اخبارجامعه

رویدادهای ترافیکی در سال روان افزایش یافته است

کابل/ 15 جدی/ باختر

ریاست عمومی ترافیک، در سال روان از جان باختن ۸۵۷ نفر در رویدادهای ترافیکی خبر می دهد.

سمنوال عبدالحکیم بختیار مدیر حادثات ریاست عمومی ترافیک وزارت امور داخله ، به آژانس باختر گفت: در بسیاری از شاهراه‌ها گروه‌های تروریستی حضور دارند و اکثر شاهراه‌ها نیز در نتیجهٔ انفجار ماین‌های کنار جاده‌یی تخریب شده ‌است از این سبب حادثات ترافیکی افزایش یافته است.

بختیار تصریح کرد: قبلاً در هر ولایت تا ۱۵ نفر برای رسیدگی به مشکلات ترافیکی وجود داشت، در حال حاضر این رقم به یک و یا دو نفر کاهش یافته است و به دلیل حضور گروه‌های تروریستی، کارمندان شان به ساحه رفته نمی‌توانند.

وی معیاری نبودن جاده‌ها را یکی از عوامل‌ بروز حادثه‌های ترافیکی در افغانستان دانست و گفت: “تنها مشکل ترافیک نیست. در افغانستان یک ماسترپلان شهری درست وجود ندارد. جاده‌ها معیاری نیست، تکنالوژی وجود ندارد. سرک‌های هوایی نیست. اگر موتر است، موترسایکل یا پیاده، همه از یک مسیر می‌روند”.

به گفته مدیر حادثات ریاست ترافیک، تنها در ماه قوس سال روان، ۱۵۰ رویداد ترافیکی در افغانستان روی داده است که در نتیجهٔ آن، ۷۹ نفر به شمول ۵۰ مرد، ۷ زن و ۲۲ کودک جان باخته اند و ۲۳۸ نفر دیگر به شمول ۱۸۹ مرد، ۳۰ زن و ۱۹ کودک زخمی شده‌اند.

وی افزود: “در سال روان خورشیدی، ۱۲۷۵ رویداد ترافیکی در افغانستان، رخ داده است که در نتیجهٔ آن، ۸۵۷ نفر به شمول ۵۳۲ مرد، ۶۱ زن و ۲۶۴ کودک جان باختند و یک هزار و ۷۰۳ نفر دیگر که در میان‌شان یک هزار و ۲۲۷ مرد، ۱۱۸ زن و ۲۸۸ کودک شامل اند، زخمی شده‌اند. از این میان، ۱۰ حادثهٔ آن، در کنار تلفات جانی، خسارت مالی نیز به همراه داشته‌است.

باید گفت که در 1398 ، آمار رویدادهای ترافیکی در کشور، یک هزار و ۹۶۵ مورد بود که در نتیجهٔ آن، ۶۶۸ مرد، ۱۱۶ زن و ۳۵۳ کودک کشته شدند و ۱۶۵۷ مرد، ۳۲۹ زن و ۴۶۸ کودک زخمی شده بودند.  ماری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا