سیاستTOP

رؤسای جمهور افغانستان و ترکمنستان، سه پروژه مشترک میان دو کشور به شمول خط آهن آقینه- اندخوی را افتتاح کردند

کابل/25جدی/باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز در مراسم افتتاح خط آهن آقینه- اندخوی، پروژه لین برق KV500 کرکی- اندخوی- پلخمری و پروژۀ وصل فایبر نوری امام نظر- آقینه- سرحد آباد- تورغندی که از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد، در این مراسم که برعلاوۀ رییس جمهوری کشور، قربان قلی بردی محمدوف رییس جمهوری ترکمنستان و اراکین بلند رتبۀ آن کشور از قصر رحمت ولایت لباب ترکمنستان و مقامات عالی رتبۀ افغانستان از قصر چهارچنار ارگ ریاست جمهوری در کابل از طریق ویدیوکنفرانس وصل بودند، ابتدا قربان قلی بردی محمدوف رییس جمهوری ترکمنستان صحبت کرد.
وی گفت: من یقین دارم که چنین پروژه ها پشتوانۀ قوی برای اقتصاد افغانستان بوده و به صنعت این کشور نیز موثر خواهد بود.
محمدوف از تدبیر و آینده نگری رییس جمهوری افغانستان به خاطر موفقیت پروژه های زیربنایی میان دو کشور سپاسگزاری کرد و گفت : پروژه های متذکره اعتماد مردم افغانستان را به خودکفایی افزایش خواهد داد و ترکمنستان حمایت های خویش را در عرصه های اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک با افغانستان ادامه می دهد.
رییس جمهوری ترکمنستان، روابط افغانستان و ترکمنستان را تاریخی و عمیق خواند و گفت: این روابط در عصر کنونی، معنا و مفهوم جدیدی با راه اندازی پروژه های جدید در زمینه های ترانسپورت، مخابرات و انرژی، اختیار کرده است.
وی افزود که این پروژه ها به اساس اهداف استراتیژی واضح و ظرفیت های وسیع درازمدت، دوستی واقعی میان افغانستان و ترکمنستان را بیشتر از پیش، مستحکم خواهد کرد.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در سخنرانی اش، افتتاح خط آهن آقینه – اندخوی و سایر پروژه های زیربنایی میان دو کشور را گام های ارزنده در راستای گسترش بیشتر این روابط و بخشی مهم دیدگاه اتصال منطقه یی خواند و گفت: جای بسیار افتخار است که افغانستان بعد از یک صد و چند سال، روابط دیرینه اش را با کشور های آسیای میانه تجدید می کند. دوستی بین افغانستان و ترکمنستان برای دولت و مردم افغانستان یک رابطۀ پُر ارزش است.
رییس جمهوری با اشاره بر این که بنیاد دورۀ طلایی عباسی در مرو، هرات، بلخ و بادغیس گذاشته شده بود، گفت که افغانستان و ترکمنستان از روابط دیرینۀ برخوردار اند و این مناسبات در طول تاریخ موفقیت آمیز بوده است.
رییس جمهوری کشور گفت که بهره برداری از پروژه های مانند اتصال خط آهن، فایبر نوری، برنامه های بزرگ همچون انتقال برق به پاکستان (تاپ) و انتقال گاز به کشورهای هند و پاکستان(تاپی) و شبکه فایبر آپتیک که آسیای جنوبی را از راه زمین به اروپا و باقی کشورهای جهان وصل خواهد کرد، سبب تغییرات بهتر در شرایط زندگی مردم افغانستان و بهبود وضعیت کشورهای منطقه شده و از سوی دیگر این برنامه ها موجب ایجاد کوریدورهای انکشافی و اجتماعی می شود که وسیلۀ رشد سریع کشور ما خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد که اهمیت موقعیت افغانستان منحیث چهارراه اتصال آسیای مرکزی با جنوب، شرق و غرب آسیا، بهره برداری و ادامۀ کار پروژه های مهم اقتصادی و زیربنایی از جمله افتتاح خط آهن خواف- هرات که اخیراً شاهد آن بودیم، به اثبات می رساند که دیدگاه ما برای اتصال منطقه یی رویا نه، بل یک واقعیت انکار ناپذیر است.
محمد اشرف غنی گفت: آنانی که فکر می کردند ایجاد شبکه خط آهن در افغانستان محال است، دوباره فکر کنند. وی افزود که به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان از شخص رییس جمهور و ملت بزرگ ترکمنستان به خاطر ایجاد روابط دوامدار و دوام همکاری ها بین دو کشور در برنامه های بزرگ، تمویل و تطبیق پروژه ها و برنامه های بزرگ که موجب رفاه هر دو کشور و منطقه می شود، تشکر می کنم.
رییس جمهوری با اشاره به معاهدۀ ۲۱ فبروری ۲۰۱۹ میان افغانستان و ترکمنستان، گفت که اکنون سطح روابط میان دو کشور از حد یک رابطۀ عادی همسایه گی به سطح همکاری های استراتیژیک ارتقا کرده است.
وی گفت که ترکمنستان خواهان ایفای نقش کافی در روند صلح افغانستان است و از سال ۲۰۱۳ به این طرف به صورت دوامدار، خواسته است که یک دور از نشست های روند صلح افغانستان در شهر زیبای عشق‌آباد به میزبانی این کشور برگزار شود.
رییس جمهوری اضافه کرد: علمای ترکمنستان و افغانستان توافق کرده اند که در حمایت از روند صلح نشستی را برگزار کنند و باور دارم نشست علمای این دو کشور اسلامی روند مذاکرات صلح ما را بیشتر از پیش تقویت می کند.
محمد اشرف غنی خطاب به طالبان گفت: پیام من به شما این است که نبض ملت افغانستان را بخوانید، ملت ما بالای صلح اجماع کرده است و تداوم خشونت ها در تضاد با اجماع ملت افغانستان می باشد و باعث می شود که بر علیه تان بیشتر از گذشته، بسیج شوند. بناً جنگ و خونریزی را متوقف کنید و آتش بس را بپذیرید.
رییس جمهوری در اخیر سخنانش، یک بار دیگر از همکاری های ترکمنستان در جهت تطبیق برنامه های اتصال منطقه یی و توجه همیشگی رییس جمهور قربان قلی بردی محمدوف در موفقیت این روند، قدردانی کرد.
سپس رؤسای جمهور دو کشور فرمان آغاز پروژه های متذکره را صادر کردند که با قطع نوار از سوی مسوولان مربوط، پروژه های متذکره به بهره برداری سپرده شد و قطار آهن از آقینه به سوی اندخوی به حرکت در آمد.
در این مراسم یما شمس رییس عمومی ادارۀ خط آهن افغانستان، خان محمد تکل رییس ادارۀ ملی تنظیم آب و معصومه خاوری وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، هم صحبت کردند.
آنان افتتاح این پروژه های مهم میان افغانستان و ترکمنستان را گام ارزنده در راستای عملی شدن دیدگاه رییس جمهور در زمینه اتصال منطقه یی خواندند و گفتند که افتتاح پروژه های برق رسانی، نیازمندی های مردم ما را در شمال کشور مرفوع و با استفاده از خط آهن صادرات و وارادات کشور رونق خواهد یافت و پروژۀ فایبر نوری در زمینۀ دیجیتال سازی افغانستان سهولت های بیشتری را فراهم خواهد کرد.# صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا