اخبارجهان

روند صلح افغانستان محور ملاقات خلیلزاد و مقامات ترکیه

انقره / وی او ای/15قوس/ باختر

همزمان با پیشرفت‌ در روند مذاکرات صلح افغانستان، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان دور تازۀ سفرهای خود را به منطقه آغاز کرد.

خلیلزاد به تاریخ سوم و چهارم دسمبر،  در انقره با مقامات ترکی ملاقات کرد و پیشرفت‌های روند صلح افغانستان را به بحث گرفت.

سفارت امریکا در انقره با نشر اعلامیه‌یی گفته است که هر دو جانب پیرامون همکاری ترکیه-امریکا روی تلاش‌ها برای پیشرفت مذاکرات صلح افغانستان صحبت کردند.

خلیلزاد از علاقمندی ترکیه برای کمک در بخش تسریع و تلاش برای فراهم آوری حمایت بین المللی از این روند سیاسی، تمجید کرد.

او سوم دسمبر در صفحۀ تویترش نگاشته است که پس از انقره راهی دوحه خواهد شد.

خلیلزاد افزوده است: “از آنجا (ترکیه) به سوی دوحه می‌روم تا دریابم که چگونه می‌توانیم با طرفین کمک کنیم تا بر مبنای موفقیت اخیرشان در توافق بر اصول و طرزالعمل‌ها، پیشرفت سریع بر یک نقشۀ راه سیاسی و آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه بیابند.”

نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا همچنان به برخی از کشورهای منطقه سفر خواهد کرد تا به گفتۀ وی، “حمایت بیشتر بین‌المللی را برای روند صلح افغانستان جلب کند“.

هیئت‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان پس از حدود دو ماه چانه‌زنی روی طرزالعمل مذاکرات بین‌افغانان و مقدمۀ آن در قطر به توافق رسیدند و اعلام کردند که هفتۀ آینده کار اجندای مذاکرات آغاز می‌شود.

مذاکرات بین‌افغانان  در۲۲ سنبله به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و این گفت وگوها به دلیل اختلاف‌ها در ترتیب اصول مذاکرات تا هفتۀ گذشته به نتیجه‌یی نرسیده بود. فریده بابک   

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا