سیاستاخباراقتصاد

رییسان جمهور افغانستان و ایران، خط آهن خواف-هرات را افتتاح کردند

کابل/ ۲۱قوس/ باختر

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان روزگذشته در مراسم افتتاح خط آهن خواف-هرات که از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر؛ در این مراسم برعلاوۀ رییس جمهور کشور، داکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و سایر اراکین بلند رتبۀ دولت های دو کشور از کابل، تهران و مناطق مرزی خواف و روزنک از طریق ویدیوکنفرانس وصل بودند، رییس جمهوری اسلامی افغانستان در صحبت های افتتاحی خویش، گفت: مسرت دارم که امروز شاهد بهره‌ برداری پروژۀ حیاتی خط آهن خواف-هرات هستیم که نتیجۀ‌ تلاش های خسته گی ناپذیر هردو کشور در عرصۀ اتصال منطقه یی و رسیدن به رفاه اقتصادی است.

رییس جمهوری با اشاره به این که نتوانستم به صورت حضوری به خاطر افتتاح این پروژۀ حیاتی به سبب محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، اشتراک کنم، گفت: تکمیل شدن این پروژۀ مهم، نشانه‌ بارز ارادۀ ملی هردو کشور و محصول زحمات شباروزی و جانفشانی های مسوولان به شمول طراحان، کارگران، انجنیران و باقی دست ‌اندرکاران این پروژۀ مهم است.

وی افزود: افتتاح این پروژۀ حیاتی را به مثابه‌ی گام مهم در جهت احیا، توسعه و جهش اقتصادی در هردو کشور، به فال نیک گرفته و از آن استقبال می کنم.

پس از به حرکت درآمدن قطار آهن پروژۀ خواف-هرات که به هدایت رییسان جمهور افغانستان و ایران صورت گرفت، محمداشرف غنی در سخنرانی خویش با تبریکی به دولت ها و مردمان دو کشور، گفت: خط آهن موثرترین، مفیدترین و ارزانترین طریقه انتقال و ترانسپورت در قاره آسیا است.

وی با اشاره بر این که افغانستان با داشتن موقعیت ویژه در قلب آسیا همواره در دیدگاه ها و طرح های توسعه یی پیشرفت های که در جهان در این زمینه صورت گرفته است، مورد توجه بوده است، گفت: در سال ۱۸۷۵ میلادی «فرنانند دویس سپ» شخصی که کانال سویس را طراحی و عملی کرد، پروژۀ خط آهن را که موسوم به برلین تا ممبی بود، از راه افغانستان طرح ریزی کرده بود، اما زمامدار وقت افغانستان که خط آهن را یک دیدگاه استعماری تلقی می کرد، به آن مخالفت کرد.

رییس جمهوری گفت که با وصف تلاش های متعدد در زمان اعلیحضرت امان الله خان و ریاست جمهوری شهید داوود خان، افغانستان از انقلاب ترانسپورتی مرتبط به خط آهن به دور ماند. وی افزود: دولت جمهوری اسلامی افغانستان در چندین کنفرانس بین المللی به ویژه در کنفرانس برلین در سال ۲۰۰۴ ، اهمیت خط آهن را برای آیندۀ اقتصادی افغانستان و منطقه مطرح کرد.

محمداشرف غنی گفت که در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی تفاهم نامۀ احداث خط آهن خواف-هرات میان افغانستان و ایران به امضا رسید و کار ساخت آن در سال ۱۳۸۶ عملاً آغاز شد و امروز جای مسرت است که توسط سران دو کشور و اراکین بلند رتبۀ هر دو دولت، این پروژه مهم و حیاتی، بهره برداری می شود.

رییس جمهور غنی٬ از تمام دست اندرکاران شرکت ها و مسوولان دولتی هردو کشور به ویژه ادارۀ خط آهن جمهوری اسلامی افغانستان و آنانی که در این پروژه کار و تلاش کرده اند و همچنان دولت ایتالیا که در تمویل بخش چهارم این پروژه، دولت افغانستان را همکاری می کند، تشکر کرد.

رییس جمهور غنی گفت که از نگاه اقتصادی تحولی را که قاره های اروپا و امریکا در قرن ۱۹ و شروع قرن ۲۰ شاهد بوده اند، اکنون آسیا در قرن ۲۱ با یک مقیاس بزرگ در حال عملی کردن آن است.

وی افزود: بانک انکشاف آسیایی، بررسی معتبر را با درنظرداشت ظرفیت های عظیم سرمایه گذاری بالای خطوط آهن کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی منطقه یی آسیای میانه که افغانستان شامل آن است، برای سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۵۰ انجام داده است.

محمداشرف غنی گفت که افغانستان به اساس این مطالعه باید ۲۴۴۰ کیلومتر خط آهن را اعمار کند که تخمین ابتدایی برای اعمار ۱۲۹۵ کیلومتر آن به بیش از ۲ میلیارد و ۲۵۵ میلیون دالر می رسد.

محمد اشرف غنی تصریح کرد که خوشبختانه ما نه تنها شاهد اعمار خط آهن خواف-هرات هستیم، بلکه در گذشته نیز آهن در مناطق دیگر افغانستان از جمله خط آهن حیرتان-مزارشریف تکمیل شد و خط آهن آقینه-اندخوی در حال تکمیل شدن است و همچنان خطوط آهن در سایر مناطق کشور نیز اعمار خواهد شد.

رییس جمهور غنی گفت: تمام کشورهای منطقه ضرورت آن را دارند که با یک دیدگاه مشترک از یک طرف و از طرف دیگر با یک اقدام هماهنگ برای تجهیز، تمویل، اعمار و مدیریت همه پروژه ها به منظور استفاده بهینه، با هم همکاری کنند.

رییس جمهوری گفت: کشور ما به یکی از مراکز عمدۀ تولید انرژی و صادرات انرژی پایدار مبدل خواهد شد و در عین حال پروژه های بزرگ منطقه یی مانند کاسا ۱۰۰۰، تاپی و تپ از پروژه های بزرگ اقتصادی منطقه یی به شمار می روند.

رییس جمهوری در مورد ظرفیت های معادن و منرال های افغانستان که بالغ به یک تریلیون می شود، معلومات داده، گفت: دیدگاه ما این است که افغانستان دوباره موقعیت مرکزی خود را در راه های ابریشم و لاجورد احیا کند و در اجندای توسعۀ تجارت، سرمایه گذاری و مناسبات اقتصادی میان دولت ها از اعتبار قوی برخوردار شود.

رییس جمهور غنی٬ در اخیر سخنانش با تبریک به هموطنان هراتی، گفت که طرح های بزرگ همکاری های منطقه یی برای احیای جایگاه هرات و افغانستان در شش سال گذشته که بنیاد گذاشته بود، یکی بعد دیگر در حال تحقق یافتن است. عبدالخالق

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا