔ همکاری میان وزارت‌های امور خارجهٔ افغانستان و ترکمنستان برای سال های ۲۰۲۱و ۲۰۲۲ می شود و یادداشت تفاهم ،همکاری میان ادارات خط آهن افغانستان و ترکمنستان را احتوا می کند.

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا