سیاست

رئیس جمهور کرزی با اعضای شورای عالی صلح در مورد اقدامات بعدی آن شورا مشوره کرد

حامدکرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با اعضای شورای عالی صلح در مورد اقدامات آینده آن شورا در پرتو سفارشهای لویه جرگهء عنعنوی بحث و مشوره نمود.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس اطلاعاتی باختر، در این دیدار که امروز در ارگ ریاست جمهوری صورت گرفت و در آن پروفیسورحضرت صبغت الله مجددی، پیرسید احمد گیلانی، مارشال محمد قسیم فهیم و محمد کریم خلیلی معاونین ریاست جمهوری نیز اشتراک داشتند، اعضای شورای عالی صلح نظرات و پیشنهادات شان را برای پیشبرد و تقویت پروسهء صلح در روشنی از مشوره های لویه جرگهء عنعنوی مطرح کردند.

در جریان این دیدار در مورد موثر سازی پروسهء صلح، ایجاد تغییرات در ترکیب شورای عالی صلح، گسترش فعالیت های شورا در ولایات، ضرورت همکاری صادقانه پاکستان در فراهم کردن زمینه مذاکره با مخالفین، نقش کشور های منطقه و جامعه بین المللی در پروسهء صلح، ایجاد یک آدرس مشخص برای مخالفین، بیشتر کردن نقش متنفذین، بزرگان و علمای دینی در پروسهء صلح و جلب مخالفین برای مذاکره بحث و گفتگو صورت گرفت.

اعضای شورای عالی صلح گفتند: باو جود آنکه شهادت استاد ربانی یک ضربه بزرگ برای کار شورای عالی صلح بود، ولی اکثریت قاطع مردم افغانستان طرفدار صلح استند و جامعه بین المللی نیز از این پروسه حمایت میکند و در ضمن همهء طالبان نیز با صلح مخالف نمی باشند، از اینرو بهتر است که پروسهء صلح با قوت ادامه یابد و برای تسریع روند مذاکرات صلح در راه ایجاد یک آدرس مشخص برای مخالفین اقداماتی روی دست گرفته شود.

 

آنها تاکید کردند که پروسهء صلح باید به مالکیت و رهبری افغان ها ادامه یابد و کشور های خارجی تنها در ایجاد تسهیلات برای مذاکرات همکاری نمایند.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در این دیدار گفت: کوشش هایی که طی چند سال گذشته به ریاست پروفیسور حضرت صبغت الله مجددی و شهید استاد برهان الدین ربانی در راه آوردن صلح صورت گرفت، یک آدرس و مرکزیتی را از جانب دولت افغانستان برای صلح بوجود آورد برعلاوه تلاش های که در یکسال اخیر از سوی شورای عالی صلح به عمل آمد، به این شورا، هم در داخل و هم در خارج، حیثیت قابل اعتباری بخشیده است.

در این دیدار رئیس جمهور تاکید کرد که پروسهء صلح باید با پیروی از مشوره های لویه جرگهء عنعنوی با قوت ادامه یابد و یک شخصیت ملی و متنفذ در راس آن قرار گیرد.

در اخیر این دیدار فیصله شد، تا پس از کنفرانس بن نشست دیگری میان رئیس جمهور و اعضای شورای عالی صلح برگزار گردد و در آن در مورد تعیین رئیس جدید شورای عالی صلح و اقدامات بعدی آن تصمیم اتخاذ گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا