اخبارامنیتفرهنگجامعه

رویدادهای تروریستی اخیر علیه خبرنگاران و فعالان مدنی در کمیته مشترک حکومت و رسانه ها مورد بررسی قرارگرفت

 

 

کابل/۷جدی/ باختر

جلسهٔ کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها به ریاست استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و رییس آن کمیته و با حضور لوی سارنوال، وزیر امور داخله، معاونین ریاست امنیت ملی، اعضای فدراسیون و دیگر اعضای کمیته برگزار شد.

در این جلسه رویدادهای تروریستی اخیر که منجر به قتل شماری از خبرنگاران، فعالان رسانه‌ یی و حقوق بشری شده است، مورد بررسی قرار گرفت و نهادهای امنیتی گزارش اجراآت خود را در مورد آن ها به جلسه ارائه کردند.

در جلسهٔ امروز، لوی څارنوال کشور به نمایندگی از اعضای جلسه، شهادت فرمانده محمد مهدوی معاون تیم امنیتی استاد دانش رابه معاون رییس جمهور تسلیت گفت و ابراز همدردی کرد.

استاد سرور دانش، معاون رییس جمهور در ابتدای جلسهٔ کمیته گفت قضایایی که در روزهای اخیر اتفاق افتاده است، برای همه مردم افغانستان تکان دهنده بود و دراین حوادث چهره‌های شناخته شده که مربوط به نهادهای خاص رسانه یی، مدنی و حقوق بشری بودند هدف قرار گرفتند.

معاون رییس جمهور سوالاتی در زمینهٔ شناسایی و پی‌گیری عدلی و قضایی عاملان قتل یما سیاوش مشاور مطبوعاتی بانک مرکزی و خبرنگار پیشین رسانه های مشهور، الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی، ملالی میوند مجری تلویزیون انعکاس در ننگرهار، رحمت الله نیکزاد خبرنگار آسوشیتدپرس و الجزیره، فردین امینی مجری تلویزیون آریانا، یوسف رشید رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه و فرشته کوهستانی فعال مدنی و حقوق زن، مطرح کرد.

وی همچنین گفت که پس از وقوع این گونه حوادث تلخ سوال دیگر این است که  نهادهای امنیتی برای جلوگیری از حوادث تروریستی مشابه علیه خبرنگاران، فعالان مدنی، فعالان حقوق بشری و زنان و رویدادهای تروریستی با اهداف نرم چه اقدامات پیش‌گیرانه روی دست دارند؟

استاد دانش هم چنین اظهار داشت که سوال دیگر در مورد روند عدلی و قضایی حوادث تلخ تروریستی است که با توجه به این که دستگیری تعدادی از عوامل حوادث اخیر و با توجه به این که میعاد قانونی توقیف اکثر آنان به سر رسیده است، آیا تا کنون پرونده های نسبتی شان به منظور تحقیق به څارنوالی فرستاده شده است یا خیر؟

معاون رییس جمهور هم چنین از رسانه‌ها نیز خواست که راجع به اقدامات نهادهای امنیتی کشور در رابطه به پی‌گیری قضایای خشونت علیه رسانه‌ها و خبرنگاران و جلوگیری از تهدید های بالقوه، واقع‌بینانه برخورد کنند و تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد نادیده گرفته نشود.

مسعود اندرابی وزیر امور داخله در این جلسه گفت که دشمن درمیدان جنگ شکست خورده است و به همین دلیل اکنون روی اهداف نرم تمرکز کرده است و برای رسیدن به اهداف خود از شیوه‌های مختلف استفاده می‌کند که حوادث اخیر بخشی از اهداف کلان دشمن است.

وی در مورد قضیهٔ شهادت یما سیاوش گفت که تحقیقات جدی در هماهنگی با ریاست عمومی امنیت ملی برای روشن شدن این قضیه جریان دارد و تاکنون سه نفر مظنون در پیوند به این قضیه بازداشت شده‌اند.

وزیر امور داخله افزود که با خانوادهٔ سیاوش و مسوولان شماری از رسانه‌ها در این مورد جلسه داشته است و جزئیات قتل وی را با آنان در میان گذاشته است.

وی گفت که یک تروریست در ارتباط به شهادت الیاس داعی بازداشت شده و تحقیقات از وی جریان دارد و همچنین در مورد شهادت رحمت الله نیکزاد، یک عضو گروه طالبان شناسایی شده است که در این حادثه دخالت داشت ولی هنوز بازداشت نشده است.

اندرابی گفت که تحقیقات راجع به قتل فردین امینی نیز جریان دارد و در ارتباط به قتل فرشته کوهستانی دو نفر بازداشت شده‌ است و راجع به قتل یوسف رشید هنوز جزئیاتی در دسترس نیست. اما تحقیقات درمورد آن جریان دارد. به گفته وزیر امور داخله هم چنین دو نفر در رابطه با قتل ملاله میوند نیز دستگیر شده اند.

وزیر امور داخله گفت که این وزارت دسته ‌های ویژه یی برای پی‌گیری این قضایا و جلوگیری از تهدید های بالقوه علیه خبرنگاران، فعالان مدنی و حقوق بشری توظیف کرده است و به قومندانان امنیه در سراسر کشور نیز دستور داده است که با رسانه‌ها، نهادهای مدنی و حقوق بشری همکاری و ارتباط منظم و جدی داشته باشند.

مسولان در ریاست عمومی امنیت نیزدراین جلسهٔ کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها گفتند با آنکه در ارتباط به قتل یما سیاوش سه نفر بازداشت شده‌‌اند، اما تحقیقات برای روشن شدن بیشتر این قضیه جریان دارد.

آنان افزودند که در ارتباط به قتل الیاس داعی یک نفر بازداشت شده است که عضو جبهه شهری طالبان است و همچنین در ارتباط به قتل ملاله میوند نیز یک نفر بازداشت شده است که عضو گروه داعش است.

مسئولان ریاست عمومی امنیت ملی گفتند که تحقیقات این ریاست نشان می‌دهد که حمله بر رحمت الله نیکزاد و فرشته کوهستانی را گروه طالبان انجام داده است و در ارتباط به قتل یوسف رشید هنوز سرنخی موجود نیست.

آنان افزودند که نیروهای امنیت ملی در روزهای اخیر سه گروه تروریستی را که شامل ۱۵ نفر می‌شوند، بازداشت کرده‌اند. به گفته مسئولان امنیت ملی، این افراد برای انجام قتل‌های هدفمند و بررسی اهداف نرم گروه طالبان، وارد کشور شده بودند که پیش از دستیابی به اهداف خود دستگیر شده اند.

فرید حمیدی، لوی څارنوال کشور در جلسه گفت که بررسی قضایای قتل خبرنگاران و خشونت علیه آنان، برای این اداره اولویت دارد و یک کمیتهٔ مشخص برای پی‌گیری آن توظیف شده است.

وی افزود که تمام قضایایی را که  نهادهای مربوط، به لوی څارنوالی راجع کرده است، مورد بررسی قرار گرفته است واکنون هیچ قضیه‌ یی در لوی څارنوالی نیست که بی سرنوشت باقی مانده باشد و راجع به آن تصمیم گرفته نشده باشد.

اعضای فدراسیون ژورنالیستان و خبرنگاران افغانستان و نیز اعضای کمیته مصئونیت خبرنگاران نگرانی‌های خود را راجع به افزایش موارد قتل خبرنگاران و تهدید علیه خبرنگاران در میان گذاشتند. آنان همچنین سوالاتی راجع به قتل شماری از خبرنگاران و برنامه‌های امنیتی برای تأمین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها، با وزیر امور داخله و سایر مسوولان امنیتی مطرح کردند.

وزیر امور داخله در پاسخ به این پرسشها گفت که نگرانی‌های نهادهای رسانه‌ یی، خبرنگاران و فعالان مدنی و حقوق بشری را درک می‌کند و نهادهای امنیتی خود را  به تأمین امنیت آنان مکلف می‌دانند.

وی افزود که بررسی قضایای جنایی و خشونت علیه خبرنگاران از سوی پولیس و یا سایر افراد، به سرعت انجام می‌شود، اما بررسی قضایای تروریستی زمان می‌برد.

وزیر امور داخله گفت که برای توضیح برنامه های امنیتی، عمق قضایای اخیر  و وضاحت بیشتر در این زمینه ها، جلسه ویژه را با حضور مسوولان فدراسیون ژورنالیستان و خبرنگاران، مسوولان کمیتهٔ مصئونیت خبرنگاران و مسوولان رسانه‌ها برگزار می‌کند.

استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در پایان این جلسه گفت که تلاش‌های نهادهای امنیتی برای پی‌گیری این قضایا قابل قدر است و دستگیری شماری از متهمان نیز یک دستاورد و نشان دهندهٔ ارادهٔ حکومت برای حمایت از خبرنگاران و فعالان مدنی است.

وی افزود که برای بررسی بیشتر حوادث تروریستی اخیر و ترور خبرنگاران،  فعالان مدنی و حقوق بشری، قرار است به زودی جلسهٔ ویژه شورای امنیت ملی به ریاست محمد اشرف غنی، رییس جمهور، برگزارشود و اقدامات نهادهای امنیتی در آن به بررسی گرفته شود.

معاون رییس جمهور از وزارت امور داخله خواست که برای تأمین امنیت خبرنگاران، فعالان مدنی، فعالان حقوق بشر و فعالان حقوق زن یک بخش ویژه را در این وزارت ایجاد کند و آنان برای مراقبت دوامدار از افراد آسیب دیده و یا آسیب پذیر کار کنند.

وی از کندی روند تحقیقات راجع به قضایای قتل خبرنگاران و فعالان مدنی و حقوق بشری در بخش های کشفی و تحقیقاتی ابراز نارضایتی کرد و به تسریع این روند و شریک کردن جزئیات آن با مردم تأکید کرد.

استاد دانش به وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی  دستور داد که یک رهنمود واحد برای تأمین امنیت رسانه‌ها و خبرنگاران تهیه کنند و در اختیار آنان قرار دهند. وی تاکید کرد که رهبری حکومت برای حمایت از آزادی بیان، آزادی رسانه و حمایت از فعالان حقوق بشری و جامعه مدنی ارادهٔ کامل دارد.

معاون رییس جمهور همچنین راجع به همکاری با خبرنگارانی که به دلیل تهدید های امنیتی از ولایت ها به کابل منتقل شده‌اند، گفت که این مسئله را تعقیب می‌کند و تلاش می‌شود که با این خبرنگاران همکاری لازم صورت گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا