جهان

روز جهانی آگاهی از بیماری سرطان

واشنگتن – صدای امریکا – 16 دلو – باختر
بنابه مطالعات، مصرف زیاد گوشت سرخ و غذاهای سرخ شده در روغنی که چندین بار از آن استفاده شده است، خطر ابتلا به برخی از سرطان ها را افزایش می دهد.
چهارم فبروری، به منظور آگاه سازی مردم نسبت به سرطان و تشویق آنها در پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری، روز جهانی سرطان تعیین شده است. این روز بین المللی توسط اتحادیه بین المللی کنترول سرطان بنیان گذاشته شد.
به گزارش سازمان ملل متحد، یک سوم از سرطان ها قابل پیشگیری هستند.
در اینجا به چهار دسته غذای که خودداری از آنها در سلامت کل و در پیشگیری از سرطان مهم هستند، اشاره می کنیم.
غذاهای بسته بندی شده:
غذاهای بسته بندی آماده برای خوردن آنتی اکسیدان کمی در خود دارند. چرا که آنتی اکسیدان در میوه ها و سبزی های تازه یافت می شوند که رادیکال های آزاد در بدن را خنثی می کند در نتیجه وجود آنها برای کم کردن استرس اکسیداتیو و آسیب دیدن سلول ها ضرری است و یکی از لازمه های پیشگیری از سرطان.
غذاهایی که با روغن مانده و دوباره داغ شده درست شده اند.
این غذاها حاوی رادیکال های آزاد زیادی هستند که باید آنها را کاملاً از رژیم غذایی حذف کرد.
گوشت سرخ:
مطالعات زیادی نشان داده است که مصرف زیاد گوشت سرخ یکی از عوامل ابتلا به سرطان است. آهن حیوانی در گوشت سرخ می تواند موجب تولید ترکیباتی در بدن شود که به سلول ها صدمه وارد کرده و منجر به سرطان شود. علاوه بر این، گوشت های فراوری شده مثل سوسیس و کالباس شامل «نیترات» هستند که ابتلا به برخی از سرطان ها را بالا می برند.
کاربوهیدرات بد:
غذاهایی که شاخص گلوکز بالا دارند به برخی از سرطان ها ربط داده شده اند. بهتر است از مصرف آرد سفید، برنج سفید، نوشابه های گاز دار، و آب میوه های شیرین خودداری کرد و آنها را با غذاهایی جایگزین کرد که شاخص گلوکز پایین‌تری دارند.
پی اچ اسیدی:
بنابه چندین مطالعه، اسیدی بودن خون خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد. افزایش مصرف میوه و سبزی های تازه در رژیم غذایی و کاهش گوشت و لبنیات کمک به پایین آوردن اسید خون می کند.

در کل افزایش فعالیت فیزیکی، خوردن غذاهای سالم مملو از سبزی های رنگارنگ، کاهش غذاهایی که شاخص گلوکز بالا دارند، کم کردن یا حذف مشروبات الکولی، و ترک سگرت از توصیه های کارشناسان برای پیشگیری از بروز سرطان هستند. فریده
 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا